Ветеринарно катче

Член од
11 април 2012
Мислења
4.358
Поени од реакции
4.819
Ма ветеринариве у ск се боли глава бе незнаат кај тераат, секој има различна тарифа па што е најитересно 2пати иста цена нема да чуеш за иста работа кај истиот :(
Од овие причини јас некако стасав до Ветеринарен Центар (во капиштец) упм ми се далеку ама се најфер со цени.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.358
Поени од реакции
4.819
За да знаеш што мака иам треба или да се викаш Данче или Марко (ама не ми личат дека се на пракса наведениве :)) . Сите други имиња нема да знаеш. И у принцип не е дека иам некоја мака, добро сеа ме затераа последниве месец дена да иам стварно проблеми со кучињата, ама почесто доагам таму од непотребна паника отколку што стварно е нешто алармантно. Иначе стварно немам збор за Ветеринарен Центар не се секавам кога ми кажале некоја цена која била астрономска (т.е. не ми кажале затоа не се секавам). Како што гледаш пишав дека сум имал проблем па маката ме натерала да дојдам до кај вас. Во автокоманда за здраво ти зима 600ден немој да побараш да ти го прегледа кучето. Друга некоја тука во близина кај што јас живеам и неам па една другарка ме натера да идам кај еден доктор кај бугарска амбасада (знам име ама не споделувам) јас одам со расно куче, другаркава со посвоено улично двете на возраст од околу 3 месеци. Двете за вакцини моево го прегледа, го мереше, незнам што се му правеше пред да го боцне. За другово не го погледна го боцна и во книшка никаков податок не допиша само лепенка стави, а за моево уште отисоци да ми земеше на мене. Јас лично тоа ме повреди, зашто да ги класифицираме кучињата на расни и незнам како да ги наречам (зашто не е улично посвоено беше и чувано дома во стан немаат двор), нели треба да се сите исти. После овие настани седнав почнав да се распрашувам за некој ветеринар што работи подолго и има некаква репутација во градов и завршив кај вас. И сум презадоволен.
Пред извесен период земав и второ куче и него го носеле пред да го добијам јас во аеродром (пак не именувам). Еднаш лугето сами го побараа да го однесат на преглед со другите од леглото го однесов преглед беше 250 денари. После недела две нешто на изложба во скопје се побунија неможеле да им најдат тестис па некако мистериозно подоцна се појавуваше на изложбава и кај моето и кај братче негово пак на преглед за два допира одеднаш прегледот станува 300. И јас им кажав дека ке продолжам да си го носам кај вас бар за таков банален преглед од 2 допира никогаш не ми земале пари (ако ми земале микрософт ке го банкнотирав за да исплатам од што паничам). Последен случај ми го удри кучето кола се јавив кај вас сте немале ренген, а лугево од кај што го земав инсистираа на снимка. Се вракаме пак во посочената амбуланта, кај ми зема 500 денари за да го погледне кученцето и да го намачка со бетадине, а не убедува нема ништо немора да се снима и покрај инсистирањето. Од таму дојдов кај вас (збориме за временска разлика помала од 30 мин) го прегледаа пак ми рекоа нема скршеници и немора да се снима (па некако ми олесна), го прегледуваат, му ставаат антибиотик или што и да беше не сум лекар незнам пишувам што ми кажаа, за да немал болки знам беа неколку инекции и на крај ми викаат 250 денари. од кога преглед и бетадине > од било каков антибиотик или што и да му ставија на кученцето. Плус какви се кучиња имам видено на лечење еднаш не сум чул класификација на расни и нерасни.

ПС неможам да заборавам коментар на Диме пред повеке од 1 год. донесоа пит бул цел во крв од борба. Го лечеше и крпеше се трудеше да направи се што е можно незнам што се случило со кучето подоцна. Само еден коментар кажа, треба да ве пријавам за овие нелегални борби, ама кој ке го лечи кучево ако јас го правам тоа.

За останативе што читате јас си споделив мое искуство со ветеринариве низ градов, каде вие ке си ги носите милениците си е ваше право, јас најдов место каде моите миленици се прекрасно третирани и освен ако некоја услуга неможат да ми ја направат таму па да морам да одам на друго место не планирам да ги променам, а за оние кој сеуште не одбрале каде да го носат својот миленик би ги препорачал Ветеринарен Центар.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.358
Поени од реакции
4.819
@wiksa не ни планирав да барам мислења.Искрено очекував одјеб у најмала рака,ама добив одговор каков што не очекував.Секоја чест за напишаното (y)
Едната амбуланта мислам дека ја препознав,ама нема да зборам ништо :)
Па тука сме да си помагаме еден на друг, можеби мојот коментар на некој ке му биде корисен, јас споделив што мене ми се случувало кога сум имал некој проблем со моите миленици. Тоа што јас сум задоволен од третманот што го добиваат моите миленици во Ветеринарен центар е субјективно. Можеби некој ке се најде и ке каже дека грешам дека не е задоволен и слично, секој со своите настани. Иначе незнам колку долго си на пракса и до кај си со учењето ама учи од луѓето таму до сега немам лош збор за нив слушнато, еден како мене да каже убав збор добро, 5 луѓе ќе речеш случајност, ама секој 2 со кој сум разговарал некогаш за ветеринар да кажува убави зборови епа има нешто.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
@wiksa не ни планирав да барам мислења.Искрено очекував одјеб у најмала рака,ама добив одговор каков што не очекував.Секоја чест за напишаното (y)
Едната амбуланта мислам дека ја препознав,ама нема да зборам ништо :)
Ако не збориш ти, јас ќе зборам, затоа што др. Диме прво е човек, а потоа е ветеринар! Затоа е најдобар. И п.с. да го поздравиш и да му кажеш, колешката од Словенија многу те поздравува и прашува да не ти треба нешто опрема. :)
 
Член од
23 ноември 2010
Мислења
1.837
Поени од реакции
2.104
Имам хаска три месеци. Последниве два дена има пролив и повраќа, а од вчера има и малку крв во изметот. Денес го носев на ветеринар и му ставија инекција со антибиотик, две инекции против повраќање и една против пролив, ми рече дека крвта не е ништо опасно. До сега три пати е вакцинирано, последната вакцина ја прими пред пет дена. Се јавив и кај друг ветеринар и ми кажа дека може да има и некоја бактерија во цревата (не ја запамтив како и беше името) која во повеќето случаии може и на крај да се покаже фатално по кучето, и ми рече да почекам до утре доколку не му се подобри состојбата да го однесам таму. Сакам да прашам доколку некој знае за која бактерија се работи да ми објасни нешто за неа и од коиу причини кучето можело да се зарази од нејзе.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Имам хаска три месеци. Последниве два дена има пролив и повраќа, а од вчера има и малку крв во изметот. Денес го носев на ветеринар и му ставија инекција со антибиотик, две инекции против повраќање и една против пролив, ми рече дека крвта не е ништо опасно. До сега три пати е вакцинирано, последната вакцина ја прими пред пет дена. Се јавив и кај друг ветеринар и ми кажа дека може да има и некоја бактерија во цревата (не ја запамтив како и беше името) која во повеќето случаии може и на крај да се покаже фатално по кучето, и ми рече да почекам до утре доколку не му се подобри состојбата да го однесам таму. Сакам да прашам доколку некој знае за која бактерија се работи да ми објасни нешто за неа и од коиу причини кучето можело да се зарази од нејзе.
Бактерија не знам можно е, јас би рекла да не е некој вирус, ако е вакцинирано се надевам дека не е реакција од вакцината, бидејќи парвото дава слични симптоми. Ако не е пармо може да е корона вирус, мислам дека и тој е таков. Во секој случај на кутрето дај му банани и оризова вода и постојано гледај да има достапно свежа вода за пиење. Храна нешто полесно додека се среди проливот. Пиши што биднало.

И да, на ветеринарот обавезно кажи му дали крвта е светла или темна боја!
 
Член од
23 ноември 2010
Мислења
1.837
Поени од реакции
2.104
Бактерија не знам можно е, јас би рекла да не е некој вирус, ако е вакцинирано се надевам дека не е реакција од вакцината, бидејќи парвото дава слични симптоми. Ако не е пармо може да е корона вирус, мислам дека и тој е таков. Во секој случај на кутрето дај му банани и оризова вода и постојано гледај да има достапно свежа вода за пиење. Храна нешто полесно додека се среди проливот. Пиши што биднало.

И да, на ветеринарот обавезно кажи му дали крвта е светла или темна боја!


Последната вкцина кога ја прими беше малку настинат но немаше температура. Се јавив кај сите можни ветеринари. Сите се сомневаат дека е парвовироза настаната поради вакцината. Еден пријател ветеринар ми рече да му дадам една ампула NELOREN , Reglan таблети и инфузија а друг ми вика да го носам за да прима инфузија и антибиотик Незнам што да правам и на кого да му верувам. Во моментов кученцето е добро весело е и има апетит.
Крвта е светла и има само неколку капки.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Последната вкцина кога ја прими беше малку настинат но немаше температура. Се јавив кај сите можни ветеринари. Сите се сомневаат дека е парвовироза настаната поради вакцината. Еден пријател ветеринар ми рече да му дадам една ампула NELOREN , Reglan таблети и инфузија а друг ми вика да го носам за да прима инфузија и антибиотик Незнам што да правам и на кого да му верувам. Во моментов кученцето е добро весело е и има апетит.
Крвта е светла и има само неколку капки.
За следниот пат да си знаеш, вакцина не се дава на кутре кое е болно и кутре кое има глисти. Затоа што и самата вакцина е антиген, непознато тело против кое организмот треба да се избори. Е сега, инфузија да затоа што кутрето е дехидрирано, антибиотик да, затоа што и да е парво( а не мислам дека е бидејќи парвото има малку поексплозиен настап плус температура, но не е исклучено) треба да се терапира поради секундарна бактериска. А да ми кажеш од каде си па да ти препорачаме некој друг ветеринар?
 
Член од
23 ноември 2010
Мислења
1.837
Поени од реакции
2.104
За следниот пат да си знаеш, вакцина не се дава на кутре кое е болно и кутре кое има глисти. Затоа што и самата вакцина е антиген, непознато тело против кое организмот треба да се избори. Е сега, инфузија да затоа што кутрето е дехидрирано, антибиотик да, затоа што и да е парво( а не мислам дека е бидејќи парвото има малку поексплозиен настап плус температура, но не е исклучено) треба да се терапира поради секундарна бактериска. А да ми кажеш од каде си па да ти препорачаме некој друг ветеринар?
Од Скопје сум. На ветеринарот му беше кажано дека е настинато, а тој рече не е ништо чим нема температура може да прими а јас му поверував :tapp:
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Член од
23 ноември 2010
Мислења
1.837
Поени од реакции
2.104
Фала ти. Ќе го пратам ноќва како ќе биде. Од кога ги прими инекциите нема повратено ни отидено во вц. Му давам по малку растворена инфузија, само незнам дали да му дадам NELOREN ампула.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Фала ти. Ќе го пратам ноќва како ќе биде. Од кога ги прими инекциите нема повратено ни отидено во вц. Му давам по малку растворена инфузија, само незнам дали да му дадам NELOREN ампула.
Чекај, како му даваше растворена инфузија?! Ако не повраќа, нема температура и нема пролив не му давај ништо а утре кај трет ветеринар. Не знам кај кого си бил, јас го препорачувам др. Диме од Капиштец.
 
Член од
23 ноември 2010
Мислења
1.837
Поени од реакции
2.104
Чекај, како му даваше растворена инфузија?! Ако не повраќа, нема температура и нема пролив не му давај ништо а утре кај трет ветеринар. Не знам кај кого си бил, јас го препорачувам др. Диме од Капиштец.
Ок. Му дадов само еднаш до сега окулу 3 милилитри. И јас сакав да го носам кај др.Диме ама незнам дали утре работи, му вртев ама никој не се јавува.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Ок. Му дадов само еднаш до сега окулу 3 милилитри. И јас сакав да го носам кај др.Диме ама незнам дали утре работи, му вртев ама никој не се јавува.
Мислам дека некаде до 12 или до 2 попладне работи, не ме фаќај за збор, ама утре изутрина побарај го. Ако не отиди пред 12.

И да, го боцкаше кутрето или како?
 
Член од
23 ноември 2010
Мислења
1.837
Поени од реакции
2.104
Мислам дека некаде до 12 или до 2 попладне работи, не ме фаќај за збор, ама утре изутрина побарај го. Ако не отиди пред 12.

И да, го боцкаше кутрето или како?
Ок. Фала ти за помошта па ќе пишам утре што ќе направам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom