Ветеринарно катче

Член од
11 февруари 2013
Мислења
178
Поени од реакции
141
imam pekinezer star 6 god doktorot konstatirase tumur na nekoe crevo ne znam kutreto mn oslabe i sega e na infuzija no neizbezna e operacija imal li nekoj vakvo iskustvo so procent na uspesnost i slicni raboti so ova fala
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
imam pekinezer star 6 god doktorot konstatirase tumur na nekoe crevo ne znam kutreto mn oslabe i sega e na infuzija no neizbezna e operacija imal li nekoj vakvo iskustvo so procent na uspesnost i slicni raboti so ova fala
јас се прашувам колку коштаат тие инфузии и операции?
инаку неможам да ти дадам одговор за макава
се надевам дека некој ке ти одговори
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
imam pekinezer star 6 god doktorot konstatirase tumur na nekoe crevo ne znam kutreto mn oslabe i sega e na infuzija no neizbezna e operacija imal li nekoj vakvo iskustvo so procent na uspesnost i slicni raboti so ova fala
Ако нема метастази по одстранувањето не би требало да има проблем, по зафатот ќе ви дадат соодветна терапија. Е сега,ако тој тумор има метастазирано, тогаш не е добра вест за кутрето.
 
Член од
23 февруари 2013
Мислења
3
Поени од реакции
3
Sakam da Prasam dali bremenosta kaj pincevi stari edna godina muze da bide uspesna i dali moze da gi rodi zivi kucencata.Ve molam pomognete !!!
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
mi kazuvaa deka ne bili vozmozno da se rodat zivi kucenca na taa vozrast na majkata pinc bidejki ne bila dovolno golema i zrela da gi porasni vo utrobata ?
Па обично парењето се препорачува после вториот циклус, поради тоа што тогаш кучето ке го има завршено својот раст и развој. А дека не е можно, можно е, некој кучките си ги пари и на прво терање....:cautious:
 
Л

Лигеја

Гостин
mi kazuvaa deka ne bili vozmozno da se rodat zivi kucenca na taa vozrast na majkata pinc bidejki ne bila dovolno golema i zrela da gi porasni vo utrobata ?
Всушност стравот е од недоволно развиената карлица иако на една година кај малите раси би требало да е развиена бидејќи созреваат побрзо од поголемите.Колешката ти одговори исправно,значи не се препорачува на првиот еструс парење но што е тука е однеси ја да ја видат на ехо и ветеринарот ќе ти препорача дали да оди природно или со царски рез.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Како е со ампулата за крлежи? Времево затоплува и не знам кога почнуват да виреат тие.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Како е со ампулата за крлежи? Времево затоплува и не знам кога почнуват да виреат тие.
Другар ги има цела зима, Адвокат или Адвантикс за почеток а после околувратник обавезно. врие од пироплазми и лишманија( додуша само Скалибур од околувратниците се бори против лишманијата)
 

Вештица

love&reason
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
856
Само што се враќам од кај Диме, во Скопје има некој актуелен стомачен вирус. Ако забележите дијареа два-три пати во неделата одма на ветеринар, можно е да е тоа и да треба да се дадат антибиотици. А треба и да се смени исхраната.

Исто валда не би требало да ги дружите кучињата со други кучиња и да мирисаат туѓи гомнаници по земја. Иако мене ми кажаа дека нема потреба да ја изолирам мојава, а е заразена, превензија си е најдобар лек.
--- надополнето: 26 февруари 2013 во 19:01 ---
Како е со ампулата за крлежи? Времево затоплува и не знам кога почнуват да виреат тие.
Мојата фати болви во декември зошто и немав ампула ставено, нема врска тоа.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Другар ги има цела зима, Адвокат или Адвантикс за почеток а после околувратник обавезно. врие од пироплазми и лишманија( додуша само Скалибур од околувратниците се бори против лишманијата)
Не ми ја спомињај се ежам, мамето нејзино. И алопуринол и ренал и милтефоран и џабе. Мој совет до сите не штедете на вакцини, ампули и околувратници.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom