Вести од Иран ( тривијална тема )

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
Насловов коа го прочитав коа ме фукоса една смеа...
Абре Дудук ДУДУК. Србија до Токија произлезе од Победета на Црвена Звезда во финалето на Интертото купот односно обединувањето на европската со светската титула. Финалето се играше во Токио. ДУДУК !!
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
36.694
Поени од реакции
58.187
Што бре браво? Браво дека сака да го освои пола свет?

Ти како сунит под иранска власт нема да поминеш многу подобро од Христијаните, да речеме. Го знаеш тоа? Или битно ти е што се Муслимани, па ако сака најголемите гомна на светот нека бидат.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.981
Поени од реакции
5.722
Хехехе Иран... хехехехехе
Еве пример за нивната способност (сите муслимански фанатици, глупи, забегани, болни)Хехехехе
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.188
Поени од реакции
796
Да Иран делува како држава во која немаат исти права останатите религии таа е држава во која владеат архаични закони од некоја друга епоха едноставно делува реакционерно и како закана за неговите соседи и можеби дури и за мирот во целиот тој блискоисточен регион.Проблемот е во тоа што тие што се против него се веројатно посериозна закана за светскиот а не само за регионалниот мир и се десеткратно посилни а тоа е еврејско-американскиот сојуз.И едната и другата страна се многу агресивни опасни за другите кои не се повинуваат на нивните догми и веројатно таа нивна агресивност ќе доведе до нивна пресметка .Американско-еврејската страна во овој момент е неспоредливо појака и таа во овој момент провоцира војна.Не верувам во нивната пропаганда воопшто од претходното искуство тука кај нас на Балканот.
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.188
Поени од реакции
796
Шо браво....се движи накај работ на провалијата...
Да,тоа е точно.Иран се наоѓа пред страотна закана од напад и затоа попушта и бара компромис.Како што гледам тие воопшто не сакаат војна знаејќи ја нивната и силата на другата страна.Да повторам јас воопшто не мислам дека е добар системот на државно владеење во Иран напротив ама во овој случај тоај што провоцира војна не е Иран туку посилниот.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.109
Поени од реакции
3.368
Да,тоа е точно.Иран се наоѓа пред страотна закана од напад и затоа попушта и бара компромис.Како што гледам тие воопшто не сакаат војна знаејќи ја нивната и силата на другата страна.Да повторам јас воопшто не мислам дека е добар системот на државно владеење во Иран напротив ама во овој случај тоај што провоцира војна не е Иран туку посилниот.
Точно. Иран не е во состојба да победи во една таква војна. Се што можи да направи е само голема штета на САД и сојузниците. А САД не го сакаат тоа. Веројатно и двете страни се плашат меѓусебе....
Сепак Иран е голем залак...
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
704
Поени од реакции
260
Колку Србија шо стана до Токио толку ќе стане и Иран... Бог да чува... шо ќе невидиш,шо ќе нечуиш шо би рекла една баба на една реклама на А1...
 

Duduk

Korg Maniac
Член од
8 јули 2009
Мислења
949
Поени од реакции
96
Абре Дудук ДУДУК. Србија до Токија произлезе од Победета на Црвена Звезда во финалето на Интертото купот односно обединувањето на европската со светската титула. Финалето се играше во Токио. ДУДУК !!
после ја дудук???..... па уште сликата коа ќе ти ја видат т.е аватарот све ќе му биде јасно на народов.. и немој сеа и тука да почнуваме иста математика.. ко на прошлите теми пошто сите знаеме оној сакатион Шешељ што збореше..
КРАЈ НА МУАБЕТОТ.. ОФ ТОПИК! ако имаш нешто да ми кажеш повели на профил..
 
Член од
26 април 2010
Мислења
501
Поени од реакции
21
Се некој бара нешто големо, Голема Албанија, Голена Бугарија, Голема Србија, Голема Македонија....голема ГЛУПОСТ од која никој не може нда ги спаси освен самите себеси........:nenene::nenene:
 
S

smart ass

Гостин
Со среќа во држењето под контрола на тоа гнездо змии и шкорпии. Нема шанси да го освојат а не па да го контролираат тоа пространство. Шиа против Суни против Курди против Паштуни против Таџици..........

Дури и да успеат некако (хипотетички) да го освојат тој простор веднаш ке рокне внатрешен судир. Нека си бидат паметни и нека почекаат да си ја земат својата (Шиа) половина од Ирак а не да се занесуваат.
Ма кој им дава де...башка Ирак е Ирак има колку толку чувство за националност.

А за контрола...може и ТЕ како...додека САД уништува канистер со 5 тони мастард за 5 минути за истото време овие произведуваат.

Има начин...за индиректна контрола:)

И ако затреба...нема да се чудам истата да биде применета....патем инсектите..гинат од инсектициди а САД има мнооогуу:)
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.109
Поени од реакции
3.368
Се некој бара нешто големо, Голема Албанија, Голена Бугарија, Голема Србија, Голема Македонија....голема ГЛУПОСТ од која никој не може нда ги спаси освен самите себеси........:nenene::nenene:
Постојат поголеми сили на кои сето тоа не им одговара. Да не беа тие, ќе беше како во минатот, постојано ќе војувавме за територии...
 

Гоч

33 1/3 rpm
Член од
17 мај 2009
Мислења
1.417
Поени од реакции
47
Се некој бара нешто големо, Голема Албанија, Голена Бугарија, Голема Србија, Голема Македонија....голема ГЛУПОСТ од која никој не може нда ги спаси освен самите себеси........:nenene::nenene:
Не се вика Голема Македонија - се вика Целосна Македонија или уште поубаво само Македонија :pos:
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.109
Поени од реакции
3.368
Не се вика Голема Македонија - се вика Целосна Македонија или уште поубаво само Македонија :pos:
Хаха, во право си. Голема ќе се вика кога ќе бараме делови од Црна гора, Хрватска.... :)
 

Misirkov

Модератор
Член од
17 март 2005
Мислења
11.491
Поени од реакции
1.575
Иран: кучето е “нечисто’’ животно; рекламите за миленичиња - забранети

Психопатите на власт во Иран не се уморија од борба против наводната декаденцја. Јавно тврдат дека љубвта спрема кучиња и мачиња води до “зло’’.


http://www.news.com.au/breaking-news/iran-bans-pet-ads-brands-dogs-unclean/story-e6frfku0-1225910705934


Iran bans pet ads, brands dogs 'unclean'

August 27, 2010 6:27AM

RAN today banned all advertisements in the country for pets, pet shops, pet food and other pet products, claiming that people's love for their dogs and cats may lead to "evil outcomes".

The edict, announced by Iran's powerful Ministry of Culture and Islamic Guidance, is based on a fatwa issued by Grand Ayatollah Nasser Makarem Shirazi, 86, a hardliner who lives in Iran’s holy city of Qom.

Declaring dogs in particular to be unclean under Sharia, he condemned Iranian dog owners for “blindly imitating the West” and warned that their infatuation would lead to “evil outcomes”, according to the state-run Mehr news agency.

“Many people in the West love their dogs more than their wives and children,” the Grand Ayatollah declared.

Owning pets, particularly dogs, has become increasingly popular in recent years among Iran’s wealthy urban elite, many of whom loathe the present regime. The police sometimes stop people for walking their dogs in parks and other public places.

Grand Ayatollah Shirazi has in the past issued fatwas objecting to women attending football matches, and proclaiming smoking to be religiously illicit.

In July the regime cracked down on “decadent” Western hairstyles. The Ministry of Culture and Islamic Guidance published a guide to male haircuts that approved of short, neat hair and appeared to allow quiffs and gel - but ruled out mullets, ponytails and spikes.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom