Вести од Иран ( тривијална тема )

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
258
Еве повод САД да го бомбардира Иран... права на човекот да поседува куче. :)
Bombs away!
 

Круме

Life, Get One!
Член од
28 март 2010
Мислења
449
Поени од реакции
32
Еј не се нормални овие Иранциве еј....
 
С

сашенко

Гостин
Уште што нема да се чуе по светов.Што им сметаат кучињата?
 
T

the Carpenter

Гостин
Ako oва се случеше во Пакистан, немаше да биде објавено.

Колку што е дегутантно однесувањето на иранците, толку е гадно и пропагирањето на светот за АНти Иран цели ...
 
H

HITCH

Гостин
Имам предлог до Ахмадинеџат: бурки и за кучињата или кога ќе подразмислам поубаво бурки за сите :pos:
 
T

the Carpenter

Гостин
Имам предлог до Ахмадинеџат: бурки и за кучињата или кога ќе подразмислам поубаво бурки за сите :pos:
Бидејќи во Саудиска Арабија не носат бурки. Ниту во останатиот исламски свет.
 
H

HITCH

Гостин
Бидејќи во Саудиска Арабија не носат бурки. Ниту во останатиот исламски свет.
Не се согласувам дека не носат, погледни малку сателитски канали. Тие си пропагираат нешто кое е неправилно и си го читаат нивното свето писмо како што си сакаат. Врие од забулени жени! Точно е дека кој тера мода, си тера без оглед каде. Не дај Боже да се најдеш у темница па да ти се појави некоја од модерниве пингвинки, не верувам дека ќе ти биде сеедно што носи на неа.

Ова со животниве им е огромна глупост!!! Ништо не им прават, патем да не те потсетувам од каде е персиската мачка. Ние не можеме да си го одбраниме нашето наследство, а тие уште се откажуваат од една од многуте работи по кои се познати во светот :toe: Персија секогаш била сила, а сега аздисува :toe:
 
T

the Carpenter

Гостин
Така си одбрале. Барем многумината од нив. Револуцијата на Хомеини во 1979 година не ја направив јас, ами Иранците. Значи, си го сакаа тоа што е денес.

Но, зошто се замараме ние толку за тоа. Зошто ... Америте ни рекоа така? Дури и Македонија, и македонските хомоеректуси се згрозени од тоа што се случува во Иран, иако знам само 2јца кои биле некогаш воопшто во Техеран.
Зошто? Зошто? Зошто? Толку ли многу се грижиме за Персија?
Од каде дознаваме? Од Амерички сајтови и извори? Зошто да ни се пере мозокот?
Ако на Иранците тоа им смета, постои РЕВОЛУЦИЈА! Но, ако нам ни смета, треба да се запрашаме - кој ни ги лоботомира главите и кога!

Слични работи се случуваат во Пакистан. Може и пострашни. Но, Пакистан е само уште една ѕвезда на американското знаме, па ... не се важи!
Откако САД не најдоа начин да го паднат Иран (ниту од внатре ниту од надвор) со сите сили пробуваат да го свртат целиот свет против Иран.
И, им успева!
 
T

Tetro

Гостин
Еве повод САД да го бомбардира Иран... права на човекот да поседува куче. :)
Bombs away!
Како може вашата САД да бомбардира некој кој го подржава повеќе од 50 години и има потрошено мноооооооогу милијарди долари за градење и сл.
http://www.hopoi.org/supporters.html
 

Misirkov

Модератор
Член од
17 март 2005
Мислења
11.491
Поени од реакции
1.575
Точно е дека кој тера мода, си тера без оглед каде.
Но единствено таму имаат посебна “модна’’ полиција која апси и тепа ако не си облечен спрема исламските прописи кои ги наложиле ајатоласите на власт.

Јас немав претстава што значи забегување додека не појдов во една ирнска телевизиска куќа каде што имаше затворена була во соба под некакво виолетово светло со зелен кадифен чаршав под компјутерот. Хаос...
 

AL.

Член од
22 јануари 2009
Мислења
12.607
Поени од реакции
5.016
Ај на Иран кучињата ама на овие шо му смета :tapp:

 
H

HITCH

Гостин
Така си одбрале. Барем многумината од нив. Револуцијата на Хомеини во 1979 година не ја направив јас, ами Иранците. Значи, си го сакаа тоа што е денес.

Но, зошто се замараме ние толку за тоа. Зошто ... Америте ни рекоа така? Дури и Македонија, и македонските хомоеректуси се згрозени од тоа што се случува во Иран, иако знам само 2јца кои биле некогаш воопшто во Техеран.
Зошто? Зошто? Зошто? Толку ли многу се грижиме за Персија?
Од каде дознаваме? Од Амерички сајтови и извори? Зошто да ни се пере мозокот?
Ако на Иранците тоа им смета, постои РЕВОЛУЦИЈА! Но, ако нам ни смета, треба да се запрашаме - кој ни ги лоботомира главите и кога!

Слични работи се случуваат во Пакистан. Може и пострашни. Но, Пакистан е само уште една ѕвезда на американското знаме, па ... не се важи!
Откако САД не најдоа начин да го паднат Иран (ниту од внатре ниту од надвор) со сите сили пробуваат да го свртат целиот свет против Иран.
И, им успева!
Темава е за Иран затоа го напаѓам системот кој владее таму. Верувај ми, не им е убаво! Замисли некој да ти каже дека мора да гледаш само една телевизија, некој да ти диктира каква музика ќе слушаш, какви книги да читаш, весници, освен доашни, нема шанси да видиш нешто друго (а домашните пишуваат она што им кажува власта). Не е тоа живот! Мачно е цело време да бидеш репресиран, а да не можеш да се пожалиш. Зарем не си видел како ги малтретираат жените таму? Мислиш дека е убаво на ова пеколно жешко време да шеташ со куп облека на тебе затоа што некој друг одлучил наместо тебе??? (макар и по веш да се доле, мантиите и шамиите кои ги носат држат топлина). Сигурна сум дека кога би им дале можност да бираат, а за изборот да не следат санкции, сите би ги фрлиле бурките. Зарем е убаво мало дете да заработува пари наместо да иде на школо?!

Зарем мислиш дека е добар овој закон против животниве? Мислиш дека ќе се постигне некој позитивен ефект? Мислиш дека луѓето што сакаат животни ја трошат љубовта залудно?! Па, љубовта не е потрошен материјал. Љубовта не е песок, па ако дувне ветер да ја однесе. Љубов за нешто или за некого или имаш или немаш, нема тука философирање. Законот е глуп и е за мајтап. Ние имаме куп вакви смотани закони :toe:


Но единствено таму имаат посебна “модна’’ полиција која апси и тепа ако не си облечен спрема исламските прописи кои ги наложиле ајатоласите на власт.

Јас немав претстава што значи забегување додека не појдов во една ирнска телевизиска куќа каде што имаше затворена була во соба под некакво виолетово светло со зелен кадифен чаршав под компјутерот. Хаос...
Јас ги гледам на тв и можам само да претпоставам што се случува таму. Сум читала неколку книги за хиџабот, напишани од Ирачанки и сум слушала од некои луѓе како функционираат работите таму. Сите се сложни, се` е за никаде! Но, не сум била таму, знам индиректно.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.748
Поени од реакции
2.346
Слични работи се случуваат во Пакистан. Може и пострашни.
Во Пакистан имаш отсекување на главата и на половиот орган со сатар,а воопшто Америка не го осудува тоа.
 
B

Borg_Drone

Гостин
Бидејќи во Саудиска Арабија не носат бурки. Ниту во останатиот исламски свет.
Ама затоа им коваат шајки и игли на слугинките во нозе и во раце, а уште малку ќе почнат и со хефталица да ги захефтуваат на столица и на маса за да не бидат видени од луѓето:

Doctors have removed 13 nails and five needles from a Sri Lankan housemaid who said her employer in Saudi Arabia hammered them into her body.
LP Ariyawathie, 49, told staff at Kamburupitiya Hospital her employer inflicted the injuries as a punishment.


http://www.bbc.co.uk/news/world-south-asia-11109726

И кој рече дека постапките на државите од Блискиот Исток не се осудуваат од западниот свет, еве ви пример.

--- надополнето ---

Во Пакистан имаш отсекување на главата и на половиот орган со сатар,а воопшто Америка не го осудува тоа.
Барем тоа дело властите таму го извршуваат со причина (убиство, силување, педофилија и.т.н.) па затоа не реагираат западњациве, ама кој изговор е ова:

Declaring dogs in particular to be unclean under Sharia, he condemned Iranian dog owners for “blindly imitating the West” and warned that their infatuation would lead to “evil outcomes”, according to the state-run Mehr news agency.
“Many people in the West love their dogs more than their wives and children,” the Grand Ayatollah declared.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.108
Поени од реакции
3.359
Stupidity takes a whole new level...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom