Вести од Иран ( тривијална тема )

Гоч

33 1/3 rpm
Член од
17 мај 2009
Мислења
1.417
Поени од реакции
47
Како прво Палестина не е држава.
Како второ тие само реагираат на ракетирањето од Палестинците.
Како трето ни еден премиер или претседател на Израел никогаш не рекол дека тие треба да бидат уништени.
Ако не се држава, не се смета а? А за изјавите на премиерите и претседателите на Израел види неколку поста погоре.
 
Член од
29 декември 2008
Мислења
1.505
Поени од реакции
43
Јас никаде не кажав дека лудиот Махмуд е демократ. 60-и-кусур посто гласале за него, така што е избран од Иранците. И да го сменат него, нема ништо да се смени во Иран, бидејќи ајатолахот и верските лидери нема да дадат промена на државното уредување. Американците немаат право да кажуваат што да се прави во Иран, бидејќи и досега имаат направено огромна штета.
А за Саудиска Арабија имаш право. Има голема разлика, бидејќи Саудијците извезуваат вахабизам и градат џамии низ Европа, а Иран не можат да го прават тоа бидејќи се еретици. :toe:
Е па сега нее сигурно колку гласале.Не верувам дека е реизбран од Иранците но од ајатолахот секако.И нее тешко да се манипулира со Прецедникот и ајатолахот бидеќи еднаш му го направија тоа.Војуваја со Ирак 12 години ми се чини не сум сигурен.
 

AL.

Член од
22 јануари 2009
Мислења
12.610
Поени од реакции
5.016
Како прво Палестина не е држава.
Како второ тие само реагираат на ракетирањето од Палестинците.
Како трето ни еден премиер или претседател на Израел никогаш не рекол дека тие треба да бидат уништени.
Како прво...Палестина кога и да е ке стане независна држава:bip:
Како второ,за една фрлена ракета,Израелците ке убијат 10 Палестинци.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.011
Поени од реакции
4.669
Како прво...Палестина кога и да е ке стане независна држава:bip:
Стануваат држава веќе 50 години......:pos2:
Каква држава ќе биде тоа со 1 град?!

Како второ,за една фрлена ракета,Израелците ке убијат 10 Палестинци.
Израел секогаш возвраќа премногу жестоко што не треба да биди...
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Техеран до Токија: Ајатолах Карази бара “Голем Иран’’

Радикалниот Ирански Ајатолах Мохамед Багер Карази повика на стварање “Голем Иран’’ кој се протега од Авганистан до Израел и има во план уништување на таа држава преку доаѓање на месијата од 13 век - Махди.

Потоа, според преданието, се ствараат Обединети Исламски Држави како вовед во глобалното владеење на Махди.

Ова е инаку гледиштето на владеачите на Иран. А по 2013 се очекува уште порадикална влада во Иран.


http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2010/05/15/AR2010051501210.html


Iranian cleric wants creation of 'Greater Iran'

By ALI AKBAR DAREINI
The Associated Press
Saturday, May 15, 2010; 8:53 AM

TEHRAN, Iran -- A radical cleric called Saturday for the creation of a "Greater Iran" that would rule over the entire Middle East and Central Asia, in an event that he said would herald the coming of Islam's expected messiah.


Ayatollah Mohammad Bagher Kharrazi said the creation of what he calls an Islamic United States is a central aim of the political party he leads called Hezbollah, or Party of God, and that he hoped to make it a reality if they win the next presidential election.


Kharrazi's comments reveal the thinking of a growing number of hard-liners in Iran, many of whom have become more radical during the postelection political crisis and the international standoff over the country's nuclear program. Kharrazi, however, is not highly influential in Iran's clerical hierarchy and his views do not represent those of the current government.


Kharrazi's comments were published Saturday in his newspaper, Hezbollah.



 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.741
Поени од реакции
8.227
Со среќа во држењето под контрола на тоа гнездо змии и шкорпии. Нема шанси да го освојат а не па да го контролираат тоа пространство. Шиа против Суни против Курди против Паштуни против Таџици..........

Дури и да успеат некако (хипотетички) да го освојат тој простор веднаш ке рокне внатрешен судир. Нека си бидат паметни и нека почекаат да си ја земат својата (Шиа) половина од Ирак а не да се занесуваат.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.011
Поени од реакции
4.669
А тука во прв план е нуклеарното оружје, кое сигурно Иран штом го добие ќе го употреби!
Затоа велам, тоа што сега дозволи Ахмадинеџад да збогатува Турција 70% од Иранскиот ураниум е само мачкање очи.
 

Marko vojvoda

Archduke - Archangel
Член од
31 јули 2008
Мислења
70
Поени од реакции
5
The Muslims will not forget Jerusalem, Или христијаните или муслиманите или двете мора да ги снема, иначе ќе има колење цело време.
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.159
Оваа информација е како од учебник извадена американско-израелска пропаганда.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Кажаново е извадено од негов весник наречен “Хезболах’’. Провери ако не веруваш.

Инаку, повеќето властелини во Иран размислуваат како типов погоре, односно се спремаат за доаѓањето на имамот Махди (тој од 13 век). Затоа и толку брзање за да се има атомска бомба итн.
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.159
Јас овде гледам АП дека ја пишува веста.Инаку сам не можам да проверам зошто не знам персиски а преводите на англиски како овој се апсолутно сомнителни дека ќе ја извадат веста од контекст.Сака да се покаже дека иранското раководство е тотално лудо дека верува дека верува во нешто во кое секој нормален би се зачудил и би си рекол дека овие се опасност и мора да се ликвидираат.Овие и вакви вести се даваат повремено а сега о одбран тајмингот токму заради договорот кој го потпишаа Иран Бразил и Турција.Не се сомневам во твојата објективност да пласираш одредени информации туку во создавачот на информациите.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.011
Поени од реакции
4.669
Јас овде гледам АП дека ја пишува веста.Инаку сам не можам да проверам зошто не знам персиски а преводите на англиски како овој се апсолутно сомнителни дека ќе ја извадат веста од контекст.Сака да се покаже дека иранското раководство е тотално лудо дека верува дека верува во нешто во кое секој нормален би се зачудил и би си рекол дека овие се опасност и мора да се ликвидираат.Овие и вакви вести се даваат повремено а сега о одбран тајмингот токму заради договорот кој го потпишаа Иран Бразил и Турција.Не се сомневам во твојата објективност да пласираш одредени информации туку во создавачот на информациите.
Кнез, постојат многу екстремни организации и луѓе таму, на Блискиот исток..... Луѓе за кои Садам е неспоредлив со нив... Само што овие се паметни, и чекаат прво да им се зголеми моќта..... па потоа ќе делуваат...
Религијата е опасна работа.
 

Duduk

Korg Maniac
Член од
8 јули 2009
Мислења
953
Поени од реакции
99
Насловов коа го прочитав коа ме фукоса една смеа... Треба да се пази Иран знаете?... Секој што сакал да стигне "ДО ТОКИЈА'' знаете каква му била судбината... Као на пример еден од нашите комшии :pos2: (чоечево е потпишано ''пукам од смеа'')... ја не да пукам, се патосирам :сепатосирамодсмеење:
 
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.231
Поени од реакции
307
Мене па коа ме фукоса смеа кога го видов Јапонецов како пее "Јапан до Србија":

http://www.vidoemo.com/yvideo.php?i=cVpHQTUwcWuRpcURqM1U&srbija-do-tokija


Кнез, постојат многу екстремни организации и луѓе таму, на Блискиот исток.....
Не што има многу екстремни организации туку и владите се екстремни, а и масата фанатизиран народ кои се излезени од секаква контрола. Мислам ќе ги нападнат со тек на време и ќе стане ептен голема работата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom