Вести од Иран ( тривијална тема )

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.800
Поени од реакции
1.031
Иран: Очекувајте нови војни на Блискиот Исток


Наивно да се смета дека нема да дојде до нови судири во регионот, предупреди иранскиот министер за одбрана Ахмад Вахиди

Во нестабилниот регион на Блискиот Исток ќе има уште војни. Наивно да се смета дека нема да дојде до нови воени судири, предупреди иранскиот министер за одбрана генерал Ахмад Вахиди.

- Живееме во регион што во изминатите години претрпе неколку војни, како иранско-ирачката од 1980-те години, двете војни во Персискиот Залив, војната во Авганистан и најновиот конфликт во Јемен, па затоа е мошне реално да дојде до нови судири - изјавил Вахиди.

Тој нагласил дека иранските вооружени сили треба да бидат во постојана состојба на готовност и целосно да го демонстрираат својот потенцијал за да им покажат на нивните непријатели дека секој напад врз исламската република е бесмислен, пренесува МИА.

Иранската гарда на исламската револуција во моментов учествува во голема воена вежба на воено-воздухопловните сили, во рамките на која тренира одбрана на нуклеарните објекти при евентуален напад. Воените вежби во Иран сé почесто се одржуваат во изминатиов период откако Израел ги обнови заканите за напад врз иранските нуклеарни објекти низ земјата.
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=112791035249&id=11&setIzdanie=21848
 

Гоч

33 1/3 rpm
Член од
17 мај 2009
Мислења
1.417
Поени од реакции
47
Ахмадинеџад: Европските политичари се глупави!

Стариот добар Махмуд имаше што да каже за европските политичари и за нивните квалитети. Според него, европските политичари се глупав до поглупав и дека не знаат ништо за политиката и историјата. Ова доаѓа како коментар на швајцарскиот референдум за забранувањето на минарињата.


Ahmadinejad on Europe's politicians: One more stupid than the other

Tehran - Iranian President Mahmoud Ahmadinejad on Saturday termed European politicians "one more stupid than the other.""These (European) politicians neither know anything about politics nor about history," Fars news agency quoted Ahmadinejad as saying in a speech at at Arak mosque in Tehran.
"For example they come and say let's destroy the minarets of the mosques and they think by that they can block the flood of the Islamic movement and belief," he said at a ceremony marking an annual Shiite Muslim mourning ceremony.
"They do not understand that minarets do not make belief but it is the belief of the people that makes the minarets," Ahmadinejad added.
The Iranian president was referring the outcome of a Swiss referendum last month to ban the construction of minarets on mosques which Tehran harshly criticized and called on the Swiss government not to implement.

http://www.earthtimes.org/articles/show/301040,ahmadinejad-on-europes-politicians-one-more-stupid-than-the-other.html
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.075
Имат паметни политичари?
 
K

kaiser soze

Гостин
Веројатно тој е најглупавиот надвор од европските граници.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.109
Поени од реакции
3.367
А Ахмадинеџад е паметен?! Тој е најголемиот лудак кој води држава во светот моментално.
 

Гоч

33 1/3 rpm
Член од
17 мај 2009
Мислења
1.417
Поени од реакции
47
А Ахмадинеџад е паметен?! Тој е најголемиот лудак кој води држава во светот моментално.
Ахмадинеџад не води никаква држава. Во Иран клучниот збор го има врховниот лидер на Персијците - Али Хамеини. Зарем досега не сфативте дека Ахмадинеџад е само пиун во играта на нивниот комплициран систем. Тука е Ајатолахот кој е одговорен за клучните политики на државата, совет на заштитници (!) и собранието на експерти (!!), па потоа претседателот, нашиот луд Махмуд.

Да не ја потценуваме Персија... Ниту Американците не си го дозволуваат тоа.
 

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
Ахмадинеџад и Чавез, не знам зошто но луѓево, ми наликуваат на Хитлер и нацизмот и Мусолини и фашизмот. Плус нешто коваат светски заговор, склучуваат пријателство, нешто ќе биде од овие...Трета светска војна на повидок!? :tv:
 

Гоч

33 1/3 rpm
Член од
17 мај 2009
Мислења
1.417
Поени од реакции
47
Ахмадинеџад и Чавез, не знам зошто но луѓево, ми наликуваат на Хитлер и нацизмот и Мусолини и фашизмот. Плус нешто коваат светски заговор, склучуваат пријателство, нешто ќе биде од овие...Трета светска војна на повидок!? :tv:
Зошто мислиш дека тие двајца кловнови се полоши од на пример, Обама и Гордон Браун. Заговорот се кова од најсилните и ако има WWIII или некој холокауст и слично тој ќе го направат тие со најмногу моќ.
 

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
Зошто мислиш дека тие двајца кловнови се полоши од на пример, Обама и Гордон Браун. Заговорот се кова од најсилните и ако има WWIII или некој холокауст и слично тој ќе го направат тие со најмногу моќ.
Секако дека постои и таа опција. Меѓутоа англичанецот Браун и неговиот "братучед" Обама не се толку глупави да иницираат светска војна во нивен двор. Тие само ќе потпалат оган и потоа од страна, удобно ќе си фаќаат сеир на туѓа сметка, а можат да се јават и како "спасители" на војната.
Работата е во тоа што радикалните елементи се најголеми кај Чавез и Ахмадинеџад, нешто налик на говорите на омраза на Хитлер и Мусолини, па оттаму им фали искра да започнат голем оган. Американците тоа го прават на подипломатски начин, на "молчипикај" начин.
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
74
Ова морав некаде да го сместам, би го ставил дури и на насловна од некој весник! Со наслов:
Европските политичари глупи , а нашите бетер! :tapp:
Сега слушај ваму :

......(партија некоја) од Македонија на прес-конференција објави дека искусни политичари преоѓаат во нивно членство.
- Меѓу нив има успешни градоначалници, поранешни министри, државни секретари, кои со своето работење како на централно, така и на локално ниво, дале огромен придонес во спроведување на реформи и реализација на важни проекти, значајни за подобрување на животот на граѓаните на Република Македонија...

Мое прашање: -Кога се случија овие така добри работи во Македонија, да не спиев јас неколку децении ??? :nesvest:
А бе пред два дена излезе статистика дека во рок од 20 години сме успеале да го достигнеме нивото на 1989 !!! А реалноста вели и дека живееме и многу посиромашен и страшно многу постресен живот од тогаш!!! Со кој ум некому му текнало да го каже овој виц на векот ?:toe::kesa:
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Човеков почнува и да ми се допаѓа...:kesa:
 
Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
А оти шо па овие шо се прават арни да не се поарни од него?

Обама и нато мато пактови,чуда....

А бе ајде.
Чоеко е ѕвер и му се може.А налет тоа сега е и поучен од билокоја земја кај што има Америка напраено инвазија и као демек воведување на светски мир.Е па нека проба кај нив да мавни,има да ја нема пола Европа и данеречам цела северна Америка,се кладам! :salut:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom