Верувате ли во Господ? Дали постои?

Veruvam Li Jas Vo Gospod ???


  • Вкупно гласачи
    994

Rehan

Sith Lord
Член од
18 мај 2006
Мислења
38
Поени од реакции
0
kako mozite da veruvate vo gospod ako uchefte (ami kako:) fizika na shkolo.
c c c
 
Член од
26 јули 2006
Мислења
7
Поени од реакции
0
Za Lucifer i site koi go podrzuvat

OK Lucifer, slusaj! Gledam deka si cvrsto nastroen protiv Bog i Biblijata i zal mi e za tebe bidejki ako prodolzis taka, mozes slobodno da si ja procitas idninata vo Biblijata, a veruvaj....ne e bleskava. Nema sega da te ubeduvam deka ne e taka kako sto ti tvrdis, tuku te predizvikuvam da otkries sam. Ne moras i da ja procitas celata Biblija za da se uveris deka Bog postoi, a i deka naskoro ke dojde.
Nema da te nosam 1000 godini nanazad, pogledni vo segasnosta. Procitaj za vrvovite na tehnologijata. Si cul za mikrocipovi??? Za Superkompjuter vo Belgija koj ke moze da vnimava na sekoj eden covek (negovoto bogatstvo, identitet, sto kupuva, prodava itn)???
Procitaj poveke:
http://www.truthorfiction.com/rumors/b/beastofbelgium.htm

Proveri vo Biblijata:
Otkrovenie 13:14-18 (Kniga glava:stihovi)

Se nadevam deka imas cueno sto se slucuva na nasata planeta: zemjotresi, uragani, vojni itn. Znaes sto??? I toa mozes da go najdes vo Biblijata!
Proveri vo Biblijata:
Matej 24:7
Luka 21:11

Sigurno si zapoznaen so situacijata na Izrael. Samo uste Amerika stoi na negova strana, a i ne e cudo ako naskoro i taa zastane protiv nego, toa e zapisano vo Biblijata i veruvaj ke se sluci. No, toa nema da bide kraj za Izrael - Bozjiot Izbran Narod, bidejki zapisano e deka koga siot narod ke zastane protiv Izrael, togas Bog ke zastane pozadi ovoj narod.
Proveri vo Biblijata:
Zaharija 14:12
Proveri gi ovie raboti, ke zabelezis deka denesniov svet e otkrien vo Biblijata uste pred iljadi godini. Dokolku procitas poveke ke otkries uste mnogu vistini, a se nadevam ke ja otkries i onaa najgolemata - vistinata koja moze da ja promeni tvojata idnina.
 

Lucifer

Devil in a females body
Член од
7 мај 2006
Мислења
300
Поени од реакции
1
The Truth напиша:
OK Lucifer, slusaj! Gledam deka si cvrsto nastroen protiv Bog i Biblijata i zal mi e za tebe bidejki ako prodolzis taka, mozes slobodno da si ja procitas idninata vo Biblijata, a veruvaj....ne e bleskava. Nema sega da te ubeduvam deka ne e taka kako sto ti tvrdis, tuku te predizvikuvam da otkries sam. Ne moras i da ja procitas celata Biblija za da se uveris deka Bog postoi, a i deka naskoro ke dojde.
Nema da te nosam 1000 godini nanazad, pogledni vo segasnosta. Procitaj za vrvovite na tehnologijata. Si cul za mikrocipovi??? Za Superkompjuter vo Belgija koj ke moze da vnimava na sekoj eden covek (negovoto bogatstvo, identitet, sto kupuva, prodava itn)???
Procitaj poveke:
http://www.truthorfiction.com/rumors/b/beastofbelgium.htm

Proveri vo Biblijata:
Otkrovenie 13:14-18 (Kniga glava:stihovi)
Se nadevam deka imas cueno sto se slucuva na nasata planeta: zemjotresi, uragani, vojni itn. Znaes sto??? I toa mozes da go najdes vo Biblijata!
Proveri vo Biblijata:
Matej 24:7
Luka 21:11
Sigurno si zapoznaen so situacijata na Izrael. Samo uste Amerika stoi na negova strana, a i ne e cudo ako naskoro i taa zastane protiv nego, toa e zapisano vo Biblijata i veruvaj ke se sluci. No, toa nema da bide kraj za Izrael - Bozjiot Izbran Narod, bidejki zapisano e deka koga siot narod ke zastane protiv Izrael, togas Bog ke zastane pozadi ovoj narod.
Proveri vo Biblijata:
Zaharija 14:12
Proveri gi ovie raboti, ke zabelezis deka denesniov svet e otkrien vo Biblijata uste pred iljadi godini. Dokolku procitas poveke ke otkries uste mnogu vistini, a se nadevam ke ja otkries i onaa najgolemata - vistinata koja moze da ja promeni tvojata idnina.
OK,najprvin ne sum nastoen tuku nastroenA(zensko sum).Dodeka vtoro,Zneas li koj bil Nostrdamus?Smetas li deka toj e toj so called Bog?
Bidi mi pozdraven/a:)
 
Член од
26 јули 2006
Мислења
7
Поени од реакции
0
OK izvini za mesanjeto na rodot, sfativ deka si zensko od prethodnite odgovori sto si gi pisuvala, no zaradi imeto so koe si prijavena..... OK nema vrska. Vidi sega, koga sme kaj Nostradamus i negovite predviduvanja, znaes sto? Ne rece nisto novo, toa e zapisano vo Biblijata uste pred iljadi iljadi godini. I znaes sto? Duri i vo Biblijata ima primeri so takvi luge! Ne znam kolku gi procita skriptite od prethodniot odgovor, no ako sakas da se uveris ke ti dadam i stihovi od Biblijata kade mozes da go najdes toa. Uste vo Stariot Zavet vakvite luge bile kamenuvani i strogo kaznuvati od Bog. Lugeto kako Nostradamus, koi se mesaat vo idninata i se zanimavaat so natprirodnoto, mislejki deka mozat da prevzemat se vo svoi race (gataci, bajaci, vrazalci, spiritualisti...) se pojavile na toj nacin, sto ednostavno ne sakale da i veruvaat na Biblijata ili ne im bilo dovolno toa sto go ima vo nea. Znaes dlaboko vo covekot sekogas postoi edna ljubopitnost za idninata ili za toa sto ke se slucuva posle smrtta, zelba da se otrgne "perdeto" koe poprecuva da se vidi idninata. I koga nema da bidat zadovolni so odgovorot sto im e daden vo Biblijata, se zdruzuvaat so mracni (demonski) sili, sakajki na eden nedozvolen i drzok nacin da vniknat vo duhovnoto, a Bog toa ne go dozvoluva! Vo Bozjoto Carstvo moze da se vnikne samo na eden nacin zapisan vo Biblijata - preku Negoviot Sin. Inaku da, tocno e deka ovie luge, so direktna pomos ili direkten kontakt so satana, ke predviduvaat i tocni raboti, raboti koi ke se slucuvaat. No, na Bog strasno mu se gadi od tie raboti, pa krajot na ovie gatalcive i site nivni sledbenici e........gadno strasen - vecen ogan. Lucifer razmisli za ovie raboti, zasto ne e krajot do smrtta! Vo red e, ziveeme tuka 60, 70, 80, pa i 100 godini, no, sto e so cela vecnost? Treba da go prokockame zivotot? Da mu veruvame na covek? Nostradamus?
P.S. Daj razmisli kolku raboti koi gi rekol Nostradamus voopsto ne se ispolnile i patem razmisli za Bog i kazi barem edno Negovo vetuvanje koe ne e ispolneto - za koe Bog "izlazal"?
 

ScarFace

Командант
Член од
11 јануари 2006
Мислења
124
Поени од реакции
2
Abe kako moze da ne veruvaat nekoi vo gospod. Da ve prasm vas sto ne veruvate odite li vie vo crkva, Pravoslavni li ste ili nekoja druga vera ste bez navreda pisete slobodno
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Идам во црква, повеќе поради културни причини одошто религиозни, бидејќи Македонската православна црква е дел од нашашта култура и историја и како таква придонела да се одржи единството меѓу македонците, и токму поради тоа црквата е дел од нашата култура, и затоа и идам во црква, за да ја негувам нашата македонска култура преку која се идендтификувам себеси.
 

ScarFace

Командант
Член од
11 јануари 2006
Мислења
124
Поени од реакции
2
Па така бе пријател само треба да ги почитуваш и нашите православни празници!!!!Тоа од мене!!!
 

Wake up

Music lover
Член од
19 јули 2006
Мислења
145
Поени од реакции
0
Dzabe vi e praznuvanjeto, i tradicijata. Bog veli vo knigata na prorokot Isaija, "Mi se gadi od vasite praznuvanja i zrtvi". Bog saka nesto zivo, nesto vistinsko, a ne ritual. Bog saka da zivee vo tvoeto srce. da ZIVEE. Toa e dinamika, toa e dvizenje, toa e iskustvo. Toa ne e zakoravenost vo ona sto "bab mi go pravela pa sega i jas". Da bese taka, ke bese polesno, no....za srekja ne e taka. Za srekja, NAJGOLEMIOT BOG saka da bide tvoj licen Spasitel i BEST FRIEND!!!
 
Член од
8 јули 2006
Мислења
173
Поени од реакции
2
jazz_girl напиша:
Sekoj ima pravo na svoe mislenje ama sepak sum sigurna deka ti ne si 100% sigurnA deka Bog ne postoi i deka Biblijata e edna obicna izmislica. Eden den ke vidime koj imal pravo!!!:wink:
Ke ti pratam porace na forumov da ti kazam koga ke se premislam
 

Lucifer

Devil in a females body
Член од
7 мај 2006
Мислења
300
Поени од реакции
1
Site vie vernici do koska sega ke ve razocaram(bez navreda)bog ne e voopsto ona sto si go zamisluvate vie,a biblijata voopsto ne e dokaz za gospodovoto postoenje.Sto ako vi kazam deka biblijata e napisana od egotripacko nastroeni,obicni pred se luge,slicni na Nostrdamus.Dali togas,koga veke velite deka Nostradamus predvidel zasto bil vo kontakt so satanata,dali i tie stapile?Ako se kako nego sigurno da!Ako da, znaci biblijata ne e sveta.Toa sto vie go narekuvate "bog" ne postoi,jas iako sum ateist smetam deka vo najlos slucaj bi postoela silata,kao "the force".Poseben fluid rasprostranet nasekade okolu nas,univerzalen um,beskrajna intelegencija and so on...Kako sto rekov pogore biblijata ja pisuvale obicni luge,a toa deka bog ne sozdal spored nego e najgolemata laga!!!Bog ne e covek,ne e ni edno nesto vo edinstvena masa,ne e sustestvo,toa e nesto apstraktno kako temninata,kako vozduhot.Se manifestira preku verba,ljubov,potreba,humanost,umerenost,ne mora da bides religiozen za da go pravis gorenavedenoto,nema potreba da veruvas vo nekoj so called GOD!Samoto toa sto go pravis e pottiknato od nekekva sila koja sto crkvata miluva da ja narece BOG i ni ja predstavuva kako pokojni cicko Kolozof.Morate da si ja izmenite predstavata za bog koja vi ja nametnuva crkvata za postignuvanje na teokratija,vlevenje strav i sl.,toa ne e NEKOJ koj GLEDA SE,toe e NESTO sto postoi nasekade,narecete go duh vo secie telo,narecete go vzaemna potsvest kako sakate.Vie go narekuvate TOA NESTO Bog, a jas SILA!!!
Ostanete mi pozdraveni i dobro razmislete za pogorenapisanoto:)
 

KaiTekk

R&B boy
Член од
17 март 2006
Мислења
1.045
Поени од реакции
22
Верувам во Бог но не како човечко суштество туку како нешто што е во сите нас (во духовна смисла).
 

Мари

...
Член од
31 декември 2005
Мислења
1.109
Поени од реакции
0
gerard напиша:
Што представува господ за вас?

Верувате ли во господ?

Би сакал да слушнам различни мислења
Да,верувам :) :baeh:
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
19
Поени од реакции
0
It`s my life напиша:
Ke ti pratam porace na forumov da ti kazam koga ke se premislam
samo te molam uste sega razmisli dobro za da ne bide prekasno koga ke sakas da mi ispratis porace!!! pozdrav do tebe :)

Bacillus gagous напиша:
Идам во црква, повеќе поради културни причини одошто религиозни, бидејќи Македонската православна црква е дел од нашашта култура и историја и како таква придонела да се одржи единството меѓу македонците, и токму поради тоа црквата е дел од нашата култура, и затоа и идам во црква, за да ја негувам нашата македонска култура преку која се идендтификувам себеси.
Ovoj odgovor go davaat mnogumina no toa ne e odgovor na ova prasanje dali veruvas vo Bog. Verata vo Bog ne e samo tradicija ili del od nekoja kultura. Toa e licen izbor na sekoj poedinec. Taa ne se nasleduva- taa se zivee. So sekoj den so sekoja odluka, izbor.
 

Lucifer

Devil in a females body
Член од
7 мај 2006
Мислења
300
Поени од реакции
1
KaiTekk напиша:
Верувам во Бог но не како човечко суштество туку како нешто што е во сите нас (во духовна смисла).
Ah mladicu,dali ti voopsto si svesen kako se izjasni predmalku?
Se izjasni ni pomalku ,ni poveke tuku vaka:JAS SUM SATANIST!!!
Decinjaaaaa mislete pred da pisete nesto:(
 

Wake up

Music lover
Член од
19 јули 2006
Мислења
145
Поени од реакции
0
Epa Lucfer, samoto toa deka ti sto velis ona nie sto go narekuvame Bog a ti Sila, e dokaz deka ti ne si ateist, (iako ocigledno toa ti e nekakva si gordost koja sakas da si ja prepises so cel " ne mi treba nikoj, dovolna sum si samata"). No zal mi e, samata da ne recam se "izdade".:) Da, taa sila sto ti ja cuvstvuvas e BOG> Samoto toa sto imas takvo cuvstvo svati go kako dokaz deka Bog postoi. Bog vo sekoe svoe sozdanie (megju koe si i ti), sozdal cuvstvo za potreba i zavisnost od samiot negov Sozdatel, t.e. roditel. I ej, Bibilijata, vekje ednas imam spomnato, e napisana tokmu od lugje koi bile inspirirani od Bog. Da, i kaj niv imal obidi satanata, gi napagjal osobeno so mislite, no tie so Bozjata sila, izdrzale i pobedile. Ieve, procitaj nekoja kniga na prorocite, tie samite si gi otkrivaat svoite slabosti i svoite somnezi sto napati gi imale, no naucile da baraat pomos od Bog. Dokaz za verodostojnosta na Biblijata ima vo istorijata, arheologijata, a OSOBENO vo ISPOLNUVANJETO NA PROROSTVATA. :) Razmilsi DOBRO, i analiziraj se kolku pati si se naogjala vo situacija na slabost i potreba od pomos. Ona "ne mi treba nikoj, mozam sama", nema bas daleku da te odvede. Site sme slabi covecki sustestva, NO, ima Eden koj saka da ni dade sila, i veruvaj ni, toj e onoj koj i sekogas ni ja dava!

Pozdrav:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom