Верувате ли во Господ? Дали постои?

Veruvam Li Jas Vo Gospod ???


  • Вкупно гласачи
    994
T

the Carpenter

Гостин
Верувам во Дева ब्रह्म. Верувам во Вистината, во создавањето на универзумот и неговото циклично растурање на секоја Калпа.
И во Големината на Кришна.
 

Freedom2say

only the sky is the limit
Член од
23 август 2010
Мислења
196
Поени од реакции
229
Многу добра констатација! Една изрека вели, „Луѓето го третираат Господ како адвокат, го бараат само кога им треба“. Со остатокот на мислењето не се согласувам. Господ можеби е последна надеж за оние кои не веруваат во Него, па кога ќе им дојде „јајцето на газот“ не знаат што да прават. Но и тоа е подобро отколку да умреш верувајќи дека твоите предци се мајмуни и твоето постоење е космичка коинциденција???!!!! И дефинитивно не се согласувам дека верувањето во Господ е култура, напротив, тоа е начин на живот. Да имаш смелост, во свет во каков живееме да живееш чист, морален живот. Да помагаш и да сакаш, да бидеш несебичен. Тоа е тешкото, но и предизвикот. Бидејќи сум ги искусила и двата начина на живот, за мене вистинската вера (не црквите, не поповите или некакви филозофии) втемелена на личното искуство е нејдлабокото искуство кое ми се случило во животот.
BTW не сум калуѓерка :nenene:, живеам нормален живот, си имам сопруг, две златни дечиња, пријатели... а професионалниот ангажман ми е работа со луѓе. Сакам да кажам, не сум „забегана“, lol.
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Да,верувам во Големио Неимар на Универзумот.И Тој постои,но само постои.
 

Freedom2say

only the sky is the limit
Член од
23 август 2010
Мислења
196
Поени од реакции
229
Се шо можеш да го видиш постои а тоа што не го гледаш непостои. Пошо бог не го глеам, непостои ОЧИГЛЕДНО, а некад ако го видам ке викажам :nesvest:
Чудно брат како си жив, дај Боже да си жив и здрав да ми одговориш....:pos2:
И воздухот не го гледаме ама го дишеме, значи тој постои...
И чувствата не ги гледаме ама си ги осеќаме на кожичката...
Како дишеш бе брат????
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Bog postoi ama ne saka on da ideme u crkva nego da praime asalni raboti a ne stogoderie breeee...
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Чудно брат како си жив, дај Боже да си жив и здрав да ми одговориш....:pos2:
И воздухот не го гледаме ама го дишеме, значи тој постои...
И чувствата не ги гледаме ама си ги осеќаме на кожичката...
Како дишеш бе брат????
Бог неможе да се види,Тој не е материјален.Бог може да само да се спознае.Но Луиџи тоа неможе да го свати изгледа.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
163
Поени од реакции
55
Досега не сум видел потполно јасен доказ дека Бог постои, а не сум видел апсолутно никаков доказ дека не постои. Да верувам или не верувам? Одбирам да верувам, бидејќи мене и не ми треба доказ, Бога го чувствувам. Сепак со моето верување ништо не губам, додека со неверувањето и те како ќе изгубам.
 
С

сашенко

Гостин
Верувам во постоењето на бог и во неговото учење.Верувам затоа што начинот на кој што тој не учи да живееме е исправен и најдобар.Оној кој верува во бога и живее според учењето на бога го знае тоа.Болките и страдањата, проблемите, парите и болестите и сите други работи кои ни го згорчуваат животот на земјата се случуваат бидејки луѓето не живеат како што бог ни кажа.Тој никогаш не рекол дека ке оди позади нас и дека ке не потсетува дека е тука и ние тогаш да поверуваме.Рече ке дојде но ке помине долго време и до тогаш ние треба да живееме како што тој ни кажа и да го чекаме неговото доаѓање.Од неговото заминување од земјата до денес помина многу долго време и тоа што некој БАРА ДОКАЗ за да поверува ни кажува само колку не ја познаваат нашата вера и не веруваат во зборот божји.Тој ке дојде сигурно.Како што се што досега што рече и се исполни така и тоа ке се исполни.Нашите предци а и нивните предци беа должни да ја пренесуваат љубовта и знаењето кон бога на иднит генераии т.е на нас.Исто така сите пред нив беа должни на своите чеда да им го пренесуваат тоа за од колено на колено да се пренесува тоа а не од книги кои секој може да ги напише препише и фалсификува.Моето семејство секогаш верувало во бога и од нив научив доволно за мојот бог.Тоа што го пишува по книгите незнам дали е вистина или не ама и не ме интересира.Јас верувам во мојот бог и ке верувам секогаш.Моите деца ке ги учам на она што ме научија моите родители и 10 божји заповеди ке бидат мои правила заживотот.Не само затоа што бог рече туку и затоа што пробав и видов дека е тоа најдобриот начин на живот.
 
Член од
28 февруари 2007
Мислења
65
Поени од реакции
11
DA NE POSTOESE GOSPOD ODAMNA NAUCNICITE KE KAZEA DEKA SME ISKOCILE OD JAJCETO NA KOKOSKATA
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
182
Секако дека не. Во најмала рака, смешно ми е да верувам дека единствена окупација на едно омнипотентно битие е бескрајна партија Sims.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.737
Поени од реакции
18.481
Правите верници се оние кои во животот во ниеден момент не се покајале за својата верност/посветеност на бога, бидејќи таквите профили на луѓе се многу ретки! темата религија и верба во бога ми е безпредментна и нелогична. Сепак, чест на исклучоците...

Во "мојот свет" средина, не постои или или!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom