Верувате ли во Господ? Дали постои?

Veruvam Li Jas Vo Gospod ???


  • Вкупно гласачи
    994
S

smart ass

Гостин
Хитлер да командаше над Германија таа немаше да изгуби нели? Ако постои реалност која е диктирана од секоја индивидуа место веднаш да ја негираш можеш да си претпоставиш дека секоја индивидуа не знае да диктира,нели?
Ти не си разбрал-значи на клипчето реалноста беше претставена како збир на емоции т.е на она што ние го перцепираме и обработуваме како такво-значи да напишам поконкретно ИНДИВИДУИ=секоја Индивидуа,значи множина,не велам дека секоја индивидуа не знае да диктира(сте имале диктат на час) туку еве види типичен Фашист во тоа време(на хитлер) сите биле воспалени од идеологијата и они си имале своја реалност,СССР сосема друга а исто и Британците и шпанците.

Значи теоријата на анимацијата е дека тоа е Бран составен од мислите на сите овие индивидуи.
 

The Mad Doc

Алхемичар
Член од
16 март 2009
Мислења
653
Поени од реакции
46
Ти не си разбрал-значи на клипчето реалноста беше претставена како збир на емоции т.е на она што ние го перцепираме и обработуваме како такво-значи да напишам поконкретно ИНДИВИДУИ=секоја Индивидуа,значи множина,не велам дека секоја индивидуа не знае да диктира(сте имале диктат на час) туку еве види типичен Фашист во тоа време(на хитлер) сите биле воспалени од идеологијата и они си имале своја реалност,СССР сосема друга а исто и Британците и шпанците.

Значи теоријата на анимацијата е дека тоа е Бран составен од мислите на сите овие индивидуи.
Не сум гледал никакво клипче и тоа значи дека не сум те разбрал.Но како и да е реалноста е збир на емоции и иако сите си имаат своја реалност сите тие индивидуи се дел од една реалност во која постојат сите реалности.Ме разбираш?

П.С. Мисли и емоции не се исто.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Бог постои. Ако Бог не постои, тогаш следува дека Универзумот, природата, животот и сите информации што постојат на планетава се случајно настанати од некаква си голема експлозија во минатото (Биг Банг).
Зарем е можно да верувате дека со експлозија во некоја печатница може да настане енциклопедија полна со зборови, слики, равенки, графикони и сл.?
Во природата што не опкружува има неспоредливо посложени творби од едноставната енциклопедија. Навистина е потребно огромна вера за човек да верува дека сето тоа е случајно настанато.
Зад дизајнот постои Дизајнер, зад законите Законодавец, зад животот, Животодавец, за интелигентните созданија, Интелигентен Создател - Бог.
A кој стои зад интелигентниот создадател? Нели се треба да си има свој креатор, епа со таа теорија се вртиме во круг.
Ако денеска се докаже дека Биг Бенг теоријата е сосема погрешна, дали е тоа доказ за постоење на Бог? НЕ Е!
Точноста на некоја хипотеза не се докажува со неточноста на другите теории и хипотези и обратно!
И Дарвиновата теорија да е погрешна, и Биг Бенг теоријата да е погрешна, тоа ни малку не го докажува постоењето на Бога. Зошто? Затоа што со ова лимитирано знаење ние што го имаме за нашиот универзум возможно е да се измислат триста илјади различни теории и празни верби кои ќе бидат исто толку точни како мојата и твојата теорија.
Кога веќе не можеме да одговориме, зошто да не го смениме прашањето?
Веќе еднаш сум кажал на темава, вистинското прашање не е Дали постои Господ, туку дали ни е потребен Господ?
 
Член од
14 февруари 2010
Мислења
264
Поени од реакции
52
Сите сме учеле дека бог постои и дека е над све.Од таму не гледа и што ти ја знам си пие винце.Многу е глупаво и недораснато да се збори против една страна без добро да се проучи истата.Затоа друг пак кога ќе кажеш нешто против религијата добро проучи ја.Најдобар начин да разбереш кој е бог е да учиш хемија,физика и многу биологија.
Си пие винце?:pos2: Да кажеше амброзија ќе те сватев некако. Сите не учеле во школо дека Бог постои? Не знам по кој предмет тоа си го учел тоа затоа што овие науки што претходно ги наброја баш го тврдат спротивното. Можеби јас не сум добро запознаем со овие науки, но и ти не си добро запознаен така да незнам зошто ми солиш памет.
И уште една работа, доколку Бог постои тој сигурно не седи на фотеља и лока винце, смешно е Господ да се замисли како човечко или какво било суштество затоа мисли малце.
 
Член од
5 април 2009
Мислења
874
Поени од реакции
75
И врувам и не...ама пред се верувам дека сето тоа е дел од нашата култура.Па нашите родители уште од најрана возраст не учат а веруваме во него.Кај некои тоа прераснува во наука(да веруваат во Бог),кај некои опсесија итн.Една поговорка глас-Верувам само на она што е го видам..Навистина не знам вее то е вистина.Има толку контрадикторни факти.Пример научно е докажано дека над небесниот простор се наоѓа вселената...тогаш каде е рајот,пеколот..над и над..:toe::toe:Сепак друга причина-многу од нас веруваме во претскажување на соновите.-па нели е тоа нешто божјо..А,има и мн религии-секоја верува во посебен бог-некои се и политеисти-а,под сито небо сме нели...Е,сега навистина не знам што да изберам да верувам..Можеби и Бог е обичај на народот да вели-Тој така сакал,тој тоа мислел,итн...само да се ослободи од работа,вина,грешки..итн
Да се надополнам..и да извлечам заклучок од сево ова..Претежно верувам,ама има моменти кога сум изреволтирана и не знам повеќе што е што,кое каде е..:pipi:Што ако кажам дека често сонувам нешта кои ми се исполнуваат?Во што да верувам..Ова е особина која кај мене најмногу си ја сакам..ама до сега се било ОК..и кај мене владее старвот да не дојде до нешто бетер..Ме научиле дека Исус е мојот бог,да верувам во него и останувам на тоа-додека не се докаже спротивното..xD
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Да се надополнам..и да извлечам заклучок од сево ова..Претежно верувам,ама има моменти кога сум изреволтирана и не знам повеќе што е што,кое каде е..:pipi:Што ако кажам дека често сонувам нешта кои ми се исполнуваат?Во што да верувам..Ова е особина која кај мене најмногу си ја сакам..ама до сега се било ОК..и кај мене владее старвот да не дојде до нешто бетер..Ме научиле дека Исус е мојот бог,да верувам во него и останувам на тоа-додека не се докаже спротивното..xD
верник, ќе ти рече со самото тоа шо се сомневаш џабе веруеш :) исто како да не веруеш :)

ја ќе ти речам уживкај си :)
 
Член од
6 септември 2008
Мислења
1.049
Поени од реакции
367
Бог постои...постои без разлика дали некој верува или не верува во него. Само толку можам да кажам :se_ molam
 

The Mad Doc

Алхемичар
Член од
16 март 2009
Мислења
653
Поени од реакции
46
Си пие винце?:pos2: Да кажеше амброзија ќе те сватев некако. Сите не учеле во школо дека Бог постои? Не знам по кој предмет тоа си го учел тоа затоа што овие науки што претходно ги наброја баш го тврдат спротивното. Можеби јас не сум добро запознаем со овие науки, но и ти не си добро запознаен така да незнам зошто ми солиш памет.
И уште една работа, доколку Бог постои тој сигурно не седи на фотеља и лока винце, смешно е Господ да се замисли како човечко или какво било суштество затоа мисли малце.
Па некои и во школо ги учеле.Иначе не ти солам памет туку сакам да ти докажам нешто,ама многу ќе ми треба време и напор кои несакам да ги дадам.Смешно е Господ да се замислува кога се гледа дури и без да се мисли.Поздрав и во право си за она со винцето моја грешка.:pos2:
 
Член од
26 април 2010
Мислења
501
Поени од реакции
21
Едно е религија и цркв а друго е верување. Во суштина сите луѓе веруваат во нешто иако не веруваат во постоење на Господ.Мора да се верува за да се создава и да се делува.Инаку религиите, во минатото ,и нивната догма допринеле за многу зла ,војни,уништувањето на неистомисленицит ( да се потсетиме Џордано Бруно, Никола Коперник за малку Галилео Галилеј, ликвидирање на вештици..зло до зло).Со еден збор го запреле напредокот.За среќа не занавек.:toe::toe::toe::toe:
 

pumaval

Дрвен Адвокат
Член од
5 септември 2008
Мислења
1.480
Поени од реакции
598
Ок ако Господ ја создал вселената, универзумот.. Тогаш КОЈ ГО СОЗДАЛ ГОСПОД па да има и он да верува во некој???
 

pumaval

Дрвен Адвокат
Член од
5 септември 2008
Мислења
1.480
Поени од реакции
598
Многу лесно прашање.
Луѓето.
Нап ... велам Ако Господ ја создал вселента универзумот плантетата земја .... лугето... мора тогаш и тој да е создаден некако... Неможе лугето да го создадат... Сепак не постои веродостоен доказ кој тврди дека постои ГОСПОД ... (не барем таков каков што го прикажува библијата)
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Јас пак ке кажам, верувањето не е доказ дека постои Господ, верувањето само кажува дека постои тој што верува дека постои Господ, потоа тука наидуваме на различно толкување на поимот Бог зависно од религиозната припадност. Сето тоа не наведува на нужен заклучок дека Бог бидејќи им е потребен на луѓето, од истите е создаден како поим во нивните религиозни убедувања, но за Негово постоење вон конкретните религии не можеме ништо да кажеме исто како што не можеме да кажеме ништо дека постои ако истото тоа никој не го видел.
 
А

Антоние

Гостин
Не знам со сигурност, меѓутоа би рекол веројатно не.

Со тоа кажано, гледајќи од социолошка гледна точка, идејата за Бог(ови) се наоѓа во срцето на секој вид на хиерархиски, коерсивни(принудни), доминатрикс глупости со кои што сме морале да се соочиме во нашите цивилизации уште од век веков. Мислам дека ни е потребно да најдеме алтернатива на хипотезата која што е колку толку кредибилна дека општеството би имало повеќе корист (ако верува во Бог(ови)).

Можеби никогаш не би го дознале одговорот на ова прашање со сигурност, или можеби еден ден ќе најдеме несовладливи докази за или против идејата, меѓутоа дотогаш мораме да (пробаме да) разбереме дека овие идеи имаат поголем социјален контекст отколку изолирани, чисто (квази)интелектуални дискусии за вистината кои што за побрзата иднина само ќе завршат инконклузивно(неубедливо).

Па така, јас се идентификувам како Атеист, и генерално одбегнувам мистични, надприродни или гностички објаснувања за универзумот и неговото потекло. Меѓутоа не им кажувам на луѓето дека се "простаци" ако не се согласуваат со мене; Впрочем, никој не може да знае со сигурност. Подобро е да се води цивилизиран дијалог за овие работи отколку да изигравам Ричард Докинс или Кристофер Хитченс пред луѓето. Тоа е едноставно премногу зајадливо и навредливо, и не помага многу.

Исто така нешто од поодамна:
Отварачу на темава, прво треба да го дефинираш бог. Императивно е да знаеш за што точно зборуваме пред да одлучиме дали постои или не.
Но навистина, како може некој да очекува да знае во тој момент? Ние само од неодамна сфативме дека постои повеќе во универзумот отколку нашата мала галаксија и областа што ја опкружува, па затоа нема да си ги прекријам очите во исчекување дека тајните на универзумот ќе ми бидат фрлени во скут.

Лично, не верувам во бог(ови). Мислам дека тие се само начин на кој што го антропоморфизираме (поистоветуваме со човечки облик) универзумот со цел да се чуствуваме дека можеме да се поврземе со него на некој начин, како да не е толку имперсонален и безмилосен, и како да ние всушност сме битни во него. Не се сеќавам до сега да сум слушнал респектабилен аргумент за постоењето на бог(овите) (бог(ови) во комерцијална смисла на зборот, така речено), меѓутоа не претпоставувам дека ја знам целосната вистина затоа што не ја знам.

Всушност, мене не ми е гајле дали постои бог или не. Тој не ми изгледа ужасно инволвиран со нас ако постои, па зошто да бидеме загрижени за тоа?

И за крај, не можеме да кажеме дали постои бог од било каков вид или не со било каква разумна сигурност (примети дека викам било каков затоа што на бог никад не му била дадена дефиниција од никаков вид).
Повеќе често отколку што е ретко, мозгање на вакви работи е само интелектуална мастурбрација.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom