Верувам во...

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Ne e Bog toj sto za da mi dokaze mene deka me saka e prinuden da stane covek.
Единствениот БОГ (אֱלוֹהַ‎ - Елоах, ‏الله - Алах) во Исус не отелотвори ниту земја (како кај првиот човек), нити машко семе (како кај сите останати луѓе), туку Својата Прачиста Волја, Својата Совршена Мудрост, Своето Вечно Слово!

Ne e Bog toj sto za da mi dokaze mene deka me saka e prinuden da se okova na krst i da bide omalovazuvan, masakriran, pcuen itn.
Слепите духовни водачи на духовни слепци се тие што не ја увидоја нити до ден денешен ја согледуваат Љубовта БОЖЈА и затоа ја омаловажуваат, понижуваат, негираат, ... и пробуваат да ја уништат (убијат) Неговата Мудрост, но - Елхамдулилах - не успеаја нити пак ќе успеат, туку тие обиди ќе им паднат врз сопствените души и врз душите на најмилите ако не се разбудат!

Bog e toj sto ne sum mu potreben jas, tuku jas imam potreba od Nego.
БОГ немал и нема потреба нити од неверници, нити од кривоверници (предметопоклоници), туку Тој ги сака сите свои чеда кои се спремни во Дух Светол да Го носат Него во своите срца како свој Духовен Татко и сите кои вистински Ја Љубат Неговата Мудрост, Кое е Неговото Уникатно Чедо !

Daj te molam ostavi gi ovie prikazni. Ne ti dolikuva da zboruvas taka za nasiot Bog, toj sto go isprati Isus (neka e Bozjiot mir nad nego) da im kaze na site deka ima samo Eden i Edinstven Bog i deka samo toj zasluzuva da se obozava.

Од БОГА во Исус отелотворената Мудрост БОЖЈА никогаш не се правела нити пак некогаш ќе се прави поглавна, поголема, или еднаква на БОГА! Затоа таа Совршена БОЖЈА Мудрост е Совршено понижна БОЖЈА Рака, Совршен БОЖЈИ Спасител од темнина, лага и пеколска мака!

ХалелуЈАХ!!!

Вистината е како песничка, Вистината е како сказна
Кој на Неа и' се противи, самиот си нанесува горка казна!
 
Член од
7 февруари 2011
Мислења
115
Поени од реакции
2
Верувам во Едниот Бог, Отец, Седржител, Творец на Небесата и на Земјата, На се видливо и невидливо.
И во едниот Господ Исус Христос, Синот Божји.
Единороден, кој е роден од Отецот пред сите векови.
Светлина од вистинска Светлина, Бог вистински од Бога Вистински.
Роден, Нестворен, Едносуштен на Оца, преку кој заради нас луѓето и заради наше спасение слезе од Небесата и се овоплоти од Светиот Дух и Марија Дева и стана Човек.Пострада и Беше рапснат заради нас луѓето во времето на Понтиј Пилат и беше погребан.
И Воскресна во третиот ден според писмото и седи оддесно на Оца,
и пак ќе дојде со слава да им суди на живите и мртвите и Царството негово не ќе има крај.
И во Светиот Дух, Господ Животворец кој произлегува од Отецот, кој заедно со Отецот и Синот заердно му се поклонуваме и го славиме и кој говорел преку пророците во Едната Света Соборна и Апостолска Црква исповедувам Едно Крштение за опростување на гревовите
го го чекам Воскресението на Мртвите и животот во Идниот Век. Амин
 
Член од
7 февруари 2011
Мислења
115
Поени од реакции
2
Верувам во Едниот Бог, Отец, Седржител, Творец на Небесата и на Земјата, На се видливо и невидливо.
И во едниот Господ Исус Христос, Синот Божји.
Единороден, кој е роден од Отецот пред сите векови.
Светлина од вистинска Светлина, Бог вистински од Бога Вистински.
Роден, Нестворен, Едносуштен на Оца, преку кој заради нас луѓето и заради наше спасение слезе од Небесата и се овоплоти од Светиот Дух и Марија Дева и стана Човек.Пострада и Беше рапснат заради нас луѓето во времето на Понтиј Пилат и беше погребан.
И Воскресна во третиот ден според писмото и седи оддесно на Оца,
и пак ќе дојде со слава да им суди на живите и мртвите и Царството негово не ќе има крај.
И во Светиот Дух, Господ Животворец кој произлегува од Отецот, кој заедно со Отецот и Синот заердно му се поклонуваме и го славиме и кој говорел преку пророците во Едната Света Соборна и Апостолска Црква исповедувам Едно Крштение за опростување на гревовите
го го чекам Воскресението на Мртвите и животот во Идниот Век. Амин
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.768
Поени од реакции
12.124
I believe in one secret and ineffable LORD; and in one Star in the Company of Stars of whose fire we are created, and to which we shall return; and in one Father of Life, Mystery of Mystery, in His name CHAOS, the sole viceregent of the Sun upon the Earth; and in one Air the nourisher of all that breathes.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Верувам дека универзумот е објективна (материјална) манифестација на субјективното. Тоа што религиите го посочуваат како бог, за мене е апсолутот кој е збир на сите можни потенцијали на постоењето од кој универзумот околу нас е само една од нив.
Верувам дека концептот за "бог" не е битие на кое треба да му се покоруваме и да му служиме, туку е легитимна цел кон која ние како форми на субјективното имаме право да целиме - ниво кое може да се достигне.
Верувам дека сите форми на живот се перспективи на апсолутот, кој преку нивна интеракција се доживува самиот себеси во бесконечниот циклус нам познат како постоење.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.883
Поени од реакции
11.887
Верувам во еден таен и неискажлив ГОСПОД; И во една Ѕвезда во заедницата на Ѕвезди, од чиј оган сме создадени и во кој ќе се вратиме. И во еден Татко на Животот, Тајна над Тајните, во неговото име ХАОС, единствениот намесник од Сонцето на Земјата; И во еден Воздух, хранител на сe што дише.

И верувам во една Земја, Мајката на сите нас, И во една Утроба, во која се зачнати сите луѓе и во која ќе се упокојат. Тајна над Тајните, во нејзиното име БАБАЛОН.
И верувам во Змијата и Лавот, Тајна над Тајните, во неговото име БАФОМЕТ.
 
Г

Господ

Гостин
Верувам во себеси.Мислам дека ако верувам во себе,можам да создадам цели планети.
 
V

Vollstandig

Гостин
Верувам во Исус Христос, Дедо Ное, Мухамед , Мојсеј, Мајка тереза Тоше Проески (анѓел е сеа и летка по небото и ги учи најновите летечки вештини) верувам во Буда, Шива, Зевс,Перун, Афродита.
Во мојата религија молењето се одвива вака: Палиме сфеќа и се клањаме пред неа додека не изгори, и клањајќи се со едната рака а со другата се крстиме и ногата потрекната нагоре, за во случај да фатиме божји сигнали, ногата служи за антена (Читај- Библија ред први страна 15-та како мојсеј фаќал божји сигнали).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom