Верски вицови

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
А на тема јога:

Исус:Некој од вас вечерва ќе ме предаде...
Јуда: оооооооммммммм
 
Член од
12 септември 2016
Мислења
32
Поени од реакции
11
Еднаш четворица рабини се шетале во паркот и спорт на библиска тема. Покажало дека тројцата се против едниот. Тој почнал топло да се моли.- Боже, знам дека сум во право! Те молам, дај некаков знак, за да разберат и тие дека сум во право.И веднаш небото покри со облаци и заг'рмјало. Бум !!!- Еве, гледате ли - извикав рабинот - Бог покажува дека сум во право!- Дождот не може да е доказ! - Возвратиле тројцата - Ова може да е само коинциденција!Рабинот протегната раце кон небото и гласно рекол:- Боже милостиви, те молам, дај уште еден знак! Те молам!И на часа гром ... молња хаос соседното дрво.- Видете! Видете! Стрејт сум!тројцата:- Е, и што! При секоја бура има и громови! Не е доказ!Тогаш рабинот извикав со последни сили:- Господи, покажи големо знамение, бидејќи овие пак не веруваат!И веднаш облаците се расејува и глас Божји се чул од небото:- Тој е во право !!!тројцата:- Е, и што? !! Значи сме тројца на двајца !!!
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
И дојде Исус на сред маало и многу народ се насобра, бидејќи беше време за зимници. И повика Исус а народот со чудење го слушаше:
,,Вистина, вистина ви велам! Ајвар не е ајвар ако дома не се прави! И иако ви е кажано дека ајвар без сирење не оди, јас ви велам ако ви се јаде, да си го јадете и око да не ви трепне!" Кога го слушна тоа главниот готвач Каифа, го обзеде гнев и извика: ,,Богохулник!! Како се осмелуваш? Сите знаат дека ајвар без сирење не се јаде! Плус ајвар мора да се купи а не да се прави на отворено!"
И тогаш настана немир кај фарисеите што имаа свои брендови во маркетите.
Во тоа време во јудеја, владееше Понтиус Грујос и фарисеите сковаа договор да го предадат Исус на Грујос за да му суди. И таа вечер додека Исус беше на вечера за да го проба ајварот, еден од присутните од завист што не земал пиперки од него го предаде Исус и алфите го однесоа пред Грујос.
Понтиус Грујос слушна врева и метеж и излезе да види што се случува. Тогаш се сврте кон фарисеите и им кажа: ,,Добло бе луѓе, што ме замаате со ајваи и слични зимници?! Знаете дека Ката ми е над глава?!" Но се ближеа избори и на Грујос му требаше рејтинг, па одлучи да им ја препушти одлуката на народот кој се имаше собрано. Нареди да го донесат Исус и уште еден криминалец кој се викаше Бараба, криминалец што бил фатен како ги слуша Цеца и Драгана Мирковиќ.
Тогаш Грујос со силен глас извика: ,,Наоде, кого од овие двајца баваби да распнеме? Исус што пвавеше ајвав или Баваба што слуша свпска музика?" И народот падна во искушение! Одкако се смири хаосот, почнаа сите едногласно да викаат: ,,Гројосе, неможеме ние без турбофолк, ослободи го Бараба!
И Грујос нареди да го распнат Исус и да стават надпис над кој пишува: ,,Готвач на Ајвер"
Тогаш следбениците на Бараба почнаа да прославуваат и да ја пеат ,,Пала сам у зору пала, нисам више издржала" од Цеца.

Од тогаш домашниот ајвар е забранет а српската музика се слуша само од еретиците и богоборците.
FB_IMG_1475466887539.jpg
 
Последно уредено:

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.723
Поени од реакции
2.479
Господе благослови го секој оној кој влегува во овој дом...
И нека се собие, нема јас по секој еден да чистам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom