Велес

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.279
Поени од реакции
27.744
Не ја отвара
Бел споменик во човеколика форма
На излезот од Велес
--- надополнето: 18 август 2012 во 01:26 ---


Зошто побогу би ме исплашило ова?:)
Бел споменик во човеколика форма
На излезот од Велес
Мислам дека е Св Никола, има подоле чешма и се прават ручеци за празници таму.
 
O

Orion.

Гостин
Оф, не е тоа :icon_lol: Не ни дочитав одма помислив на костурницата, пошто е на ептен видно место на излезот од Велес.
Неможам да ти пратам приватна порака, нз зашо еве ти ја тука:)

НЕМОЈ ДА МИ КАЖЕШ ДЕКА НЕМА ТАКОВ СПОМЕНИК :eek:
Јас видов нешто 100%
Не сум ја видел оваа ''костурница'' никогаш...
Колку излеза има од Велес за накај Скопје?
Јас тргнав накај Скопје, се качував по една угорница, поминуваш бензиска од лево, и цепаш напред и наеднаш со светлата осветлувам еден споменик од скроз лево.
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
И бела капија има, и црква има доле со уште неколку споменици.
Богами стварно знае да биде језиво тоа навечер.
 
M

Moon Child

Гостин
И бела капија има, и црква има доле со уште неколку споменици.
Богами стварно знае да биде језиво тоа навечер.
Како се викаше тоа бе, го утепав од гуглање никако неможам да го најдам. Инаку е тоа е одма после бензинската на Лукоил (под костурница) малку возиш нагоре и од лева страна е.
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Како се викаше тоа бе, го утепав од гуглање никако неможам да го најдам. Инаку е тоа е одма после бензинската на Лукоил (под костурница) малку возиш нагоре и од лева страна е.
Св. Недела или Св. Петка мислам дека се викаше црквичето, ама не сум сигурен.
Имам два-три пати отидено, интересно е направено внатре.
 
М

Мартин`

Гостин
Неможам да ти пратам приватна порака, нз зашо еве ти ја тука:)

НЕМОЈ ДА МИ КАЖЕШ ДЕКА НЕМА ТАКОВ СПОМЕНИК :eek:
Јас видов нешто 100%
Не сум ја видел оваа ''костурница'' никогаш...
Колку излеза има од Велес за накај Скопје?
Јас тргнав накај Скопје, се качував по една угорница, поминуваш бензиска од лево, и цепаш напред и наеднаш со светлата осветлувам еден споменик од скроз лево.
Уживај бе има споменик не ти се причинувало :D тоа е на излезот на Велес кога одиш нагоре да се приклучиш за накај Скопје, и да малце морбидно е навечер зошто понекогаш и застануваат со коливе и палат свеќи на тоа место ..
 

Nik20

Неверификуван член од немаштија
Член од
13 јули 2009
Мислења
5.342
Поени од реакции
6.276
не е споменик бе црепови :D

Црквиче е доле, ама не е признаено од МПЦ, на своја рака е праено(ја колку шо знам). И тоа горе е капијата, како голема топка е направена со ротирачки врати, и горе има светец, незнам кој.
Ништо страшно, убаво е да се разгледа денски, од дете неам отидено таму.
 
M

Moon Child

Гостин
не е споменик бе црепови :D

Црквиче е доле, ама не е признаено од МПЦ, на своја рака е праено(ја колку шо знам). И тоа горе е капијата, како голема топка е направена со ротирачки врати, и горе има светец, незнам кој.
Ништо страшно, убаво е да се разгледа денски, од дете неам отидено таму.
Клаустрофобична топка. Еднаш имам отидено таму, језиво е тоа и преку ден, камо ли навечер.
А зошто не е признаено? Прв пат слушам.
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Знае некој кога е дарувањево на крв?
Помина или тек треба да биде. Видов пред трговски дека има известување, ама неможев да застанам да читам?
 
М

Мартин`

Гостин
Ако има некој расположен за давање крв, има табло кај трговски стаено иам акција во ликовниот салон до 22-23ти трае. Не видов баш добро, па ако сака некој за да не одам сам да одиме да дадеме крв па после тоа може да праиме кафе воа ноа..
Знае некој кога е дарувањево на крв?
Помина или тек треба да биде. Видов пред трговски дека има известување, ама неможев да застанам да читам?
Акцијата е на 21 и 22 август во ликовниот салон, еве ти и линк до фб за настанот. Јас бев договорен со другари иначе да давам иако изгледа ќе сакаат и ќе можат они да одат покасно накај 1 а мене не ми одговара така да може да се договориме нешто.
 
A

AnFem

Гостин
Не ја отвара
Бел споменик во човеколика форма
На излезот од Велес
--- надополнето: 18 август 2012 во 01:26 ---


Зошто побогу би ме исплашило ова?:)
Бел споменик во човеколика форма
На излезот од Велес


Зборува за манастирчето под костурница што е некаде. Има статуетка на некој си светец :)
 

intro

★ ★ ★★ ★
Член од
6 јануари 2011
Мислења
1.358
Поени од реакции
1.041
остајте статуетката туку шо правиме со шабанаријава од базен бе не се седи на тераса ечи мајкеми дадо шако саша матич по цел ден до даска има ли некаква толеранција со гласноќава оти ќе фанам ќе извадам појачалото на тараса во 3 ноќеска (да не ја правиме циганската шо вика амди)
уште тој сељакот мс стојан да го пуштат и мислам дека врв ќе биде
 
M

Moon Child

Гостин
До пред да го затворат Официрски, јас немам налетано на шабанска музика од базентот, пристојни беа дури и одев неколку пати. Сега откако се затвори Официрски, се е префрлено на базент, па и музиката (n)
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
остајте статуетката туку шо правиме со шабанаријава од базен бе не се седи на тераса ечи мајкеми дадо шако саша матич по цел ден до даска има ли некаква толеранција со гласноќава оти ќе фанам ќе извадам појачалото на тараса во 3 ноќеска (да не ја правиме циганската шо вика амди)
уште тој сељакот мс стојан да го пуштат и мислам дека врв ќе биде
Па пријавувај во полиција бе. После 1 како и да ја свртиш работава, несмеат да пуштаат гласно, земи пријавувај.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom