Вегетеријанство

MakeLOVEnoTwar

Љуби без оглед на се’
Член од
10 декември 2010
Мислења
213
Поени од реакции
114
http://www.guardian.co.uk/science/2012/sep/23/human-hunting-evolution-2million-years
Бла бла бла.Вегетаријанството е поефтино и поздраво...
Ако си толку маж, обиди се без лак, стрела, пушка да уловиш нешто и да го распарчиш со свои рaце и заби ;) Како што патем и прават останатите месождери ;)
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Ако си толку маж, обиди се без лак, стрела, пушка да уловиш нешто и да го распарчиш со свои рaце и заби ;) Како што патем и прават останатите месождери ;)
Секој си има свој стил и не велам дека мојот е најдобар но за мене е.Да дискутираме има многу за било што во исхраната јас бев чист вегетаријанец пола година и 1 и пол година лакто-ово вегетаријанец.Се направив сучка сум бил најслаб до сега 82 кг.За имунитет да не зборам не можев да ја вратам килажата и мускулатурата што ја имав.Тогаш ми скурчи и реков јас да бидам не здрав и слаб не сум таков тип,земав да јадам пак месо пилешко и веднаш се вратив во форма.Ние сме сештојади и било каква шанса за преживување би ја искористил.Ако си во шума сам и гладуваш 2-3 дена нема да мислиш дали тоа е праведно или не ќе го убиеш без разлика на твоите принципи и морали.Можам да кажам и за сестра ми која е слабокрвна и колку и да се труди секогаш има проблеми со железото,цинк и Б-12 витамин кој апсолутно повеќе ги има во животинско потекло отколку во растително.За еден црн дроб кој не би го јадел ти затоа што се држиш на твоите принципи и морали има 1000 пати повеќе Б-12 од било што на планетава.А Б витамините се виновни за регулирање на метаболизмот на ЈХ,протеините и мастите без нивен внес не може да се живее нормално.Друго ако се сметаш за голем вегетаријанец треба се да извадиш што е животинско.Кожни работи чевли,каиши,облека итн итн.Да не зборам и за пастата што ја користиш од кај е глицеринот од природен извор?Од мртвите тела на животните.Од каде е желатинот од било кое апче што си го користел за настинка или што има облога од желатин од коските на животните.За мене колку и да се правите вегетаријанци сепак сте хипокрити.Не јадете месо и мислите ги чувате животните па ако сте толку чувачи на животни не користете продукти што имаат животинско потекло и тестирани на животни продукти.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Ако си толку маж, обиди се без лак, стрела, пушка да уловиш нешто и да го распарчиш со свои рaце и заби ;) Како што патем и прават останатите месождери ;)
Ако си вегетаријанец, како доказ тркни до најблиската ливада, испразни ги цревата, на истото место испаси 2-3 квадрати и испреживај ги. И се тоа под будно око на алфата па ако малку дигнеш глава, ќе ти се качи одзади колку да те увери кој е глава у племето ;)

Инаку не знам дали вегетаријанците кои се повикуваат на заштита на животните цел живот носат пластични чизми и ги ранат своите миленици со граф.
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Веќе 1 месец сум вегетаријанец, не дека сакам да сум туку таква исхрана водам. Единствениот резултат е губење на килограмите и чуствување свежина.

Но! Има еден огромен проблем, неможам вежбите, трчањето и сите други физички активности да ги вршам како што треба, ми се врти, немам сила ниту 30 склекови да направам. Затоа морам и месо да внесувам од што ми се враќа целата снага.

Нешто веќе што никој вегетаријанец нема да ме разубеди дека не е така, пробав и ќе продолжам да се хранам со овошје и зеленчук, но месото за дечко од 100 кг кој вежба активно, мора и месо да внесува во спротивно незнам која болест би можела да ме посети.
 
L

Luki Junior

Гостин
Тешко се фаќа петел или кокошка, или па свинчето додека го извадеш од кочината.. Оти и они насеќат дека и се спрема нешто неубаво, и не се дават лесно.

Месото е ногу убава работа. Коа е требало сам сечел вратове на кокошки, петли. Држал сам глава на јагне/јаре, овца, свинче за време на колејне. Еднаш дури и се пробах како главорезец на едно свинче, малку повеќе крв истече ама пресечех главата... Па се дере кожата на свинчето, деле се месото, белото се сече или за пушејне или за џиберинки.

Другарите соберени, сите со ножове разработени, сечат, чистат, средуват. Туршијата таман стасана, греана ракија, вино домашно, месото оште топло и чуре, се реде на скарата, па се мезе додека се работе. Откоа се заврше работа, баница дома усукана, оште ракија, оште салата, и оште месо (пржено, печено, на пареа, на скара), па дропче, ово оно... Маабет, маабет... Идила... Кој не го е доживеал, ништо не знаа...
За некој животинска суровост, за мен празник.

Секој шо си гледа дома свинче, гледа го за една намена. Еден ден да го изеде слатко.

Разбирам ги и вегетаријанците, оти сам постил у пости ногу пати. Убаво е човек да се испостува, да се прочистува. Ама нека дојде некој тревопасен да работе нешто потешко. Требе сила, кондиција, и тешко јадејне... Нејќе трева.
.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Веќе 1 месец сум вегетаријанец, не дека сакам да сум туку таква исхрана водам. Единствениот резултат е губење на килограмите и чуствување свежина.

Но! Има еден огромен проблем, неможам вежбите, трчањето и сите други физички активности да ги вршам како што треба, ми се врти, немам сила ниту 30 склекови да направам. Затоа морам и месо да внесувам од што ми се враќа целата снага.

Нешто веќе што никој вегетаријанец нема да ме разубеди дека не е така, пробав и ќе продолжам да се хранам со овошје и зеленчук, но месото за дечко од 100 кг кој вежба активно, мора и месо да внесува во спротивно незнам која болест би можела да ме посети.
Провери си крвна слика и ќе видиш дека имаш дефицит од витамин б-12,цинк и железо.Без железо крвта тешко дека ќе се врзе со кислородот за да имаш снага.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
2. Шо мислиш дали ние (како што си замислуваме дека сме на) на врвот од хиерархијата на живиот свет, имаме право да одлучуваме и пресудуваме за животот на останатите живи суштества (крави, овци, кози, свињи, десеттици видови риби, кокошки, мисирки - се’ што јадеме секој ден во вид на месо)!?

--- надополнето: 28 септември 2012 во 10:30 ---


Чупче ај (ама жити се’) обиди се со тие заби да уловиш нешто, да го задавиш и да го раскинеш на парчиња и да го изџвакаш со сите останати заби.

Ако успееш од мене имаш софра, широка и долга колку шо ти ќе сакаш :D
АаааааКо не, ти частиш - договорено? ;) :)

Поззззз :)
А ти шо мислиш доколку те начекаат 2-3 сибирски тигрови дека ќе те поштедат бидејќи тие немаат право да одлучуваат и пресудуваат за животот на останатите живи суштества или ќе те парчосаат за секунда...? Ова ти е синџир на исхрана во природата во кој спаѓа и човекот како нераскинлива алка...Ако ја земеме планетава Земја како еден глобален еко-систем, човекот се наоѓа на самиот врв како разумно и свесно суштество, кое го одвојува од останатиот жив свет, а синџирот на исхрана е само една компонента од тој систем на нераскинливи и постојани интеракции меѓу сите живи организми меѓусебно и помеѓу живата и нежива природа (вода, почва, атмосфера...)
И не само само анатомијата на усната празнина туку и на цел дигестивен систем е адаптирана на омниворен начин на исхрана, а ако сакаш можеме и дел по дел да ги споредуваме...
 

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
А ти шо мислиш доколку те начекаат 2-3 сибирски тигрови дека ќе те поштедат бидејќи тие немаат право да одлучуваат и пресудуваат за животот на останатите живи суштества или ќе те парчосаат за секунда...? Ова ти е синџир на исхрана во природата во кој спаѓа и човекот како нераскинлива алка...Ако ја земеме планетава Земја како еден глобален еко-систем, човекот се наоѓа на самиот врв како разумно и свесно суштество, кое го одвојува од останатиот жив свет, а синџирот на исхрана е само една компонента од тој систем на нераскинливи и постојани интеракции меѓу сите живи организми меѓусебно и помеѓу живата и нежива природа (вода, почва, атмосфера...)
И не само само анатомијата на усната празнина туку и на цел дигестивен систем е адаптирана на омниворен начин на исхрана, а ако сакаш можеме и дел по дел да ги споредуваме...
Се слагам дека целава планета е програмирана на тој синџир на исхрана, но затоа и тука човекот има, значи повторувам, има можност поради тоа што е во стање да стане свесно битие(и велам да стане оти у глобала и не е иако се смета дека е) да се одели од тој синџир со тоа што ќе постане вегетаријанец... Инаку не збори ако не си искусила и од двете страни, туку само си прочитала негде дека нечинело да се биде вегетаријанец... од мое лично искуство веќе 7 година сум без месо воопшто(освен јајце кое не го сметам за месо) и имунитетот ми се покачи за 100% повитален сум, поагилен, додека вежбав осетив олеснување во самото вежбање и ред други работи... исто така побистар ми е умот ако можам така да се изразам...
Така тоа е мое лично искуство и ни 10000 научници не можат да ми го побијат тоа без разлика што ќе излажат за да ги отупуваат се повеќе и повеќе луѓето со лажни информации и погрешен начина на исхрана и животен стил кој се наметнува се повеќе и повеќе кај нас во македонијава да е американизиран( се повеќе гледам дебели деца и деца на возраст од 15 па нагоре се се повеќе агресивни, а тоа е веруј ако сакаш ако не не твое е... ради исхраната)...
Чаос Блонди...
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Се слагам дека целава планета е програмирана на тој синџир на исхрана, но затоа и тука човекот има, значи повторувам, има можност поради тоа што е во стање да стане свесно битие(и велам да стане оти у глобала и не е иако се смета дека е) да се одели од тој синџир со тоа што ќе постане вегетаријанец... Инаку не збори ако не си искусила и од двете страни, туку само си прочитала негде дека нечинело да се биде вегетаријанец... од мое лично искуство веќе 7 година сум без месо воопшто(освен јајце кое не го сметам за месо) и имунитетот ми се покачи за 100% повитален сум, поагилен, додека вежбав осетив олеснување во самото вежбање и ред други работи... исто така побистар ми е умот ако можам така да се изразам...
Така тоа е мое лично искуство и ни 10000 научници не можат да ми го побијат тоа без разлика што ќе излажат за да ги отупуваат се повеќе и повеќе луѓето со лажни информации и погрешен начина на исхрана и животен стил кој се наметнува се повеќе и повеќе кај нас во македонијава да е американизиран( се повеќе гледам дебели деца и деца на возраст од 15 па нагоре се се повеќе агресивни, а тоа е веруј ако сакаш ако не не твое е... ради исхраната)...
Чаос Блонди...
Човек по природа е агресивен.Ако не бил нема ни ти ни јас да постоиме.Самиот глад ќе те натера да бидеш агресивен и да мислиш на своето преживување.Така да кога ќе се работи за преживување и ако има пред мене зајак или било кое животно и јас да сум гладен би го убил и би преживеал.Ако си глуп и тврдоглав тогаш би постапил на друг начин.
Решение е разновидна храна и сирова храна.Премногу брза храна прави да бидеш заслепен од неа,а ти не си крив така сме научени за да преживееме.Порано немало толку многу храна и секогаш се гледало да во цутот на пролет и лето да се нахраниме многу и зимата да преживееме со повеќе резерви на масти.Сега тоа е нездраво затоа што го држиш предолг период,но ако си предебел можеш да преживееш 1 година без храна само со витамини и минерали и регуларни прегледи на доктор.Мастите се многу кул работа и треба многу да учиме за нив.
 

MakeLOVEnoTwar

Љуби без оглед на се’
Член од
10 декември 2010
Мислења
213
Поени од реакции
114
додуша песнава е за веганството... ама е пресмешна
 

Cannabinoid

Cannabinologist, MMD
Член од
18 јануари 2008
Мислења
597
Поени од реакции
466
Провери си крвна слика и ќе видиш дека имаш дефицит од витамин б-12,цинк и железо.Без железо крвта тешко дека ќе се врзе со кислородот за да имаш снага.
Знам дека ти е постар постов, но сепак:

Дефицит на Б12 може да се јави и како неспособноста на организмот да го искористи истиот витамин. Знаеш дека постојат луѓе омнивори а се сепак страдаат од Б12 дефицит. Има неколку објаснувања, од кои едно е дека во вакви случаи е загубената способност на организмот правилно да го апсорбира и понатаму користи витаминот Б12 кој бил претходно внесен преку омниворската исхрана.

Имаше неколку студии направени кај различни групи на луѓе од кои, една токму ваква група на луѓе - омнивори со недостаток на вит. Б12 и кај кои, замисли, преку постење истите го доведоа нивото на Б12 во нормала!!! Ждерење месо ко луди животињи не им помагаше, ниту спулементи и сл. срања... :)
Затоа наравоучение, при дефицит на одреден витамин, минерал и сл., постојат и други опции покрај продолженото внесување на дефицитната супстанца и/или земањето суплементи/инекции.

Во светот постојат стотици илијади групи на индивидуи кои се здрави и снажни, но и млитави и болни (што често се разболуваат): омнивори, вегетаријанци, веганци, фрутаријанци....... итн итн.

Затоа време е да се стават во минатото овие митови на Б12 дефицит со кои се заплашува и осудува хербиворното население. ;)
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Знам дека ти е постар постов, но сепак:

Дефицит на Б12 може да се јави и како неспособноста на организмот да го искористи истиот витамин. Знаеш дека постојат луѓе омнивори а се сепак страдаат од Б12 дефицит. Има неколку објаснувања, од кои едно е дека во вакви случаи е загубената способност на организмот правилно да го апсорбира и понатаму користи витаминот Б12 кој бил претходно внесен преку омниворската исхрана.

Имаше неколку студии направени кај различни групи на луѓе од кои, една токму ваква група на луѓе - омнивори со недостаток на вит. Б12 и кај кои, замисли, преку постење истите го доведоа нивото на Б12 во нормала!!! Ждерење месо ко луди животињи не им помагаше, ниту спулементи и сл. срања... :)
Затоа наравоучение, при дефицит на одреден витамин, минерал и сл., постојат и други опции покрај продолженото внесување на дефицитната супстанца и/или земањето суплементи/инекции.

Во светот постојат стотици илијади групи на индивидуи кои се здрави и снажни, но и млитави и болни (што често се разболуваат): омнивори, вегетаријанци, веганци, фрутаријанци....... итн итн.

Затоа време е да се стават во минатото овие митови на Б12 дефицит со кои се заплашува и осудува хербиворното население. ;)
Многу објективно објаснето :)
 

Cannabinoid

Cannabinologist, MMD
Член од
18 јануари 2008
Мислења
597
Поени од реакции
466
Многу објективно објаснето :)
Делумно објективно. ;) Убаво на почетокот си нагласува дека сето ова што го кажува во видеото е негово мислење (opinion), а знаеме дека мислењата во основа се субјективни.

Вели луѓето се дизајнирани омнивори, што е тотално погрешно.

Нашата физиономија не е изгравирана во гранит. Луѓето не се дизајнирани да бидат само омнивори, или само карнивори/хербивори, туку тие константно еволуираат и се адаптираат согласно: околината во која живеат, условите во неа, функцијата која ја имаат, дневните физички и психички активности, итн итн.

Гените се истотака контролирани од животен стил и соодветно но постепено се менуваат т.е. адаптираат.

Ако пред х години се преживувало само како карнивор или омнивор, денес условите во општеството, напредокот во науката и сл. ни дозволуваат подеднакво важечки, но пофункционални, поекономични, поефикасни алтернативи: вегетаријанство, веганство (обично и сурово), фрутаријанство итн итн.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Делумно објективно. ;) Убаво на почетокот си нагласува дека сето ова што го кажува во видеото е негово мислење (opinion), а знаеме дека мислењата во основа се субјективни.

Вели луѓето се дизајнирани омнивори, што е тотално погрешно.

Нашата физиономија не е изгравирана во гранит. Луѓето не се дизајнирани да бидат само омнивори, или само карнивори/хербивори, туку тие константно еволуираат и се адаптираат согласно: околината во која живеат, условите во неа, функцијата која ја имаат, дневните физички и психички активности, итн итн.

Гените се истотака контролирани од животен стил и соодветно но постепено се менуваат т.е. адаптираат.

Ако пред х години се преживувало само како карнивор или омнивор, денес условите во општеството, напредокот во науката и сл. ни дозволуваат подеднакво важечки, но пофункционални, поекономични, поефикасни алтернативи: вегетаријанство, веганство (обично и сурово), фрутаријанство итн итн.
Дечки знаеш за човечка анатомија.
Кравите и сите тревопасни животни имаат 4 желудници за да ја преработат целулозата што ние не можеме да ја апсорбираме.Диеталните влакна не се апсорбираат во целосна моќ и нашите стомаци имаат специјални ензими за метаболизирање на месото.Плус ако идеме еволутивно сите човеколики мајмуни ловат.
Така да прекини да веруваш во глупости и прифати научен факт.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom