Веб дизајн помош (совети, трикови, алатки итн.)

mkdpro.AceBoy

Кајгана 24/7
Член од
14 јуни 2007
Мислења
520
Поени од реакции
13
Decki, mi treba pomos okolu setiranjeto na Coppermine Photo Gallery.
Na nivnata strana najdov tutorial nesto (sepak ne dovolno) za kako da se uploadira aplikacijata na "mojot" host, ali sakam direktno od kaj mene da se startova, posto imam dosta sliki do koi sakam da imam pristap (Web Gallery).
Krenav MySQL i Apache, ne mozam da povrzam bazata so Coppermine... posto ne znam da "rakuvam" so MySQL.
Многу добро ја познавам Coppermine Photo Gallery.Само ве молам да ми дадете линк од каде ќе можам да ја превземам,за да му помогнеме на ne0newbie :)
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Decki, mi treba pomos okolu setiranjeto na Coppermine Photo Gallery.
Na nivnata strana najdov tutorial nesto (sepak ne dovolno) za kako da se uploadira aplikacijata na "mojot" host, ali sakam direktno od kaj mene da se startova, posto imam dosta sliki do koi sakam da imam pristap (Web Gallery).
Krenav MySQL i Apache, ne mozam da povrzam bazata so Coppermine... posto ne znam da "rakuvam" so MySQL.
Треба прво цел Coopermine Photo Gallery да ги ставиш во C:\Apache\www (мислам дека така идеше тоа) и потоа уклучуваш firefox, Ie , opera... зависи од тоа што користиш и пишуваш localhost/coppermine/install/install.php (во зависност од тоа каде ти е инстал.пхп) и потоа треба да подесиш таму хостот (localhost) , датабаза... и хепи енд :Р
 

mkdpro.AceBoy

Кајгана 24/7
Член од
14 јуни 2007
Мислења
520
Поени од реакции
13
Јас за проверка го правам преку EasyPHP најлесен е за работа :)
 

Famous Last W

I LoV3 YoU..
Член од
24 август 2007
Мислења
1.515
Поени од реакции
5
Јас имам направено Web site на piczo али незнам форум не незнам туку незнам од која програма да креирам ХЕЛП !!!
 
Член од
1 април 2007
Мислења
11
Поени од реакции
0
Јас за проверка го правам преку EasyPHP најлесен е за работа :)
Decki, vekje srediv so Gallery sto e mnogu polesno odosto so Coppermine zaedno so ImageMagick.

Za da koristite Coppermine Photo Gallery treba sami da si kreirate baza vo MySQL i da ja povrzite so Coppermine.
Potoa treba nahnadno da go setirate ImageMagick, dodeka so Gallery ne treba kreiranje/povrzuvanje so bazata - samo lokacijata na ImageMagick treba da se vnesi i ostanatoto se setira po Step-by-Step princip (mnogu lesno).

Za Apache i MySQL spustiv InstantRails (ne treba nisto za setiranje, samo da se startova a i ne zema golemi resursi - do 5 MB kompletno, ama vo miruvanje)

Dokolku nekoj saka da vidi kako izgleda sevo ova - http://Ma3kS.MiNe.Nu
(se nadevam deka ke vidite barem nesto sredeno - ako voopsto uspeam da go povrzam domain-ot so mene)
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Јас имам направено Web site на piczo али незнам форум не незнам туку незнам од која програма да креирам ХЕЛП !!!
хех, на пицзо ак прајш страна далеко ќе стигнеш... сепак ти си одлучуваш кај сакаш не те терам ја на сила да кодираш и да користиш некоја програма за правење веб сајтови...

За форуми ги има 1000 , вБулетин(како овој тука, кајгана... но треба да си платиш лиценца , мислам дека беше 160$) Инвисион Повер Боард(и за него треба да плаќаш лиценца, незнам колку пари е) , пхпББ2, пхпББ3 , муББ , и други... А за бесплатен форум да си креираш можеш од forumotion.com , forumer.com , freeforums.org , informe.com , smfhost.com ...
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Ај ако не му е мака на некој набрзина да ми објасни како да го изведам следниов проблем (се работи за ASP.NET 2.0 апликација)
Имате еден логин систем кој ги чита од база корисниците (секој си има своја улога, да речеме во примеров има две улоги админитратор и модератор). Во апликацијата има два фолдера (едниот се вика администратор, другиот модератор). Кога пристапувате во апликацијата прво ви излегува логин системот, го пишувате вашето корисничко име и лозинка, се проверува во базата која улога ја имате и спрема неа ве пренасочува во соодветниот фолдер (ако сте админ во администратор фолдерот administrator/index.aspx) каде ја продожувата вашата работа. Е сега финтата е нелогирани корисници да немаат пристап во овие фолдери, и модератори да неможат да пристапат во админскиот дел. Како би ги средил улогите, односно дозволите. Има контрола за ова во VS2005 но таа има своја база а не ми треба така. Сакам рачно, ако има некој да ми посочи пример конктретен уште поубаво. И нека биде логирањето (паметењето дали си логиран) преку сесии.

Фала

ЕДИТ најдов, но ако има некој идеја сепак нека постира
 

nako

No1
Член од
22 јануари 2006
Мислења
918
Поени од реакции
35
каталог

Ми треба некоја php скрипта за каталог правење, не многу сложена да има име на производ категории и под категории, слика и опис. Не ми треба да има кошнички-мошнички ни зачленувања ни ѓутир ни бутур.
 

nozo.mk

Ultras Karpos Boys
Член од
6 септември 2007
Мислења
472
Поени од реакции
18
Има ли некој да ми прати македонски јазик за PHPBB3 форум.Не работи нешто сајтот www.phpbb.com за да видам таму
 

nozo.mk

Ultras Karpos Boys
Член од
6 септември 2007
Мислења
472
Поени од реакции
18
Епа ок, така и си мислев бидејки е релативно нова верзија
 

The G-Man

Кепец
Член од
6 декември 2007
Мислења
501
Поени од реакции
12

Kajgana Shop

На врв Bottom