Веб дизајн помош (совети, трикови, алатки итн.)

Член од
26 јануари 2007
Мислења
6
Поени од реакции
0
Maлце е комплицирано па еве слика.
У Adobe Bridge идам тука:


A у Web Photo Gallery ми го дава следново:


Па знае ли некој што е проблемот?
Ако не тогаш добро би дошол некој предлог за тоа како лесно да си направам галерија која потоа би ја вметнал во мојата web страна.
 

Van Pistolero

Armed and Dangerous!
Член од
13 февруари 2007
Мислења
51
Поени од реакции
0
ke moze li nekoj da mi kaze kade mozam besplatno da si napravam strana kade ke uploadiram HTML kod?
 
Член од
27 ноември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
11
Koristish template od Photoshop, od Styles odberi Simple i ke mozish da si go napravish kako sakash taka

Not_Found напиша:
Maлце е комплицирано па еве слика.


A у Web Photo Gallery ми го дава следново:


Па знае ли некој што е проблемот?
Ако не тогаш добро би дошол некој предлог за тоа како лесно да си направам галерија која потоа би ја вметнал во мојата web страна.
 

naum_spaseski

Стружанец
Член од
25 јануари 2007
Мислења
534
Поени од реакции
2
Член од
17 август 2005
Мислења
30
Поени од реакции
0
Здраво на сите ....сакам тие што работат на фотошоп да помагаат ха ..
значи ваков е порблемот направив сајт на кој има места на кој треба да се кликне и да се префрли на другата страница е тоа никако неможам да го направам...
значи пробав многу варијанти много од нив кога ќе стане се ок ја качувам на интернет и оп неможе да се пренасочи на другите страници кога ќе кликнам
каде грешам?
молам за помош се мачам 3 дена :)
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
makedonec напиша:
Здраво на сите ....сакам тие што работат на фотошоп да помагаат ха ..
значи ваков е порблемот направив сајт на кој има места на кој треба да се кликне и да се префрли на другата страница е тоа никако неможам да го направам...
имам много опити значи много од нив кога ќе стане се ок ја качувам на интернет и оп неможе да се пренацочи на другите страници кога ќе кликнам
каде грешам?
молам за помош се мачам 3 дена :)
Ти сигурно дома на компјутер линковаш C:/MyDocuments/WebStrani/druga.html
Е сега, кога ќе линковаш или пишувај го само root-от, значи moja_webstrana/nekoj_folder/nekoj_dokument.html или пак цел линк со се корен, значи http://mojot_web_sajt.com/nekj_folder/nekoj_dokument.html.
Мој совет, работи во dreamweaver таму автоматски се средува патеката на линкот.
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
дај прати го кодот... претпоставувам користиш локални линкови од компјутер.....

Дај кодот ...
 
Член од
17 август 2005
Мислења
30
Поени од реакции
0
значи и може и тоа да е грешката во насочувањето ..да точно така значи најголемиот проблем е што не сум работел преку фотошоп за насочување и ми е малку тешко ги меморира по некој друг начин и ми е тешко да ги променам од Notepad сега ќе пробам со dreamweaver
па ќе пишам

фала за сега
 

PowerBoY14

Јас Сум Тој и Тој Роден Тогаш и Тогаш
Член од
13 април 2007
Мислења
256
Поени од реакции
4
dreamweaver

абе... нема збор тука...dreamweaver и готово ... тој сам си ги средува сите тие проблеми... а и лесно е .. не е премногу тешко :)
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Можеби глупо ќе звучам. Ама ако ај :) Сакам да прашам дали можи да се направи страна со помош на Фотошоп?:kesa: :)
 
Член од
27 април 2006
Мислења
176
Поени од реакции
2
Преку Фотошоп можеш само да го направиш изгледот на страната.
 

bad_boy

Шчо САќАШ Мори
Член од
25 јануари 2007
Мислења
292
Поени од реакции
6
Martin$ напиша:
Можеби глупо ќе звучам. Ама ако ај :) Сакам да прашам дали можи да се направи страна со помош на Фотошоп?:kesa: :)
Спушти си NVU тоа е за правење web страни WYSIWYG.
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
fala mnogu. Tito то и мислев. Значи можно е :) А ако ја направам, после ќеможи ли бесплатно да ја ‘‘закачам‘‘ на интернет т.е. дали ќе стигнат мегабајтите :)
 

Бејко

unregistered user
Член од
14 ноември 2005
Мислења
222
Поени од реакции
1
можност +

makedonec напиша:
Здраво на сите ....сакам тие што работат на фотошоп да помагаат ха ..
значи ваков е порблемот направив сајт на кој има места на кој треба да се кликне и да се префрли на другата страница е тоа никако неможам да го направам...
значи пробав многу варијанти много од нив кога ќе стане се ок ја качувам на интернет и оп неможе да се пренасочи на другите страници кога ќе кликнам
каде грешам?
молам за помош се мачам 3 дена :)
освен погоре наведените , можно е и грешката да е во името на file-овите. локално можи да се работи со file-ови што се именувани со, на пр., македонска поддршка, а серверите не дозволуваат нелатинични називи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom