Веб дизајн помош (совети, трикови, алатки итн.)

naum_spaseski

Стружанец
Член од
25 јануари 2007
Мислења
534
Поени од реакции
2
Како еден темплејт да го направам компактибилен со Joomla?
 

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
Како да инсталирам форум на WEB страна?

Се прашувам дали некој знае да ми казе како да инсталирам форум на мојата страна!? Фала ви :helou: :zver:
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
Не знам детално тоа, но cjb.net нудат форум да си напраиш...само не ти даваат (порано барем не даваа) базата да си ја снимаш... што е малце зезнато ако сакаш да прекинеш со cjb и да се префрлиш на друго место...
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
Ако имаш платен хостинг ондак со самиот хостинг имаш скрипти за форум, кој треба само да ги инсталираш, обично има phpBB forum, ако сакаш vBulletin ќе си купиш. :)
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Има едно readme.txt коа ќе симнеш скрипта за форум (била да е phpBB, vBulletin...) води се по него, нема да згрешиш.
 

HaKeRcE

All Rights Reserved ®
Член од
3 април 2007
Мислења
85
Поени од реакции
0
jas instalirav forum,no seuste e vo izrabotka.Racno izrabotuvame templejt.Vo petok ke bide pusten forumot so .com.mk domen.
 

bad_boy

Шчо САќАШ Мори
Член од
25 јануари 2007
Мислења
292
Поени од реакции
6
Правам страна користејки ХТМЛ и ЦСС. Е сега сакам во определен <div> да можам да ставам нови содржини, нешто како коментари, ама тоа да го правам само јас. имам некоја идеа преку посебен txt фајл. дали е можно содржината од еден txt фајл да биде содржина на <div>?

p.c. екстерниот txt фајл да го пишувам со тагови, пошто неверувам дека може поинаку.

HELP плис
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
bad_boy напиша:
Правам страна користејки ХТМЛ и ЦСС. Е сега сакам во определен <div> да можам да ставам нови содржини, нешто како коментари, ама тоа да го правам само јас. имам некоја идеа преку посебен txt фајл. дали е можно содржината од еден txt фајл да биде содржина на <div>?

p.c. екстерниот txt фајл да го пишувам со тагови, пошто неверувам дека може поинаку.

HELP плис
Пробај да подобјасниш уште малку, дај пример.. ако добро те сфатив, сакаш во <div> да вклучиш текст кој ќе го менуваш. Во тој случај ти треба нешто како PHP/ASP, што ќе ти генерира код. Значи, HTML за статички страни, PHP/ASP/JSP/Coldfusion.. за динамички.
 

bad_boy

Шчо САќАШ Мори
Член од
25 јануари 2007
Мислења
292
Поени од реакции
6
Nemoze na primer nekoj text da e = na textot vo drug fajl?
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
<iframe> - лошо, лошо, ептен лошо.. ама единствен начин ако не сакаш да се помачиш да научиш некој од тие јазиците, и текстот сакаш рачно да го менуваш. Ама пак ќе речам - ептен лошо.
 
Член од
14 февруари 2007
Мислења
24
Поени од реакции
1
Хмм... CMS (Content Management System) ??? :toe:
 
Член од
12 јуни 2007
Мислења
2
Поени од реакции
0
znaci ako rabotis na drimeware vo dolniot del pisuva link selektiraja slikata i pritisni #linkot pr index4 i tolku
 

Kajgana Shop

На врв Bottom