Веб дизајн помош (совети, трикови, алатки итн.)

Бејко

unregistered user
Член од
14 ноември 2005
Мислења
222
Поени од реакции
1
P.Overdrive напиша:
<iframe> - лошо, лошо, ептен лошо.. ама единствен начин ако не сакаш да се помачиш да научиш некој од тие јазиците, и текстот сакаш рачно да го менуваш. Ама пак ќе речам - ептен лошо.
A зошто iframe е лошо? одлично е, екстерен менлив HTML фајл ќе си го стави на статичкиот дел и со помош на два реда код ќе си го коландиса како сака, зошто да учи др работи ако му треба едноставност, башка не сите сервери имаат поддршка за динамичките web јазици, iframe е универзално поддржан.
е сега нема да можи online да менува, ама ако е за обична страница и ако се занимава само со неа, не е ништо страшно
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Може и во флеш да се направи, да чита текст од .тхт фајл. Но треба да да го научиш флешот за тоа.
Нормално, ова ако не е дозволен ПХП, и не се сака <iframe>, па да се оди на ваква варијанта. (пр. ако се работи за скролање на вести кои сакате да ги додавате во .тхт фајл)
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
http://gurubb.com - таму имаш безплатен форум ако мислиш на тоа .. но секако не ти ги даваат базите .. бтв , за тоа треба малце да се ипотиш .. ај поздраф
 
Член од
5 јуни 2007
Мислења
26
Поени од реакции
0
Може некој бесплатен хост да кажете што работи
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
http://gurubb.com работи со сигурност ... а иначе можеш да пробаш www.50megs.com и таа со сигурност работи , сеа ти дадоф две зашто незнам дали мислиш за форум или мислиш за да кренеш вебсајт .. поздраф.
 
Член од
5 јуни 2007
Мислења
26
Поени од реакции
0
Одамна го имам пробано гурубб и супер е но сакам да го хостирам форумот на ФТП сервер

Sakam da instaliram PhpBB forum. Ne mi ispadja niso kako so treba:kesa:
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
е сеа вака тупи одговори .. и ја сакам да направам торта али не ми успева ај помош !? дај малце по прецизно ... лоолз .. ајт.
 
Член од
5 јуни 2007
Мислења
26
Поени од реакции
0
Сакам да Инсталирам PhpBB 2.0 форум да некој бесплатен ФТП хост. Имам веќе пробано неколку но не работи ни еден. Ако знаете некој ФТП хост што подржува вакви форуми, пишете.
 

mkdpro.AceBoy

Кајгана 24/7
Член од
14 јуни 2007
Мислења
520
Поени од реакции
13
Абе што се мачите :) Одете на 9999mb.com направете си веб .Слимнете ПхП и качете го на страната :)
 

S.N.

Bon Jovi Fan
Член од
23 јули 2007
Мислења
21
Поени од реакции
0
config.php

ej nekoj da kaze sto treba da smenam vo kodot zasto koga probam da go otvoram forumot na local mi javuva poraka can't connect database a eve go kodot. ili moze treba da se smene na drugo mesto

PHP:
<?php 
$db = mysql_connect("localhost", "root", "****") or die("Could not connect."); 
if(!$db)  
    die("no db"); 
if(!mysql_select_db("database_password",$db)) 
     die("No database selected."); 
if(!get_magic_quotes_gpc()) 
{ 
  $_GET = array_map('mysql_real_escape_string', $_GET);  
  $_POST = array_map('mysql_real_escape_string', $_POST);  
  $_COOKIE = array_map('mysql_real_escape_string', $_COOKIE); 
} 
else 
{   
   $_GET = array_map('stripslashes', $_GET);  
   $_POST = array_map('stripslashes', $_POST);  
   $_COOKIE = array_map('stripslashes', $_COOKIE); 
   $_GET = array_map('mysql_real_escape_string', $_GET);  
   $_POST = array_map('mysql_real_escape_string', $_POST);  
   $_COOKIE = array_map('mysql_real_escape_string', $_COOKIE); 
} 
?>
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
<?php
$db
= mysql_connect("localhost", "root", "****") or die("Could not connect.");
if(!
$db)
die(
"no db");
if(!
mysql_select_db("database_password",$db))
die(
"No database selected.");


Ова ти е стандарден код за поврзување на база на податоци Sql со PHP епа требе да сменеш само променливите а во PHP променливи се тие делови кој се наогаат помегу "" (наводници)
 
Член од
26 јуни 2007
Мислења
4
Поени од реакции
0
ПОМОШ!

Епа вака. Имам нешто нејасно во врска со вБулетин форум и ако сака некој подетално да ми објасни..

Јас имам вБулетин форум и се друго што треба хостинг, домеин... Е сега. Сакам некој ако може да ми ја објасни постапката подетално како да го хостирам форумот.

Плс. ако некој има време да ми објасни подетално.

Благодарам однапред,
Поздрав. :helou:
 

Giso`Yo

The Real YoYo
Член од
29 јануари 2007
Мислења
119
Поени од реакции
0
Проблем , мак.подршка !

Се извинувам ако проблемов веќе постоел и е решен некаде на форумов, но јас не можев да го најдам со помош на Срч барот ....
Епа вака , значи сакам да знам како веб-сајтот изработен со мак. фонт , да не биде прикажен како хиероглифски знаци во некој интернет броузер .. значи да си изгледа сосем нормално ... МАКЕДОНСКО ! :wink:

Фала однапред
Поздрав !
 

HaKeRcE

All Rights Reserved ®
Член од
3 април 2007
Мислења
85
Поени од реакции
0
види си го енкодингот. пробај стави го на utf-8, ама ќе мора цел текст од почеток :(.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom