Веб дизајн помош (совети, трикови, алатки итн.)

Giso`Yo

The Real YoYo
Член од
29 јануари 2007
Мислења
119
Поени од реакции
0
Dali moze da znam kako e napraven delot na www.restorani.com.mk (podole levo `Bon Ton `) kade sto od dolu na gore se vrtat onie novosti , zanimlivosti etc. ?
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Со JavaScript е сигурно изведено, некоја скрипта за скролање.
 
P

Princ

Гостин
А ако не можеш да ја најдеш, кажи. Ја имам јас искористено за еден сајт.
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Eве ти код....
Код:
<script language="JavaScript1.2"> 
// Distributed by http://www.hypergurl.com // Scrollers width here (in pixels) 
var scrollerwidth="450px" // Scrollers height here var scrollerheight="100px" 
// Scrollers speed here (larger is faster 1-10) var scrollerspeed=2 // Scrollers 
content goes here! Keep all of the message on the same line! var scrollercontent='<font 
face="Arial" color="green" size="5"><b>Place 
your content here.<br> Script distributed by <a href="http://www.hypergurl.com">Hypergurl.com.</a> 
The scrolling massage will now pause on mouseover.<br>Thanks David for the 
update!</b></font>' var pauseit=1 // Change nothing below! scrollerspeed=(document.all)? 
scrollerspeed : Math.max(1, scrollerspeed-1) //slow speed down by 1 for NS var 
copyspeed=scrollerspeed var iedom=document.all||document.getElementById var actualheight='' 
var cross_scroller, ns_scroller var pausespeed=(pauseit==0)? copyspeed: 0 function 
populate(){ if (iedom){ cross_scroller=document.getElementById? document.getElementById("iescroller") 
: document.all.iescroller cross_scroller.style.top=parseInt(scrollerheight)+8+"px" 
cross_scroller.innerHTML=scrollercontent actualheight=cross_scroller.offsetHeight 
} else if (document.layers){ ns_scroller=document.ns_scroller.document.ns_scroller2 
ns_scroller.top=parseInt(scrollerheight)+8 ns_scroller.document.write(scrollercontent) 
ns_scroller.document.close() actualheight=ns_scroller.document.height } lefttime=setInterval("scrollscroller()",20) 
} window.onload=populate function scrollscroller(){ if (iedom){ if (parseInt(cross_scroller.style.top)>(actualheight*(-1)+8)) 
cross_scroller.style.top=parseInt(cross_scroller.style.top)-copyspeed+"px" 
else cross_scroller.style.top=parseInt(scrollerheight)+8+"px" } else 
if (document.layers){ if (ns_scroller.top>(actualheight*(-1)+8)) ns_scroller.top-=copyspeed 
else ns_scroller.top=parseInt(scrollerheight)+8 } } if (iedom||document.layers){ 
with (document){ if (iedom){ write('<div style="position:relative;width:'+scrollerwidth+';height:'+scrollerheight+';overflow:hidden" 
onMouseover="copyspeed=pausespeed" onMouseout="copyspeed=scrollerspeed">') 
write('<div id="iescroller" style="position:absolute;left:0px;top:0px;width:100%;">') 
write('</div></div>') } else if (document.layers){ write('<ilayer 
width='+scrollerwidth+' height='+scrollerheight+' name="ns_scroller">') 
write('<layer name="ns_scroller2" width='+scrollerwidth+' height='+scrollerheight+' 
left=0 top=0 onMouseover="copyspeed=pausespeed" onMouseout="copyspeed=scrollerspeed"></layer>') 
write('</ilayer>') } } } </script>
Има и полесни начини но овој ти е... најсреден со пауза на застанување одредување на брзина....
 

Giso`Yo

The Real YoYo
Член од
29 јануари 2007
Мислења
119
Поени од реакции
0
Se izvinuvam , ali neso ne mi ispaga so kodov :( , ili jas sum greska ? A moze ima i drug na4in a ?:toe:
 

Giso`Yo

The Real YoYo
Член од
29 јануари 2007
Мислења
119
Поени од реакции
0
heh marquee pa zs ne kazete , jas sum go znael ova ;) :aplauz:
Tnx anyway ;)
 
Член од
27 јануари 2007
Мислења
23
Поени од реакции
1
Епа вака... Веќе работам во Maya, имам познавања и од Zbrush, имам изработено неколку проекти за архитекти, и се е во доменот на 3D. "Чепкам" нешто и photoshop и corel, а паралелно сакам да почнам и со веб дизајн ама не знам како е најдобро. Веќе имам прочитано нешто за основи на HTML и Front Page меѓутоа не сум сигурен дали сум на прав пат. Би сакал некој од поискусните да ми каже, да ме упати не само што туку и како да учам понатаму.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
hobbit напиша:
Епа вака... Веќе работам во Maya, имам познавања и од Zbrush, имам изработено неколку проекти за архитекти, и се е во доменот на 3D. "Чепкам" нешто и photoshop и corel, а паралелно сакам да почнам и со веб дизајн ама не знам како е најдобро. Веќе имам прочитано нешто за основи на HTML и Front Page меѓутоа не сум сигурен дали сум на прав пат. Би сакал некој од поискусните да ми каже, да ме упати не само што туку и како да учам понатаму.
Да те упатам
 
Член од
6 февруари 2006
Мислења
94
Поени од реакции
1
hobbit напиша:
Епа вака... Веќе работам во Maya, имам познавања и од Zbrush, имам изработено неколку проекти за архитекти, и се е во доменот на 3D. "Чепкам" нешто и photoshop и corel, а паралелно сакам да почнам и со веб дизајн ама не знам како е најдобро. Веќе имам прочитано нешто за основи на HTML и Front Page меѓутоа не сум сигурен дали сум на прав пат. Би сакал некој од поискусните да ми каже, да ме упати не само што туку и како да учам понатаму.
Се што ти треба е notepad, или notepad++ (далеку понапреден) и http://www.w3schools.com/ (Почетни лекции за web-design). Frontpage, Dreamweaver, Namo и слични други WYSIWYG едитори во никој случај не фаќај ако сакаш да научиш да пишуваш валиден код, зашто повеќе ќе те збунат и ќе те научат на лоши навики.
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Јас би ти го препорачал Dreamweaver + Фотошоп

Но, користи го едиторот! Дизајнерот само за Preview.
Ок е да работиш САМО во едитор како Notepad++, но за да научиш можеш да почнеш со некој едитор/дизајнер. Никако Front Page...
Dreamveawer e ок!
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
6
Поени од реакции
0
Сакам да си направам галерија и пробав со Photoshop и Adobe Bridge. Се е супер само што не можам да користам кирилично писмо (мислам на банерот). Помош?
 
P

Princ

Гостин
Зошто не би можел не ми е јасно... Имаш кирилични фонтови? Ако имаш, искористи ги. Ако немаш, најди.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom