Веб дизајн, ваши страни

Г

Грејвдигер

Гостин
Страни што вие ги имате дизајнирано/кодирано, не инсталирано готов темплејт.
Мислењата се избришани.
 
Член од
8 август 2008
Мислења
447
Поени од реакции
17
епа прво мојата страна = www.dnkdesign.com.mk - целосен custom изглед со CSS/JQUERY итн.
мои лично направени веб страници (за клиенти):
www.profiismani.com.mk - CSS/JQUERY
www.tehnoservis.com.mk - CSS/JQUERY
www.idadija-inzenering.com.mk - CSS/JQUERY

последен проект = www.opaa.mk (иако на вордпрес платформа е но со custom template и низа на плагини итн.) - оптимизиран бајаги за да работи брзо.
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Член од
8 август 2008
Мислења
447
Поени од реакции
17
фала друже но овие се готови проекти така да не ги менувам освен доколку клиентите не посакуваат.
во првото менито е целосно слики и css со js, тешко беше да се направи целосно како css текст мени
а во второто ич на памет не ми текнало дека сум го ставил тајмс, нормално работам со тахома или вердана но ете не сум приметил, фала уште еднаш за предлозите.
--- надополнето: Jun 15, 2011 1:27 PM ---
не можам едит да направам на постот сум ја утнал адресата на третиот проект точната е www.idadija-inz.com.mk
Извинете на тоа што правам препост.
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
14
Поени од реакции
3
исто не ти е центрирана и стави ги страните како линкови пошто вака треба копи пејст да се праи.[/quote
Не знам што е со тебе и со центрирањето но повеќе од очигледно е дека не треба да биде центрирана а како дополнување на овај одговор би се послужил со следниот цитат:
There’s only one reason we’d position the subject of a composition right in the middle of the scene, and that’s to take a passport photograph.
In all other cases, there are better positions.
- Steve Caplin​
Исто така би од виденото би требало да заклучиш дека фирма која има направено преку 50 веб страници знае да постави линк (во овај случај се намерно изоставени а зошто си знаеме ние)​

Ако толку сакаш центрирано и со линкови повели:​

Поздрав​
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.188
Поени од реакции
14.466
Ок паметњаковичу, на мојата 1920 х 1080 резолуција, твојата страна изгледа шит кога е лево.
Чим не треба да бидат центрирани страните зашто сите најпосетени светски страни се во центар? (хинт: јаху, гугл, фејсбук, јутуб, твитер итн) А ако некои не се во центар тогаш се со т.н. ликвиден дизајн.
Многу си паметен чим ми копираше извадок од некој артикл кој можам и ја да го напишам...Иначе авторот на тој артикл види мајката има центрирана страна - http://www.stevecaplin.com/

И да, јас ти дадов мој коментар, ако нејќеше коментари за кој к си ја стаил страната тука, за да ја видиме и да се "восхитиме" колку е убава?
Линкови ти фалат, ретко кој има портфолио сајт а да не ги линкува страните што ги направил. Ако мислиш дека некој 35-40 годишен човек на кого му треба веб сајт а кој нема поима од компјутери, ако мислиш дека тој полесно ќе се снајде со копи-пејст на линкот се лажеш... ама ок извини ти имаш 50 страни напраено и свезнајко си сеа не треба да ти даваме совети...
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.338
Поени од реакции
27.901
^^
Топче, не значи дека ако на најдобрите дизајнери и светски страни им се центрирани треба и неговата да е, затоа секој дизајнер не дизајнира исто, и секој се разликува т.е. секој со свој стил. :)
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
14
Поени од реакции
3
Ок паметњаковичу, на мојата 1920 х 1080 резолуција, твојата страна изгледа шит кога е лево.
Чим не треба да бидат центрирани страните зашто сите најпосетени светски страни се во центар? (хинт: јаху, гугл, фејсбук, јутуб, твитер итн) А ако некои не се во центар тогаш се со т.н. ликвиден дизајн.
Многу си паметен чим ми копираше извадок од некој артикл кој можам и ја да го напишам...Иначе авторот на тој артикл види мајката има центрирана страна - http://www.stevecaplin.com/

И да, јас ти дадов мој коментар, ако нејќеше коментари за кој к си ја стаил страната тука, за да ја видиме и да се "восхитиме" колку е убава?
Линкови ти фалат, ретко кој има портфолио сајт а да не ги линкува страните што ги направил. Ако мислиш дека некој 35-40 годишен човек на кого му треба веб сајт а кој нема поима од компјутери, ако мислиш дека тој полесно ќе се снајде со копи-пејст на линкот се лажеш... ама ок извини ти имаш 50 страни напраено и свезнајко си сеа не треба да ти даваме совети...
Значи не се разбираме:
Виде дека има уште две страни кои се наменети за клиенти кои се линкувани и повеќе од очигледно е дека оваа страница има посебна намена и се изоставени со причина.
А тоа што е поставена лево не е нешто необично напротив е една одлика што ја прави повпечатлива а тоа што тебе ти изгледа шит е твое право и твое мислење.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
^^
Топче, не значи дека ако на најдобрите дизајнери и светски страни им се центрирани треба и неговата да е, затоа секој дизајнер не дизајнира исто, и секој се разликува т.е. секој со свој стил. :)
http://www.iashowcase.com/
отвори ја страна и кажи дека добро изгледа не центрирана (ако имаш резолуција поголема или еднаква на 1680х1050)
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.188
Поени од реакции
14.466
^^
Топче, не значи дека ако на најдобрите дизајнери и светски страни им се центрирани треба и неговата да е, затоа секој дизајнер не дизајнира исто, и секој се разликува т.е. секој со свој стил. :)
Абе разбирам друже ама јас му дадов добронамерен совет.
Он незнае кој све ќе ја гледа неговата страна а на 1920х1080 резолуција скоро 50% од десно екранот е празен и не изгледа убаво.
Каков сакаш дизајнер биди тоа не изгледа убаво и не е функционално.
Ако е мангуп нека направи ликвиден дизајн така да секогаш ќе изгледа ок

Еве ти како изгледа на таа резолуција, ако некој смета ова дека е убаво...
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.338
Поени од реакции
27.901
http://www.iashowcase.com/
отвори ја страна и кажи дека добро изгледа не центрирана (ако имаш резолуција поголема или еднаква на 1680х1050)
Имам поголема и мене не ми смета ама баш ич. Мене на пример логото на јутјуб не ми се свиѓа, а едно од најдобрите според повеќето. Но се е до вкус, а и нема пишано правило дека страната треба да е центрирана. Ако гледаш така па кај оние со ептен мали мониторчиња налик оние у школо треба да ставиме наједноставна позадина од причина што цела нема да им ја прикаже и ќе дојде лошо, а и не треба да биде поширока од 900 пиксели. Ако он мисли дека не треба да е центрирана негово си е тоа, затоа постојат позитивни и негативни коментари. :)
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Имам поголема и мене не ми смета ама баш ич. Мене на пример логото на јутјуб не ми се свиѓа, а едно од најдобрите според повеќето. Но се е до вкус, а и нема пишано правило дека страната треба да е центрирана. Ако гледаш така па кај оние со ептен мали мониторчиња налик оние у школо треба да ставиме наједноставна позадина од причина што цела нема да им ја прикаже и ќе дојде лошо, а и не треба да биде поширока од 900 пиксели. Ако он мисли дека не треба да е центрирана негово си е тоа, затоа постојат позитивни и негативни коментари. :)
Aко сметаш дека http://www.iashowcase.com/ не треба да се центрира ондак те советувам да не се занимаваш со веб дизајн.
Можеби е прашање на вкус, али ако тебе “вкус“-от ти е да ставиш glittery ponies на цела страна - ок. Само никој нема да ти го отвори сајтот (освен оние кои се палат на glittery ponies).
Веб страната не е уметност па прашање на вкус, треба да се глеа широката маса.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom