Веб дизајн, ваши страни

CrazYMinD

Искусен Кајганџија
Член од
9 февруари 2009
Мислења
36
Поени од реакции
0
Ми треба совет, со кој програм да почнам да правам едит на страната?
И како да му правам Update?
таму не внесов ни емаил ни ништо.
makportali.tk
Друже биди попрецизен....Прво дали користиш content management system (CMS)?Oдносно ако користиш CMS тогаш имаш админ панел каде што ги вршиш сите апдејти, односно пишуваш статии, додаваш плагини,гаџети односно зависи што цмс користиш.Кажи подетално за твојата страна за да ти помогниме
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Ми треба совет, со кој програм да почнам да правам едит на страната?
И како да му правам Update?
таму не внесов ни емаил ни ништо.
makportali.tk
Ништо не те сфатив.
 
Член од
15 мај 2010
Мислења
540
Поени од реакции
72
Ма јас би почнал и со dreamviewer (ќе најдам туториали на нет) само уште не сум запознат со хостинг и домеин услугите.
Фала на линкот, почнувам со истражување :)
Види, ако планираш да се бавиш со веб дизајн, тогаш учи HTML, CSS, PHP... Ама неможеш првин од Dreamviewer, прво ќе почнеш со нотпад, и ќе пишуваш HTML :).

Но, ако не планираш да правиш вебстрани и сл. туку ако ти е само за блог, wordpress е решението :D
 

CrazYMinD

Искусен Кајганџија
Член од
9 февруари 2009
Мислења
36
Поени од реакции
0
Ништо не те сфатив.
Друже линков што го имаш оставено makportali.tk е твојата страна така? Кажи ми како ја изработи страната па да ти помогнам вака колку што можам да забележам ти веќе имаш ставено содржини на твојот портал незнам во што е проблемот..објасни подетално
 
Член од
15 мај 2010
Мислења
540
Поени од реакции
72
Друже линков што го имаш оставено makportali.tk е твојата страна така? Кажи ми како ја изработи страната па да ти помогнам вака колку што можам да забележам ти веќе имаш ставено содржини на твојот портал незнам во што е проблемот..објасни подетално
Погоре погледни, тоа што го има ставено е истото што го правел на blogspot..
 
Член од
20 февруари 2011
Мислења
146
Поени од реакции
60
Погоре погледни, тоа што го има ставено е истото што го правел на blogspot..
Вака сега.... Кога го отворив линкот од free domain страната, првото нешто беше дека ак имаш веб страна со долго име може да ја внесеш таму и да си избереш друга со .дк Ја внесов мојата, ама не ми побара ни емаил ни регистрација. Зборот ми беше од каде ке имам контрола над страната. После тоа забележав дека ако ја менувам преку блогспот се менува и таму. Е сега би сакал да знам ако ја едититрам странава преку Wordpress ili Dreamviewer или било што друго, како би ја ставил новата содржина, ама да не е преку блогспот. Може звучи глупо ама не знам како да го објаснам.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Вака сега.... Кога го отворив линкот од free domain страната, првото нешто беше дека ак имаш веб страна со долго име може да ја внесеш таму и да си избереш друга со .дк Ја внесов мојата, ама не ми побара ни емаил ни регистрација. Зборот ми беше од каде ке имам контрола над страната. После тоа забележав дека ако ја менувам преку блогспот се менува и таму. Е сега би сакал да знам ако ја едититрам странава преку Wordpress ili Dreamviewer или било што друго, како би ја ставил новата содржина, ама да не е преку блогспот. Може звучи глупо ама не знам како да го објаснам.
Dreamviewer е html editor од типот на WYSIWYG.
Wordpress e CMS кој има свој админ панел.
Две различни работи мешаш.
Извини али многу хејтам луѓе кои се пуштаат у некои води а не си ја завршиле домашната прво.
Прочитај СЕ ШТО МОЕШ да најдеш пред да напраиш страна. Нема да е залудно, не се секирај.
 
Член од
20 февруари 2011
Мислења
146
Поени од реакции
60
хахаха хејташ со право, само не ми беше тоа мислата... Нема врска, прво ке научам како се прави веб страна па после ке си купам хостинг и домеин, Ова dot.tk колку што разбрав прави само redirect од веке постоечки домеин за без пари инаку се плаќа. Фала на разбирање.
 

CrazYMinD

Искусен Кајганџија
Член од
9 февруари 2009
Мислења
36
Поени од реакции
0
Добро си разбрал до тука..е сеа можиш да си купиш хостинг и да го користитш овај што ти е постоечкиот домен дот.тк само ќе си смениш DNS на дменот од .тк со ип адресите од хостингот што ќе го земиш ако несакаш да купуваш и домен..и би ти препорачал да користиш CMS(Custum Managment System) односно инсталирај Joomla ili Wordpress , бидеќи многу полесно ќе се снајдиш..и секако земи подучи малку css,html за да можиш да ги едитириаш темплејтите по свои потреби.Па ако ти треба понатаму помош тука сме да помогниме.Позз
 
Член од
15 мај 2010
Мислења
540
Поени од реакции
72
хахаха хејташ со право, само не ми беше тоа мислата... Нема врска, прво ке научам како се прави веб страна па после ке си купам хостинг и домеин, Ова dot.tk колку што разбрав прави само redirect од веке постоечки домеин за без пари инаку се плаќа. Фала на разбирање.
Не те точно ова дека dot.tk прави редирект, јас имам домен ставено .тк на платен сервер, и си работи.. Но ти треба многу да учиш, инаку wrdpress не е програм сличен на Dreamviewer, т.е. тоа е скрипта која се инсталира на серверот, и после се ставаат скинови, плагини..
 
Член од
20 февруари 2011
Мислења
146
Поени од реакции
60
Фала на советите и на трпението со некој што е почетник ко што сум јас, ако има нешто ќе ве прашам. Дека треба многу да учам е факт, затоа подобро да почнам со време :)
Поздрав
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Ми треба совет, со кој програм да почнам да правам едит на страната?

И како да му правам Update?
таму не внесов ни емаил ни ништо.
makportali.tk
Каков едит на страни? Кодот може да го пишуваш/менуваш во секој текстуален уредувач, само фајловите ќе си ги снимаш како .html, .css, .php, ...

Друже биди попрецизен....Прво дали користиш content management system (CMS)?Oдносно ако користиш CMS тогаш имаш админ панел каде што ги вршиш сите апдејти, односно пишуваш статии, додаваш плагини,гаџети односно зависи што цмс користиш.Кажи подетално за твојата страна за да ти помогниме
Гаџети? :ROFLMAO:
Виџети се тоа друже.

веб страна замислена како онлајн портфолио
www.orde.mk
Добро ти е средена, само можело да убацеш и некоја друга боја, не само на сива нијанса.

До @Macedonian85: Седни научи HTML, не е некоја голема философија... ќе го совладаш за 2-3 дена максимум, потоа CSS(3) уште толку и PHP ќе си седнеш ќе го разработиш. Џабе WordPress ако не знаеш како да го уредиш. Плус, ако работиш со WordPress добро е на почетокот да го разлисташ codex.wordpress.org да ти стане јасно како функционира, и после ако ти треба некоја функција ќе може да ја побараш таму, со примери со све. Остави Dreamweaver, не ти треба.
 
Член од
20 февруари 2011
Мислења
146
Поени од реакции
60
Каков едит на страни? Кодот може да го пишуваш/менуваш во секој текстуален уредувач, само фајловите ќе си ги снимаш како .html, .css, .php, ...

Гаџети? :ROFLMAO:
Виџети се тоа друже.

Добро ти е средена, само можело да убацеш и некоја друга боја, не само на сива нијанса.

До @Macedonian85: Седни научи HTML, не е некоја голема философија... ќе го совладаш за 2-3 дена максимум, потоа CSS(3) уште толку и PHP ќе си седнеш ќе го разработиш. Џабе WordPress ако не знаеш како да го уредиш. Плус, ако работиш со WordPress добро е на почетокот да го разлисташ codex.wordpress.org да ти стане јасно како функционира, и после ако ти треба некоја функција ќе може да ја побараш таму, со примери со све. Остави Dreamweaver, не ти треба.
Се регистрирав на бесплатна хостинг страна, ке почнам да учам полека, знам дека со пробување малку по малку ќе го научам HTML, па после ќе барам за CSS и PHP. Пак ќе повторам, темава ми беше ,, шпанско село,, до скоро, сега барем имам блага претстава. Инаку форумов на кајгана злато вреди, фала ви на сите за одвоеното време.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Се регистрирав на бесплатна хостинг страна, ке почнам да учам полека, знам дека со пробување малку по малку ќе го научам HTML, па после ќе барам за CSS и PHP. Пак ќе повторам, темава ми беше ,, шпанско село,, до скоро, сега барем имам блага претстава. Инаку форумов на кајгана злато вреди, фала ви на сите за одвоеното време.
За HTML и CSS да вежбаш нит хостинг ти треба нит програм.
Ноутпад и броусер.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom