Ваши програми

kam

kamikaza
Член од
16 април 2009
Мислења
62
Поени од реакции
4
Ej so se nervirate. Jas sum na ekonomski fakultet prilep mozi nema vrska so programirajne no ima smer kibernetika i jas sum na toj smer pa onaka imam zelba da programiram i pred 1god zapocnav vo VB6 da programiram.
Za site informacii ce vi postiram no sakam da vi kazam deka na stan prilep nemam internet pa go koristam od fakultetov ko ce imam vreme.
Za nekoj cas ce vi gi pratam site informacii so gi barate
OK!

Еве ги сите работи кои ги баравте ви ги пуштив на rapidshare слики и објаснувања

http://rapidshare.com/files/225168901/pomos.rar

ЕВЕ ГО ПОВТОРНО ЛИНКОТ ОД МАКЕДОНСКИ ANTIVIRUS SYSTEM ЗА СИМНУВАЊЕ

http://rapidshare.com/files/224771789/Makedonski.rar

ЗА НЕКОЈ ДА НЕ ГО БАРА ПОГОРЕ

еве скрин шотови

ПРИ РЕСТАРТ ИЛИ ПУШТАЊЕ НА КОМПЈУТЕРОТ ОВА Е ЛОГОТО МИСЛАМ ДЕКА Е ПАТРИОТСКИ


МЕНИТО НА МАКЕДОНСКИ АНТИВИРУС СИСТЕМ


ШТОМ ДЕТЕКТИРА УСБ ИЛИ ПРЕНОСНА МЕНОРИЈА ВЕДНАШ ЈА СКЕНИРА

како што се гледа работи заедно со AVAST без проблеми

НО ПОДОБРО Е КОГА СЕ ИМА САМО ЕДЕН АНТИВИРУС НА КОМПЈУТЕР

Значи да еден антивирус е 100долари и повеќе а овој е free камо да ми го купувавте и вие по толку хахаха :) колку добро би било ама во македонија тешко дека некој нешто вакво би купил и самите вие кон ова гледате со недоверба дали не е така? Ако се лажам кажете. А камоли да го купувавте.
Изгледа подобро би било да го сменам името на антивирусот и да почнам да го правам за странство ако би сакал нешто да добијам. Но за тоа понатаму сега немам ни време ни ништо зафатен со полагање можеби влето кога би били послободен.
Гледам дека има повеќе интерес за првиот антитројан верзија повеќе го симнувате отколку за овој целоснава бета верзија.

АКО НЕКОЈ ГО ИНСТАЛИРАЛ И ГО ПРОБАЛ НЕКА ПИШЕ ПА ЌЕ ОТВОРИМЕ ПОСЕБНА ТЕМА КОЛКУ Е ДОБАР И ШТО МУ ФАЛИ.
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Друже, ајде сеа да почнам по ред...

1. Верзијата на анти вирусот е 11, а верзија на проектот е 1.0.0.0
- Не сум видел до сеа програмер кој незнае да ги сетира Assembly информациите, а воедно и да направи анти вирус (Доказ колку е (не)способен анти вирусот уште од самиот старт).

2. Killing Processes... несмее вакво нешто да содржи анти вирус.

3. Било каков програм правен во Visual Basic неможе да биде „поспособен“ од програм правен во C++, особено не од аматер.

4. Не кажа на кој принцип анти вирусот ги детектира вирусите (освен autorun.inf и слично...).

5. Едно прашање:
Работиве некако не ми се јасни во целава работа... ако не е тајна, во каква база се сместуваат дефинициите ?
 

kam

kamikaza
Член од
16 април 2009
Мислења
62
Поени од реакции
4
5. базата ја правам со посебна програма за бинарно вчитување на секој програм тоа програмче јас го немам правено значи не пребарува по име туку на тој принцип и во абдејтот ги клавам карактерите бројки како да кажам незнам значи секој програма е различна при тоа вчитуваје и ако детектира програма која ја има во базата значи ако се исти карактерите во базата и вчитаната програма безразлика на екстензија тоа важи и за слики текстови и тн.
овде ти е одговорот и на 4. прашање.

2. зошто несмее да има килинг процес не те разбирам тоа е само тој кој знае да работи да си исклучи некој процес кој му е сомнителен нема проблем еве ова нека биде верзија PRO.

1.Е за тоа со го кажа со верзиите ја ја водам по моја верзија а таму не му се имам ни опулено да сменувам немам време значи сега засега ова е БЕТА има работи кои ги немам видено фала за ова ќе го сменам
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Незнам друже... ти си знаеш најубаво, иначе не користам и немам потреба од анти вирус, такада...

Ако имаш намера ова да го правиш сериозен проект имај во предвид дека треба уште многу работи да средуваш, како една очигледна работа е интерфејсот, втора работа е програмскиот јазик (колку и да се трудиш, колку и да знаеш програмирање сепак со VB не би можел многу да постигнеш) и како треба работа, за ваков проект ти треба цел тим заедно со интернет поддршка (Web страни, апдејти, support..итн). Исто така имај ги во предвид работите дека на еден анти вирус работат професионалци кој 10-20 години професионално програмираат и дневно искачаат „милион“ нови верзии и видови на вируси :)
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Излгедот е пинџур.

Инаку ќе го пробам со тест-вирус што неможе да наштети да видам дали работи :)
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
107
5. базата ја правам со посебна програма за бинарно вчитување на секој програм тоа програмче јас го немам правено значи не пребарува по име туку на тој принцип и во абдејтот ги клавам карактерите бројки како да кажам незнам значи секој програма е различна при тоа вчитуваје и ако детектира програма која ја има во базата значи ако се исти карактерите во базата и вчитаната програма безразлика на екстензија тоа важи и за слики текстови и тн.
овде ти е одговорот и на 4. прашање.

2. зошто несмее да има килинг процес не те разбирам тоа е само тој кој знае да работи да си исклучи некој процес кој му е сомнителен нема проблем еве ова нека биде верзија PRO.

1.Е за тоа со го кажа со верзиите ја ја водам по моја верзија а таму не му се имам ни опулено да сменувам немам време значи сега засега ова е БЕТА има работи кои ги немам видено фала за ова ќе го сменам
Не заебавај еј!

:)

1во. Антивирус во VB. A? Како ги хендлаш системските events, како успеваш да добиеш целосен пристап до извршен фајл и покрај тоа што при негово извршување тој класично е заклучен од оперативниот систем.

2ро. Дефиниции. Не си го правел ти. Бинарно вчитување. Ами какво друго?

3то. Интерфејс, катастрофа. Ако стварно саглам те бива за антивируси правење ( :) ) тогаш обичен интерфејст да го направиш да биде океј а не ова пис оф шит, е тривијална работа, нели?

4то. Иди шетај, продавај муда за бубрези на друг.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
човекот се труди да направи нешто ....
не е убаво вака да му зборуете ...
треба да го подржите и помогнете ...:smir:
 

kam

kamikaza
Член од
16 април 2009
Мислења
62
Поени од реакции
4
човекот се труди да направи нешто ....
не е убаво вака да му зборуете ...
треба да го подржите и помогнете ...:smir:
Фала брат се гледа кој е Македонец и ги поштува работите кои ги прават наши луѓе.
Убаво ви напиша јас само сакав да помогнам во нешто што македонците се последни.
За изгледот како што ми текна така го напрајв не сум ни некој кој се занимава со дизајн и слично нешто, нормално дека ми треба помош, а од вакви ко вас се разбира дека нема да ја добијам.

Кој може нека направи подобар и нека го стави па после ќе прајме муабет.
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Фала брат се гледа кој е Македонец и ги поштува работите кои ги прават наши луѓе.
Убаво ви напиша јас само сакав да помогнам во нешто што македонците се последни.
За изгледот како што ми текна така го напрајв не сум ни некој кој се занимава со дизајн и слично нешто, нормално дека ми треба помош, а од вакви ко вас се разбира дека нема да ја добијам.

Кој може нека направи подобар и нека го стави па после ќе прајме муабет.
Што подобар? Антивирус? Тоа твоето антивирус е демек?
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Фала брат се гледа кој е Македонец и ги поштува работите кои ги прават наши луѓе.
Убаво ви напиша јас само сакав да помогнам во нешто што македонците се последни.
За изгледот како што ми текна така го напрајв не сум ни некој кој се занимава со дизајн и слично нешто, нормално дека ми треба помош, а од вакви ко вас се разбира дека нема да ја добијам.

Кој може нека направи подобар и нека го стави па после ќе прајме муабет.
Не збори во множина, ти ако си последен не знаечи дека и останатите се како тебе.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
значи чоекот се потрудил нешо да напраи ... нема врска шо е и како е...
вие наместо да му даете елан ... да му даете подршка и помош ... да го упатите со најдобра намера и помогнете со совет итн ... вие се потсмевате демек ...
неубаво у секој случај ...
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
значи чоекот се потрудил нешо да напраи ... нема врска шо е и како е...
вие наместо да му даете елан ... да му даете подршка и помош ... да го упатите со најдобра намера и помогнете со совет итн ... вие се потсмевате демек ...
неубаво у секој случај ...
За што да го поддржам ? Да го поддржам во правење вируси и на крај краева да не прави сите будали дека знае повеќе ? Не, нема да го поддржам. Да го поддржам за тоа што ради таквите како него „македонците се последни“ ? Не, и во тоа нема да го поддржам. Во правење патриотски анти вирус (Ха-Ха) да го поддржам ? Нит во тоа ќе го поддржам. Да го поддржам во неговите филмови дека незнам си таму кој го користел „анти вирусот“ ? Такви работи нека ги лаже неговите дома, а ако стварно факултет некој го користи тоа чудо тогаш слобно тој што го одобрил тоа може да се самоубие.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom