Ваши предлози за изгледот на Скопје во иднина

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
На оваа тема сите вие можете да направите ваш изглед на центарот на Скопје, онаков каков што вие го гледате со споменици по ваш избор, објекти и нивната распореденост по ваш избор итн. Обидете се да ги избегнете вообичаените коментари допирајќи политика и кажете што вие би додале или измениле во конкретниов проект кој деновиве беше промовиран... Направете го вашиот центар на Скопје!
 

КиреМали 1911

Модератор Неимар
Член од
23 јуни 2007
Мислења
1.313
Поени од реакции
223
Ќути шо немаме подфорум Архитектура, па да мојш таму да ја отвориш темава. Ама ај, да видиме и овде шо ќе се изјаснат ценетиве форумџии... можда на некој ќе му дојт идеја плоштадот да го заобиколиме со тремови и колонади од столбови, баш ќе е интересно. И античко богами. Ќе пукат со историја, ко древна агора!

На.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Мене лично не ми смета за тоа како сакаат да го направат Скопје, ми смета тоа што за владава не постојат други градови!!!
Зошто ви е Цар Самоил во СК стварно неможам да сватам тоа треба да е во Охрид. Кирил и Методиј веќе има еден споменик во МК нека направат нешто друго.

Едно е сигурно што и да се прави на Македонецот СЕКОГАШ НЕШТО МУ СМЕТА.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Мене лично не ми смета за тоа како сакаат да го направат Скопје, ми смета тоа што за владава не постојат други градови!!!
Зошто ви е Цар Самоил во СК стварно неможам да сватам тоа треба да е во Охрид. Кирил и Методиј веќе има еден споменик во МК нека направат нешто друго.

Едно е сигурно што и да се прави на Македонецот СЕКОГАШ НЕШТО МУ СМЕТА.
хах... види то шо владава заборава други градови.. у право си.. скопје скопје скопје скопје... мн форсираат некако.. ја сум од скопје и да ти кажам нишо посебно не ми изглеа.. ваљда сум научен на неговиот изглед.. гледам струмица проектот шо им е.. незнам дали е финансиран од фладата или од самиот крад.. у секој случај позитивен став кон струмица...
тоа со цар самоил и со кирил и методиј. и тоа си у право... али од др страна зашо па да ги нема и во скопје бе.. ете кирил и методиј.. не значи дека треба само во охрид да ги има... ацко наш голем маш ако е за тоа у секој град ли да го поставиме? некои работи остануваат такви како што се...

и за ова на мекдонецове дека секад нешо му смета.. брат тоа е под дифолт... знаш ако направиш 100 добра а 1 лошо мн повеќе ке ти го гледаат лошото него доброто.. муабетот ми е неможеш да им удоволиш на сите како што сакаат. факт е дека секад имало има и ке има такви шо нешо им пречи...

Скопје како го замислувам.. хммм не ми текнува нешо посебно на памет.. прво шо ми текнува на пример огромна фонтана на сред плоштад споменик на александар и една огромна плоча каде што ке биде изгравирана старата целосна македонија.
кејот би го средил под хитно!!! има милион интересни работи кои би можеле да се постават на кејот.. ако нишо друго барем асална трева да се засади и некое поубаво цвеќе...
објектиете не би ги направил толку збутани еден до друг.. ова малце ми е глупо шо го праат сега али ај тоа е шо да праиш...
 

Маршалот

Bianconeri
Член од
29 декември 2009
Мислења
2.090
Поени од реакции
2.393
хах... види то шо владава заборава други градови.. у право си.. скопје скопје скопје скопје... мн форсираат некако.. ја сум од скопје и да ти кажам нишо посебно не ми изглеа.. ваљда сум научен на неговиот изглед.. гледам струмица проектот шо им е.. незнам дали е финансиран од фладата или од самиот крад.. у секој случај позитивен став кон струмица...
тоа со цар самоил и со кирил и методиј. и тоа си у право... али од др страна зашо па да ги нема и во скопје бе.. ете кирил и методиј.. не значи дека треба само во охрид да ги има... ацко наш голем маш ако е за тоа у секој град ли да го поставиме? некои работи остануваат такви како што се...

и за ова на мекдонецове дека секад нешо му смета.. брат тоа е под дифолт... знаш ако направиш 100 добра а 1 лошо мн повеќе ке ти го гледаат лошото него доброто.. муабетот ми е неможеш да им удоволиш на сите како што сакаат. факт е дека секад имало има и ке има такви шо нешо им пречи...

Скопје како го замислувам.. хммм не ми текнува нешо посебно на памет.. прво шо ми текнува на пример огромна фонтана на сред плоштад споменик на александар и една огромна плоча каде што ке биде изгравирана старата целосна македонија.
кејот би го средил под хитно!!! има милион интересни работи кои би можеле да се постават на кејот.. ако нишо друго барем асална трева да се засади и некое поубаво цвеќе...
објектиете не би ги направил толку збутани еден до друг.. ова малце ми е глупо шо го праат сега али ај тоа е шо да праиш...
Финансиран е од самата општина,проектот вреди 4 милиони евра и на последните локални избори лани што беа беше влезен во програмата на градоначалникот.:smir:
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Финансиран е од самата општина,проектот вреди 4 милиони евра и на последните локални избори лани што беа беше влезен во програмата на градоначалникот.:smir:
браво. одлично. имам другарче кое секој ден патува низ градовиве и у последно време многу ми ја фали струмица. вика брат батали политика вмро сдсм заев ја средил цела струмица. каква беше каква ја направил секоја чест...
а и по некои муабети можам да видам дека човекот стварно си е на место кога станува збора за неговиот град.. нели?
 
S

smart ass

Гостин
Поголем сообраќаен хаос и легална градежна мафија.
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
961
Поени од реакции
41
Башка друга работа, покрај Цар Самуил, зошто да има споменик на Гемиџиите во Скопје? (уште многу прашалници)
Тие немале ама баш никаква допирна точка со Скопје.
 
J

Johnny Stulic

Гостин
На Скопје му фали монореил или надземно метро (скајтреин) како и да се вика со 7-8 стопа, линија од 20 км и ништо повеќе за да го реши проблемот со сообраќајот перманетно. Инфраструктурата му е ужасна инаку и најобични климатиризирани автобуси кој фрекфентно ќе сообраќаат би биле доволни за град со ваква големина затоа и предлагам вакво поскапо решение.
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Би сакал дискусиите да ги фокусирате на суштината на темава и конкретно да дадете мислење на она што е потенцирано во уводот. Значи концентрирајте се на центарот на Скопје и на конкретното понудено решение или пак направете ваш предлог. За останатата проблематика на Скопје има други теми.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.731
Поени од реакции
9.841
Мој конкретен предлог,следен..
Кога се ова ќе се изгради,дај боже мислам дека рекорд треба да се затвори за сообраќај и да се направи пешачка зона,да се поплочи со коцка да се постават канделабри и слично :wink:
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Мој конкретен предлог,следен..
Кога се ова ќе се изгради,дај боже мислам дека рекорд треба да се затвори за сообраќај и да се направи пешачка зона,да се поплочи со коцка да се постават канделабри и слично :wink:
Значи ништо не менуваш, се сложуваш со предлогот.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.731
Поени од реакции
9.841
Можда да се изменат уште некои ситни детали да се зголеми зеленилото повеќе повише дрва итн...
а да и капијата да се премести на друго место нема да личи до ЕВН
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Можда да се изменат уште некои ситни детали да се зголеми зеленилото повеќе повише дрва итн...
а да и капијата да се премести на друго место нема да личи до ЕВН
Се сложувам за капијата, затоа што води во слепа улица кон плоштадот, ако се знае дека подолу е предвидена црквата. Се губи функцијата на капијата...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom