Вашите омилени гитаристи

Член од
7 април 2006
Мислења
381
Поени од реакции
5
за жалење си .. немој да ми кажеш дека незнаеш за интервјуто на слеш каде што го спомнува влатко .. и незнам која година беше кога типот од Дајр Стреитс доби награда на најдобар гитарист и исто го спомна Влатко ...

не ми се праи муабет со вакви ко тебе !
можда и ерик клептон го има спомнато наш влатче а? и па ќе кажам,не викам дека е слаб гитарист...туку далеко е он од тоа да другите гитаристи зборат за него,зборам за слеш и марк...сеа толкувај ме како сакаш :)
 

^рЕтАрДиРаН

error: Invalid Title
Член од
14 август 2007
Мислења
292
Поени од реакции
0
за бас може да кажам оти NICK FYFFE и STUART ZENDER се можда технички најспремни и го негуват стило шо ја највеќе го сакам,зендер е повеќе на перкашн а ник е повеќе на прсти...само прстите ме повеќе бендисат и двајцата го имаат за идол Маркус Милер...итн итн...

а за гитарист...сегашнио на Deep Purple, ногу е јачина-Steve Morse
Кога го слушам солото на Child in Time морници ме лазат...

1.Кирк е добар али многу многу не ме восхитува
2.Ја не ги оценувам гитаристите според тоа на кое место биле рангирани
3.Уопште не ми е битно кој му бил учител
4.Уопште не ми е битно по колку саати свирел на ден
5.Џејмс го сакам повише него Кирк
6.Нигде не реков дека Кирк е лош гитарист .. баш е добар

а Влатко е факинг ѕвер на гитара .. чим Слеш и гитаристот на Dire Straits (го заборавив како се викаше) му имаат симнато капа .. шо онда ? и нека не те чуди зашо го ставаат у топ 5 гитаристи .. личен вкус си е тоа ! и Џон Петручи го ставаат скоро сите у топ 5, а за мене чоекот е гола вода .. па шо има везе ! ... Слушни нешто од Стиви Реј Вон да видиш што е гитариста ...
Кирк ни мене не ме восхитува. Факт е дека на Влатко му имаат симнато капа Марк Кнопфлер и Слеш. На Марк Кнопфлер и Слеш им има симнато капа цел свет... Петручи неможе да биде гола вода кога со Ваи и Сатриани е еден од најдобро технички спремните гитаристи.

1. Сите тие листи што ги рангираат гитаристите се буљаш. НЕМА критериум за најдобар. Тоа е факт.
2. Кирк вреди за кај Сатриани, тоа е факт, али ипак не многу важен.
3. Влатко свири по поише од 12 и шо сеа?
4. Кирк вреди за во Металика, али не е нишо посебно, тоа си е факт. Уште еден закон, супер гитарист ама не е за во легенди.
5. Џејмс е ритам гитара, мислам дека не е подобар, али ипак си има талент чоекот.

Paco De Lucia е класичар, а тоа е друга дваесе. Не мешај баби и жаби. Влатко е гитарист од поголем ранг, не е само на Балканот.
Не мешам баби и жаби. Не пишува конкретно каков гитарист не треба да ставиме во листата на 5те најдобри. Може да се рангираат првите 50 гитаристи. Неможе првите 5 или 10 затоа што секо си има свој посебен критериум. Некој сака импровизирани и брзи солажи, некој сака напишани и добро осмислени солажи. Некои гитаристи се подобро спремни технички, некои се подобри композитори. Сега како добро се испокаравме па испадна дека јас сум најдобар гитарист :)
 

Fallen`Angel

Im Gotham's Reckoning
Член од
26 мај 2007
Мислења
5.658
Поени од реакции
75
Петручи неможе да биде гола вода кога со Ваи и Сатриани е еден од најдобро технички спремните гитаристи.
да .. али не значи дека мора омилен да ми биде , нели ? затоа реков дека е гола вода .. иначе не го мислам тоа стварно!
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
259
Поени од реакции
4
1.Joe Satriani
2.Jimi Hendrix
3. John Frushiante
4.Chuck Berry
5. B.B. King
 

АнГеЛ

I will change the world
Член од
2 август 2006
Мислења
381
Поени од реакции
2
1. Slash forever :)
2. Joe Satriani
3. Jimy Page
4. Ritchie Blackmore
5. Steve Vai
 

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
Spored Mene 5 najbolji:

1:STEVE VAI
2:ERIC JOHNSON
2:PACO DE LUCIA
4:DAVID GILMORE
5:STEVE RAY VAUNGH

Inaku ima mnogu bolje stari gitarisi bluzeri ovie sto gi znaeme nie site ucele od niv na primer: BB KING, JOHN LEE HOOKER, ROBERT JOHNSON,
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
Jimi Hendrix
Jimy Page
Joe satriani
Yngwie Malmsteen
John Petrucci
Vlatko Stefanovski
 

aLeKsAnDaR-aKi

The Duke
Член од
29 октомври 2007
Мислења
167
Поени од реакции
0
1.James Patrick Page
2.James Marshall "Jimi" Hendrix
3.Saul Hudson-Slash
4.Влатко Стефановски
5.David Gilmore
-.Brian May
 

AquaCool

Sound Factory
Член од
25 ноември 2007
Мислења
144
Поени од реакции
0
1.Kirk Hammett
2.Eddie Van Hallen
3.Vlatko Stefanovski
4.
Joe Satriani
5.
Slash(поише ради имиџот)
6.John Petrucci
7.Steve Vay


а најдобар гитарист импровизатор на сите времиња е Jimmy се знае:wink:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom