Вашите омилени гитаристи

Yan Gillan

Iron Maiden - my religion
Член од
12 мај 2006
Мислења
642
Поени од реакции
19
1.Jimy Hendrix
2.Kirk Hammet
3.Richie Blackmore
4.Dave Murray
5.Adrian Smith
 

ZIKS

Ај за убо да е.
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.582
Поени од реакции
39
1. Jimy Hendrix
2. Kirk Hammett
3. John Petrucci
4. Dave Mustaine
5. Vlatko Stefanovski
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Сите го ставаат Кирк Хамет, а никој изглеа не знае дека тој не напишал ниту една од солажите на The Black Album. Bob Rock и James Hetfield ги напишале сите. Гледајте го документарецот 'The Making of the Black Album' ќе видите дека и Кирк си сам признава дека овој албум е најлесен за него според трудот вложен.

Сега мојата листа би изгледала:

1. Jimi Hendrix
2. Darrell 'Dimebag' Abbot
3. John Petrucci
4. Влатко Стефановски
5. Yngwie Malmsteen
 

Fallen`Angel

Im Gotham's Reckoning
Член од
26 мај 2007
Мислења
5.658
Поени од реакции
75
а зашо баш за блек албумот се фати ?

1.Carlos Santana
2.Stevie Ray Vaughn
3.Vlatko Stefanovski
4.Ardian Smith
5.James Hetfield
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Нема да го ставиш Брегович во листата? :vozbud:
Шала, заради аватарот. btw Dugme рулз! ;)
хаха Па ако би правел топ листа на југословенски гитаристи, тогаш сигурно би го ставил на второ место ( на прво е Влатко Стефановски без конкуренција). Иначе и Брега е многу добар, а уште подобар е како композитор.
 

^рЕтАрДиРаН

error: Invalid Title
Член од
14 август 2007
Мислења
292
Поени од реакции
0
Сите го ставаат Кирк Хамет, а никој изглеа не знае дека тој не напишал ниту една од солажите на The Black Album. Bob Rock и James Hetfield ги напишале сите. Гледајте го документарецот 'The Making of the Black Album' ќе видите дека и Кирк си сам признава дека овој албум е најлесен за него според трудот вложен.

Сега мојата листа би изгледала:

1. Jimi Hendrix
2. Darrell 'Dimebag' Abbot
3. John Petrucci
4. Влатко Стефановски
5. Yngwie Malmsteen
а зашо баш за блек албумот се фати ?

1.Carlos Santana
2.Stevie Ray Vaughn
3.Vlatko Stefanovski
4.Ardian Smith
5.James Hetfield
Па изгледа во периодот "Alcohollica" тој највеќе цврцнувал :)
Сега реално...
1. Кирк e рангиран на 11ето место во најдобрите гитаристи.
2. Учител му е бил Joe Satriani
3. Свири просечно 12 часа дневно.
4. 24 години свири со Металика и помало учество во создавањето на еден албум не го прави лош гиртарист.
5. Џејмс Хетфилд може вода да му носи :)

Нема нешто што го прави Кирк лош гитарист.

Чудно ми е што многу луѓе го ставаат Влатко Стефановски во најдобрите 5. Тој е најдобар ама на балканско ниво и неможе да се рамни со Paco de Pucia и гитаристот на Chambao
 
Член од
7 април 2006
Мислења
381
Поени од реакции
5
за бас може да кажам оти NICK FYFFE и STUART ZENDER се можда технички најспремни и го негуват стило шо ја највеќе го сакам,зендер е повеќе на перкашн а ник е повеќе на прсти...само прстите ме повеќе бендисат :) и двајцата го имаат за идол Маркус Милер...итн итн...

а за гитарист...сегашнио на Deep Purple, ногу е јачина-Steve Morse
 

Fallen`Angel

Im Gotham's Reckoning
Член од
26 мај 2007
Мислења
5.658
Поени од реакции
75
Па изгледа во периодот "Alcohollica" тој највеќе цврцнувал :)
Сега реално...
1. Кирк e рангиран на 11ето место во најдобрите гитаристи.
2. Учител му е бил Joe Satriani
3. Свири просечно 12 часа дневно.
4. 24 години свири со Металика и помало учество во создавањето на еден албум не го прави лош гиртарист.
5. Џејмс Хетфилд може вода да му носи :)

Нема нешто што го прави Кирк лош гитарист.

Чудно ми е што многу луѓе го ставаат Влатко Стефановски во најдобрите 5. Тој е најдобар ама на балканско ниво и неможе да се рамни со Paco de Pucia и гитаристот на Chambao

1.Кирк е добар али многу многу не ме восхитува
2.Ја не ги оценувам гитаристите според тоа на кое место биле рангирани
3.Уопште не ми е битно кој му бил учител
4.Уопште не ми е битно по колку саати свирел на ден
5.Џејмс го сакам повише него Кирк
6.Нигде не реков дека Кирк е лош гитарист .. баш е добар

а Влатко е факинг ѕвер на гитара .. чим Слеш и гитаристот на Dire Straits (го заборавив како се викаше) му имаат симнато капа .. шо онда ? и нека не те чуди зашо го ставаат у топ 5 гитаристи .. личен вкус си е тоа ! и Џон Петручи го ставаат скоро сите у топ 5, а за мене чоекот е гола вода .. па шо има везе ! ... Слушни нешто од Стиви Реј Вон да видиш што е гитариста ...
 
Член од
7 април 2006
Мислења
381
Поени од реакции
5
а Влатко е факинг ѕвер на гитара .. чим Слеш и гитаристот на Dire Straits (го заборавив како се викаше) му имаат симнато капа ..
HAHAHAHAHHAHAHA,кој е влатко бе? шо зезате...дека е наш и дека е најдобар тука,не значи дека е најдобар на свето...а за тоа слеш и тај од дајр стрејтс шо му симнувале капа????ајде бе не зезај ќе ти се смее некој:)кај го имат тоа кажано ајде,докажи!според мене он е едно големо,ама ГОЛЕМО сељачиште,ама јеби га...
 

Fallen`Angel

Im Gotham's Reckoning
Член од
26 мај 2007
Мислења
5.658
Поени од реакции
75
за жалење си .. немој да ми кажеш дека незнаеш за интервјуто на слеш каде што го спомнува влатко .. и незнам која година беше кога типот од Дајр Стреитс доби награда на најдобар гитарист и исто го спомна Влатко ...

не ми се праи муабет со вакви ко тебе !
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Па изгледа во периодот "Alcohollica" тој највеќе цврцнувал :)
Сега реално...
1. Кирк e рангиран на 11ето место во најдобрите гитаристи.
2. Учител му е бил Joe Satriani
3. Свири просечно 12 часа дневно.
4. 24 години свири со Металика и помало учество во создавањето на еден албум не го прави лош гиртарист.
5. Џејмс Хетфилд може вода да му носи :)

Нема нешто што го прави Кирк лош гитарист.

Чудно ми е што многу луѓе го ставаат Влатко Стефановски во најдобрите 5. Тој е најдобар ама на балканско ниво и неможе да се рамни со Paco de Pucia и гитаристот на Chambao
1. Сите тие листи што ги рангираат гитаристите се буљаш. НЕМА критериум за најдобар. Тоа е факт.
2. Кирк вреди за кај Сатриани, тоа е факт, али ипак не многу важен.
3. Влатко свири по поише од 12 и шо сеа?
4. Кирк вреди за во Металика, али не е нишо посебно, тоа си е факт. Уште еден закон, супер гитарист ама не е за во легенди.
5. Џејмс е ритам гитара, мислам дека не е подобар, али ипак си има талент чоекот.

Paco De Lucia е класичар, а тоа е друга дваесе. Не мешај баби и жаби. Влатко е гитарист од поголем ранг, не е само на Балканот.

а Влатко е факинг ѕвер на гитара .. чим Слеш и гитаристот на Dire Straits (го заборавив како се викаше) му имаат симнато капа .. шо онда ? и нека не те чуди зашо го ставаат у топ 5 гитаристи .. личен вкус си е тоа ! и Џон Петручи го ставаат скоро сите у топ 5, а за мене чоекот е гола вода .. па шо има везе ! ... Слушни нешто од Стиви Реј Вон да видиш што е гитариста ...
Марк Кнопфлер се вика гитаристот на Dire Straits и според мене, е 20 пати бољи од Влатко. Марк е легенда во ненормално големи размери. Револуционерен гитарист.

За болдираното да кажам дека можеби не ти се допаѓа Џон Петручи, ама глупост ненормална е да речеш дека е гола вода. Немаш осет ако речеш дека Џон Петручи е гола вода. Типот не е ѕвер, тој е манијак веќе. Слушни ја In the name of God само од Dream Theater, ќе видиш за што мислам.

HAHAHAHAHHAHAHA,кој е влатко бе? шо зезате...дека е наш и дека е најдобар тука,не значи дека е најдобар на свето...а за тоа слеш и тај од дајр стрејтс шо му симнувале капа????ајде бе не зезај ќе ти се смее некој:)кај го имат тоа кажано ајде,докажи!според мене он е едно големо,ама ГОЛЕМО сељачиште,ама јеби га...
Дали е сељак или не, не можам да кажам, али чоекот што е ѕвер на гитара, е и ништо не можеме да кажеме за тоа. Слеш не е ништо посебно Влатко можда вреди повеќе од него, али не од Марк Кнопфлер, ипак вториот е легенда.
 

Fallen`Angel

Im Gotham's Reckoning
Член од
26 мај 2007
Мислења
5.658
Поени од реакции
75
За болдираното да кажам дека можеби не ти се допаѓа Џон Петручи, ама глупост ненормална е да речеш дека е гола вода. Немаш осет ако речеш дека Џон Петручи е гола вода. Типот не е ѕвер, тој е манијак веќе. Слушни ја In the name of God само од Dream Theater, ќе видиш за што мислам.
Не бе чоек .. Петручи е ѕвер фала богу .. али не за мене .. некако не ми е по вкус .. али тоа не значи дека не го поштувам .. исто како што тебе Кирк не ти е ништо посебно али сигурен сум дека го поштуеш .. него типот ми мрчеше некои глупости .. па онака безврска го нареков гола вода .. чисто за пример .. нема везе иначе !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom