Вашиот прв допир со компјутерите

  • Креатор на темата ¯\_(ツ)_/¯
  • Време на започнување

LaChupacabraLoca

jedi master
Член од
13 октомври 2011
Мислења
3.531
Поени од реакции
5.063
Невиноста ја загуби у 6-тоодделение , а ми ја одземаа Мортал Комбат 4 и Age of Empires I
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.506
Veruvam deka site od nas se sekavaat koga prv pat sednale pred cicko kompjuter i kakvo ni bilo custvoto.
P.S.ako i ova tema ja ima baram od moderatorite 3 dena ban :)
6 години од твојот прв контакт со со компјутер, и не се научи да наместиш кирилична поддршка :D
 
Член од
25 јули 2010
Мислења
7.382
Поени од реакции
2.398
6 годинки имав,кога поголемите деца од улица ме однесоја на компјутери ме седнаја и ми рекоја да стискам на стрелките.. :pos:
Ми пуштија Frog мислам се викаше играта со една жаба :)
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.725
Поени од реакции
9.837
На шалтер у банка.. случаен прв допир..по горниот дел од телото, т.е. мониторот :rolleyes:
и после тоа бев бескрајно среќен и возбуден.
 

jinxblog

форум силеџија
Член од
25 април 2012
Мислења
7
Поени од реакции
1
1991 год. ууууууу п.м. многу одамна......имав комшија пилот Јуре из Сплита(колку го мрзев) и беше дечко на една Марија,а Марија е друга приказна(ееее колку бев вљубен во неа).......и го донесе типов од Лондон компјутеров какво само беше чуството тогаш......
 

Belle

A Jedi
Член од
12 април 2009
Мислења
1.006
Поени од реакции
552
Прв компјутер добив кога бев 2/3то одд, ама компјутерот беше, што да ви кажам. Пентиум 2ка со 625 програми на десктоп, а мене па уште ми текнало сите од еднаш да ги пуштам :confused: Мислам дека 2 дена неможење да се стабилизира. Инаку со интернет се запознав многу покасно, а на почеток играв само некои игри како prince of persia 1, worms, garfield, bugs bunny and taz time busters и други некои, само незнам како успевав на толку чкарт компјутер.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Јас првпат седнав на компјутер летото во 1998 год. тогаш моите и купија на сестра ми компјутер, бидејќи она беше средно школо тогаш и нејзе и беше попотребен, а јас бев за шесто одд. мислам и мене не ми беше толку потребен, но сепак иако компјутерот беше купен за сестра ми и се наоѓаше во нејзината соба, јас сепак не станував од него ........... преку викенд фулл играње ......... а другите денови пред школо, после школо обавезно седнував ........... првите игри со кои ја изгубив ’’невиноста‘‘ беа: Lion King, Doom2, Heretic, Hexen, Commandos, Gods, Relentless, Winter, Prince of Persia i.t.n.
Откако сиве овие игрици кои беа на самиот компјутер ги свртев за краток временски период потоа почнав честопати да си купувам цедиња од ГТЦ и тоа или од Југотон или од Ултимејт-Маркет, на почетокот цедињата беа 150 ден. но по некоја година паднаа на 100 ден. меѓу првите цедиња/игри кои ги купив беа: Tarzan, Hercules, Quake2, StarWars-JediKnight, IndianaJones..., Max2, Martyr, TombRaider..., MortalKombat4, MonkeyIsland, ThunderBrigade .............. RainbowSix-TomClancy, Hell-Copter, NFS..., RedAlert..., UrbanChaos..., Call of Duty..., Medal of Honor..., SpetsNaz..., TimeShift, MAME(poveketo serii) i.t.n. ...
 
Член од
17 јули 2010
Мислења
1.421
Поени од реакции
2.203
Епа маљо ко бев,Кадилакс и Диносаурус и Мортал Комбат растур ги праев на флипери..Пред 15 години мислам беше 1иот дотик со компјутер....не се сеќавам баш најдобро! Имаше една со бомби игра, една со еден мачор голем Клав мислам се викаше! После некоја година се усовременив па играв Херкулес, Тарзан, Маме 32 сите флиперски игри, Једикнајт, Квејк, Фрог...после некоја година Вормс играв, Кантер го растурав.....сега плејстејшн Кол оф Дути..Блек Опс, Ниидфорспид, една со зомби не се сеќавам како се вика......и така!
 
Член од
22 октомври 2011
Мислења
65
Поени од реакции
10
прв пат фатив компјутер на 2-3 години. Имав еден со DOS оперативен систем :D:D па цртав на паинт и играв некој старски игри :D
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.053
Поени од реакции
12.936
Имав еден пц од татко ми со Windows95 во него, ама не разбирав ништо што се случува, мајка ми уште помалку, па само штракав и набргу го расипав и така седеше со години (ова на 5-6 години). Цело време запнував за компјутер после, дека во школо сите збореа за некои игри, социјални мрежи, месинџер Мирц, мене се ми беше непознат свет, се до моментот кога во 2007 декември 27ми од Нико компјутери го земав мојот прв компјутер. Првата игра ми беше Хало, немав интернет година ипол, и играв само игрици на него, па после во 2009 летото/пролетта се убацив и на нет. Први 3 активности ми беа памтам: гледање шпански/хрватски серии на Јутуб (и тоа ги даваа по 10 минути едно видео, и кликај од страна за следни делови), играње игриците на Фб, читање артикли по спортски сајтови, Википедиа, гледање скилс од фубалери, да си надокнадам тоа за кое морав да чекам коментатор да ми даде инфо на тв на некој натпревар или евентуално списанија/албуми за сликички.

П.с.Овој пц од 2007 го чувам уште, рикната му е графичката мислам, после него 2 лаптопи ми следуваа, така да не го имам од 2014 дирано. Спецификации беше: Intel Pentium Duel CPU E2140 со графичка Nvidia Geforce 8600GT и 2 гига рам.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
ZX Spectrum
32К меморија.
Играв шах.
Таму некаде, осумдесетите.
Не беше мој.

Потоа Commodore 64, 1000 марки платен, со мрежен адаптер и антенски кабел за поврзување на телевизор. Касетофонот посебно го купив, не се сеќавам колку беше.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom