Вашиот омилен појадок

Дискусија во форумот 'Гурманско катче' започната од The`bItCh, 14 април 2006.

1. Stefan-kobe

Stefan-kobe

Член од:
    23 август 2010
    Мислења:
    22.364
    Допаѓања:
    42.760
    Може да ми кажеш што јадеш секој ден, чисто ме занима твојот начин на исхрана. Значи доручек, ручек, вечера и измеѓу оброци ако конзумираш нешто. И дали пиеш алкохол ме занима.

2. Ilumious

Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

Член од:
    29 јануари 2007
    Мислења:
    66.641
    Допаѓања:
    124.864
    Бананата да, има енергетска вредност поготово кога гледам некои во задниве страни ја мешале со корнфлекс и она другоно како прашина што е, не ми текнува како се вика. Ама лубеница за доручек бе, ајде вчера си реков ќе јадам од сабајле да видам колку ќе ме држи - 45 минути преку сила :icon_mrgr:

3. chef_cook

chef_cook

Член од:
    25 октомври 2011
    Мислења:
    408
    Допаѓања:
    326
    овошна салата

4. Psyside

Psyside Nocturnal

Член од:
    30 јануари 2009
    Мислења:
    15.102
    Допаѓања:
    14.037
    Пијам алкохол ама ретко. Не е толку битно дали пиеш алкохол, него што правиш пред и после тоа :D

Леќа
    Грав
    Печурки (Буковка)
    Целер
    Магдонос
    Цвекло
    Мелени бадеми и семки од тиква
    Грашак
    Црвено палмово масло
    Пашканат
    Доматно пире
    Лук во прав (не мириса)
    Mоркови

На Vedicka и Anon им се допаѓа ова.
  5. Stefan-kobe

Stefan-kobe

Член од:
    23 август 2010
    Мислења:
    22.364
    Допаѓања:
    42.760
    Значи храна од органско потекло, леб рече дека не конзумираш, е сега ме занима дали имаш некаков внес на шеќери? Значи тестенини или било каков друг внес, секако не го рачунај тука природниот шеќер кој се внесува преку овошјето кое напомена дека го конзумираш.

6. zmej gorjanin

zmej gorjanin

Член од:
    26 јануари 2009
    Мислења:
    6.413
    Допаѓања:
    6.787
    Што мислиш за Хроно диетата која претежно се базира на месо и целосно исфрлање на шеќери, вклучувајќи и овошје?
    Познавам луѓе кои симнаа по 30 кила и не ги враќаат килограмите продолжувајќи со ваков начин на исхрана. А ниту посебно нешто вежбаат, а солидно јадат, со тоа што и лебот со глутен го избегаваат и било какви процесирани месни(сувомеснато) и млечни производи(освен урда и кисело млеко).

7. Psyside

Psyside Nocturnal

Член од:
    30 јануари 2009
    Мислења:
    15.102
    Допаѓања:
    14.037
    На краток рок ќе бидат топ, за неколку месеци и години, гадно ќе наебат. Бидејќи се тргнале од 1 тон шеќер и процесирана храна, на старт ќе имаат топ резултати, но на долг рок ќе имаат големи проблеми, атеросклероза, дијабет, притисок итн.

Пченка, леб, тестенини, овес, пченица, јачмен, ништо од тоа. Урми, лубеници, дињи, кајсии, праски - се на кратко - ама со осет, избегавам спајкови на шеќер - инсулин, предијабетичар сум.

На Stefan-kobe му/ѝ се допаѓа ова.
  8. zmej gorjanin

zmej gorjanin

Член од:
    26 јануари 2009
    Мислења:
    6.413
    Допаѓања:
    6.787
    Дијабет, а не внесуваат шеќери? Имам слушнато за хипогликемија, ама за дијабет првпат од тебе слушам.

9. Ilumious

Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

Член од:
    29 јануари 2007
    Мислења:
    66.641
    Допаѓања:
    124.864
    Има јавен апел од клиника за ендокринологија да се прекине со хроно диетата, моментално полно е со хоспитализирани пациенти со разно разни проблеми, најмногу со панкреасот. Во право е @Psyside

На zmej gorjanin, Psyside и Stefan-kobe им се допаѓа ова.
  10. Stefan-kobe

Stefan-kobe

Член од:
    23 август 2010
    Мислења:
    22.364
    Допаѓања:
    42.760
    По ова што го кажуваш доста добро се храниш, јас пробувам веќе некое време ама со нашиов начин на исхрана иди успеј. Таман сум почнал да пазам ќе дојдат слави, курци палци и иде се у вода. Јасно ми е дека се ова е изговор и дека ако сакаш да елиминираш одредени продукти од исхраната тогаш ќе ги елиминираш, али ете. :D Моментално сум на Clean diet, не знам колку ти е позната, уште денес и утре ми останаа и после имам 3 дена гурманска слобода после која сакам да преминам на сличен начин на исхрана ко твојот, само ќе имам голем проблем со тестенините бидејќи сум нивни огромен фан. :D

На Anon му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Psyside

Psyside Nocturnal

Член од:
    30 јануари 2009
    Мислења:
    15.102
    Допаѓања:
    14.037

Спротивно од она што се мисли, број 1 причинител на дијабет е животинска храна.
    --- Споено дупло мислење, 17 јули 2017 во 15:39 ---
    1 у недела можеш што сакаш да јадеш, не е фрка. Тајната во веган диетата, е да јадеш масовни количини на масти, да пиеш б12/омега 3 - иначе ако си играл Дота, ќе се направиш боун клиц :D :D

На Stefan-kobe и zmej gorjanin им се допаѓа ова.
  12. Vedicka

Vedicka

Член од:
    12 јули 2017
    Мислења:
    21
    Допаѓања:
    6
    Тестенини со зеленчук. Не знам дали ги знаете Оризко тестенините ги има во маркетиве, има од ориз, од интегрален ориз, од пченка и мешани од пченка и ориз.

13. Psyside

Psyside Nocturnal

Член од:
    30 јануари 2009
    Мислења:
    15.102
    Допаѓања:
    14.037
    Oриз е ок, пченка избегавајте.

14. Anon

Anon /b/ House /b/

Член од:
    13 декември 2007
    Мислења:
    7.939
    Допаѓања:
    11.617
    Дада секако.
    Број 1 причиниз за дијабет се дебелината (и пропратни работи што најчесто доаѓаат со неа, висок притисок, холестерол, глицериди итн) и немањето физичка активност.
    И стрес секако.

15. Psyside

Psyside Nocturnal

Член од:
    30 јануари 2009
    Мислења:
    15.102
    Допаѓања:
    14.037
    Пробај па види како ќе поминеш.

16. Anon

Anon /b/ House /b/

Член од:
    13 декември 2007
    Мислења:
    7.939
    Допаѓања:
    11.617
    Што да пробам бе, да јадам месо цело време и ќе добијам дијабет? :D
    Друг нека пробува, јас никогаш не сум бил љубител на месо и млечни производи.

Сподели преку: