Вашиот омилен појадок

Член од
23 август 2010
Мислења
38.036
Поени од реакции
106.833
Не е само таа проблем, тоа е поентата - не сакам луѓето да се фокусираат само на тоа, како проблем. Горните видеа се показател за "бенефитите" на јајцата, и како индустријата ги лажира истите.

И сега, како секој нормален човек, наместо да се засекираат или да истражат самите подетално, ќе си се тешат и ќе си го бранат својот избор на храна, мислиш дека е лесно да си признаеш дека си бил у заблуда толку време?
Може да ми кажеш што јадеш секој ден, чисто ме занима твојот начин на исхрана. Значи доручек, ручек, вечера и измеѓу оброци ако конзумираш нешто. И дали пиеш алкохол ме занима.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Бананата да, има енергетска вредност поготово кога гледам некои во задниве страни ја мешале со корнфлекс и она другоно како прашина што е, не ми текнува како се вика. Ама лубеница за доручек бе, ајде вчера си реков ќе јадам од сабајле да видам колку ќе ме држи - 45 минути преку сила :icon_mrgr:
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Може да ми кажеш што јадеш секој ден, чисто ме занима твојот начин на исхрана. Значи доручек, ручек, вечера и измеѓу оброци ако конзумираш нешто. И дали пиеш алкохол ме занима.
Пијам алкохол ама ретко. Не е толку битно дали пиеш алкохол, него што правиш пред и после тоа :D

Леќа
Грав
Печурки (Буковка)
Целер
Магдонос
Цвекло
Мелени бадеми и семки од тиква
Грашак
Црвено палмово масло
Пашканат
Доматно пире
Лук во прав (не мириса)
Mоркови

 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.036
Поени од реакции
106.833
Пијам алкохол ама ретко. Не е толку битно дали пиеш алкохол, него што правиш пред и после тоа :D

Леќа
Грав
Печурки (Буковка)
Целер
Магдонос
Цвекло
Мелени бадеми и семки од тиква
Грашак
Црвено палмово масло
Пашканат
Доматно пире
Лук во прав (не мириса)
Mоркови

Значи храна од органско потекло, леб рече дека не конзумираш, е сега ме занима дали имаш некаков внес на шеќери? Значи тестенини или било каков друг внес, секако не го рачунај тука природниот шеќер кој се внесува преку овошјето кое напомена дека го конзумираш.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.571
Поени од реакции
17.970
Пијам алкохол ама ретко. Не е толку битно дали пиеш алкохол, него што правиш пред и после тоа :D

Леќа
Грав
Печурки (Буковка)
Целер
Магдонос
Цвекло
Мелени бадеми и семки од тиква
Грашак
Црвено палмово масло
Пашканат
Доматно пире
Лук во прав (не мириса)
Mоркови

Што мислиш за Хроно диетата која претежно се базира на месо и целосно исфрлање на шеќери, вклучувајќи и овошје?
Познавам луѓе кои симнаа по 30 кила и не ги враќаат килограмите продолжувајќи со ваков начин на исхрана. А ниту посебно нешто вежбаат, а солидно јадат, со тоа што и лебот со глутен го избегаваат и било какви процесирани месни(сувомеснато) и млечни производи(освен урда и кисело млеко).
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Што мислиш за Хроно диетата која претежно се базира на месо и целосно исфрлање на шеќери, вклучувајќи и овошје?
Познавам луѓе кои симнаа по 30 кила и не ги враќаат килограмите продолжувајќи со ваков начин на исхрана. А ниту посебно нешто вежбаат, а солидно јадат, со тоа што и лебот со глутен го избегаваат и било какви процесирани месни(сувомеснато) и млечни производи(освен урда и кисело млеко).
На краток рок ќе бидат топ, за неколку месеци и години, гадно ќе наебат. Бидејќи се тргнале од 1 тон шеќер и процесирана храна, на старт ќе имаат топ резултати, но на долг рок ќе имаат големи проблеми, атеросклероза, дијабет, притисок итн.

Значи храна од органско потекло, леб рече дека не конзумираш, е сега ме занима дали имаш некаков внес на шеќери? Значи тестенини или било каков друг внес, секако не го рачунај тука природниот шеќер кој се внесува преку овошјето кое напомена дека го конзумираш.
Пченка, леб, тестенини, овес, пченица, јачмен, ништо од тоа. Урми, лубеници, дињи, кајсии, праски - се на кратко - ама со осет, избегавам спајкови на шеќер - инсулин, предијабетичар сум.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.571
Поени од реакции
17.970
На краток рок ќе бидат топ, за неколку месеци и години, гадно ќе наебат. Бидејќи се тргнале од 1 тон шеќер и процесирана храна, на старт ќе имаат топ резултати, но на долг рок ќе имаат големи проблеми, атеросклероза, дијабет, притисок итн.



Пченка, леб, тестенини, овес, пченица, јачмен, ништо од тоа. Урми, лубеници, дињи, кајсии, праски - се на кратко - ама со осет, избегавам спајкови на шеќер - инсулин, предијабетичар сум.
Дијабет, а не внесуваат шеќери? Имам слушнато за хипогликемија, ама за дијабет првпат од тебе слушам.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Што мислиш за Хроно диетата која претежно се базира на месо и целосно исфрлање на шеќери, вклучувајќи и овошје?
Познавам луѓе кои симнаа по 30 кила и не ги враќаат килограмите продолжувајќи со ваков начин на исхрана. А ниту посебно нешто вежбаат, а солидно јадат, со тоа што и лебот со глутен го избегаваат и било какви процесирани месни(сувомеснато) и млечни производи(освен урда и кисело млеко).
Има јавен апел од клиника за ендокринологија да се прекине со хроно диетата, моментално полно е со хоспитализирани пациенти со разно разни проблеми, најмногу со панкреасот. Во право е @Psyside
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.036
Поени од реакции
106.833
Пченка, леб, тестенини, овес, пченица, јачмен, ништо од тоа. Урми, лубеници, дињи, кајсии, праски - се на кратко - ама со осет, избегавам спајкови на шеќер - инсулин, предијабетичар сум.
По ова што го кажуваш доста добро се храниш, јас пробувам веќе некое време ама со нашиов начин на исхрана иди успеј. Таман сум почнал да пазам ќе дојдат слави, курци палци и иде се у вода. Јасно ми е дека се ова е изговор и дека ако сакаш да елиминираш одредени продукти од исхраната тогаш ќе ги елиминираш, али ете. :D Моментално сум на Clean diet, не знам колку ти е позната, уште денес и утре ми останаа и после имам 3 дена гурманска слобода после која сакам да преминам на сличен начин на исхрана ко твојот, само ќе имам голем проблем со тестенините бидејќи сум нивни огромен фан. :D
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Дијабет, а не внесуваат шеќери? Имам слушнато за хипогликемија, ама за дијабет првпат од тебе слушам.



Спротивно од она што се мисли, број 1 причинител на дијабет е животинска храна.[DOUBLEPOST=1500298785][/DOUBLEPOST]
По ова што го кажуваш доста добро се храниш, јас пробувам веќе некое време ама со нашиов начин на исхрана иди успеј. Таман сум почнал да пазам ќе дојдат слави, курци палци и иде се у вода. Јасно ми е дека се ова е изговор и дека ако сакаш да елиминираш одредени продукти од исхраната тогаш ќе ги елиминираш, али ете. :D Моментално сум на Clean diet, не знам колку ти е позната, уште денес и утре ми останаа и после имам 3 дена гурманска слобода после која сакам да преминам на сличен начин на исхрана ко твојот, само ќе имам голем проблем со тестенините бидејќи сум нивни огромен фан. :D
1 у недела можеш што сакаш да јадеш, не е фрка. Тајната во веган диетата, е да јадеш масовни количини на масти, да пиеш б12/омега 3 - иначе ако си играл Дота, ќе се направиш боун клиц :D :D
 
Член од
12 јули 2017
Мислења
34
Поени од реакции
10
Тестенини со зеленчук. Не знам дали ги знаете Оризко тестенините ги има во маркетиве, има од ориз, од интегрален ориз, од пченка и мешани од пченка и ориз.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Тестенини со зеленчук. Не знам дали ги знаете Оризко тестенините ги има во маркетиве, има од ориз, од интегрален ориз, од пченка и мешани од пченка и ориз.
Oриз е ок, пченка избегавајте.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.625
Спротивно од она што се мисли, број 1 причинител на дијабет е животинска храна.
Дада секако.
Број 1 причиниз за дијабет се дебелината (и пропратни работи што најчесто доаѓаат со неа, висок притисок, холестерол, глицериди итн) и немањето физичка активност.
И стрес секако.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Дада секако.
Број 1 причиниз за дијабет се дебелината (и пропратни работи што најчесто доаѓаат со неа, висок притисок, холестерол, глицериди итн) и немањето физичка активност.
И стрес секако.
Пробај па види како ќе поминеш.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.625
Пробај па види како ќе поминеш.
Што да пробам бе, да јадам месо цело време и ќе добијам дијабет? :D
Друг нека пробува, јас никогаш не сум бил љубител на месо и млечни производи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom