Вашиот омилен појадок

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Ни без, џабе е секој леб е тежок за дигестија и празни калории
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.835
Поени од реакции
5.953
Дај пушти му крвна слика дека си океј, ама ќе најде и за тоа нешто... „ќе праиме муабет за 10+ години“


hhhhh)
Ја воопшто не би се ни докажувал со него. Но има луѓе, а поготово деца кои се неупатени и го читаат форумов. И еден таков негов коментар им всадува погрешна информација за која они би помислиле дека е точна.
Да, штетни се! Што не е штетно ако се земе во преголеми количини и предолго време? Јас не ги земам нив на своја рака, него претходно сум се консултирал со стручно лице.
И не се само за оформување на мускулатурна маса, него исто така многу добро влијаат на крвотокот, срцето, маснотиите, ја подобруваат крвната слика.. помагаат и за слабеење, диети итн. итн. Придобивките се многукратни. Затоа и многу доктори, нутриционисти, тренери ги препорачуваат.
Ама затоа ќе се изнајде овака некој лаик што ќе им се "измоча" на дипломите и знаењето и без никакви аргументи ќе рече дека не чинат и ќе добиеш салмонела ако ги пиеш. :tapp:
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.103
Поени од реакции
20.098
Ја воопшто не би се ни докажувал со него. Но има луѓе, а поготово деца кои се неупатени и го читаат форумов. И еден таков негов коментар им всадува погрешна информација за која они би помислиле дека е точна.
Да, штетни се! Што не е штетно ако се земе во преголеми количини и предолго време? Јас не ги земам нив на своја рака, него претходно сум се консултирал со стручно лице.
И не се само за оформување на мускулатурна маса, него исто така многу добро влијаат на крвотокот, срцето, маснотиите, ја подобруваат крвната слика.. помагаат и за слабеење, диети итн. итн. Придобивките се многукратни. Затоа и многу доктори, нутриционисти, тренери ги препорачуваат.
Ама затоа ќе се изнајде овака некој лаик што ќе им се "измоча" на дипломите и знаењето и без никакви аргументи ќе рече дека не чинат и ќе добиеш салмонела ако ги пиеш. :tapp:
Ти си лаикот, во случајов. Штета што има луѓе, а поготово деца кои се неупатени и го читаат форумов.

Ако веќе практикуваш вакви селски совети со пиење живи јајца, како еликсир за вечен живот, барем не се курчи беспотребно кога некој добронамерно ти дава совет, за твое добро.

Пошто си лаик, еве прочитај научни студии од доктори со неизмочани дипломи, и сам увери се дали постои ризик од Салмонела или не.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4377917/
https://www.fda.gov/food/resourcesforyou/consumers/ucm077342.htm
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.835
Поени од реакции
5.953
Ти си лаикот, во случајов. Штета што има луѓе, а поготово деца кои се неупатени и го читаат форумов.

Ако веќе практикуваш вакви селски совети со пиење живи јајца, како еликсир за вечен живот, барем не се курчи беспотребно кога некој добронамерно ти дава совет, за твое добро.

Пошто си лаик, еве прочитај научни студии од доктори со неизмочани дипломи, и сам увери се дали постои ризик од Салмонела или не.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4377917/
https://www.fda.gov/food/resourcesforyou/consumers/ucm077342.htm
Пошто глумиш дека си некој познавач со 10 сек пребарување на гугл, и ме нарекуваш лаик за она што сум го изнел, кое впрочем не е мое мислење, него мислење на стручњак. Еве ти добар одговор на quora кога се во прашање јајцата од препелица и салмонелата.
https://www.quora.com/Are-raw-quail-eggs-less-likely-to-contain-Salmonella-than-raw-chicken-eggs
1 in 16,000,000
Значи постои можност, но тоа е толку ретко, скоро па занемарливо. Поготово кога истите се купуваат од проверени места е невозможно.
Но, во право беше Анон. И крвна слика да ставам, пак нема да чини. :D
 
Последно уредено:

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.103
Поени од реакции
20.098
Пошто глумиш дека си некој познавач со 10 сек пребарување на гугл, и ме нарекуваш лаик за она што сум го изнел, кое впрочем не е мое мислење, него мислење на стручњак. Еве ти добар одговор на quora кога се во прашање јајцата од препелица и салмонелата.
https://www.quora.com/Are-raw-quail-eggs-less-likely-to-contain-Salmonella-than-raw-chicken-eggs
1 in 16,000,000
Значи постои можност, но тоа е толку ретко, скоро па занемарливо. Поготово кога истите се купуваат од проверени места е невозможно.
Но, во право беше Анон. И крвна слика да ставам, пак нема да чини. :D
Ааа океј, чим Mikka Luster така напишал на Quora и притоа добил 15 Upvotes на постот - мора да е така. (y)

Еве уште нешто:
Abstract: The presence of Salmonella enteritidis was investigated in 123 liquid whole quail eggs. Salmonella strains were identified and sero-grouped by coagglutination test and slide agglutination test. Seven (5.69%) of 123 whole quail eggs were in group D1 and were sero-typed as Salmonella enteritidis.

http://journals.tubitak.gov.tr/veterinary/issues/vet-02-26-2/vet-26-2-20-0102-45.pdf
Дали ќе продолжиш да ги пиеш или не, тоа останува на тебе. Но, факт е дека постои ризик од Салмонела. Така да, Psyside бил во право кога те предупредил.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
него исто така многу добро влијаат на крвотокот, срцето, маснотиите, ја подобруваат крвната слика.. помагаат и за слабеење, диети итн. итн. Придобивките се многукратни
:tvg:

Поздрави го стручното лице со кое си се консултирал




 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.835
Поени од реакции
5.953
Дали ќе продолжиш да ги пиеш или не, тоа останува на тебе. Но, факт е дека постои ризик од Салмонела. Така да, Psyside бил во право кога те предупредил.
Но колкав е тој ризик? Не би рекол поголем од ризикот од конзумирање на јајца од кокошки или ризикот на кој се изложуваш при јадење на свинско/телешко месо или напумпани бразилски пилиња.

@Psyside Од препелица човече, од ПРЕПЕЛИЦА.

Unlike chicken eggs, quail eggs do not contain Salmonella due to an increased amount of lysozyme. Lysozyme kills harmful bacteria. The body temperature of quail is also higher than that of chickens, another reason why they don’t contain harmful bacteria that would make you sick. source.
Eggs produced by Japanese quails fed diets with the evaluated Ca and P levels did not present eggshell changes allowing any significant contamination of their internal content by Salmonella Enteritidis. However, eggs from birds fed the highest calcium and phosphorus levels (Ca 3.5%; P 0.45%) did not present any contamination of their internal content by Salmonella Enteritidis in none of the evaluated storage times.
Што значи дека е тотално безбедно да ги конзумираш, доколку знаеш од каде ги набавуваш.
Ама ако. Гнетете вие сендвичи и лепиња од она сендвичарине каде што хигиената е полоша од гратска депонија, остајте не ние да се труеме со јајцава. :tapp:
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Заеби ја салмонелата, пробај малце критички и изгледај ги видеата, не се долги - ништо не губиш.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Да, штетни се! Што не е штетно ако се земе во преголеми количини и предолго време?
„Најновите научни студии докажаа“ дека некој што конзумира дури и едно јајце дневно, ќе има нешто помалку запушување на крвните садови во споредба со некој што пуши кутија на ден, 46 години.
46 факинг години, кутија на ден.
Заеби ја салмонелата, пробај малце критички и изгледај ги видеата, не се долги - ништо не губиш.
Човече, како да ја заебе салмонелата кога ти експресно му пиша дека ќе фати салмонела, иако веќе прочита дека биле од препелица јајцата?
Наместо да кажеш „заеби ја салмонелата“ можеш да се извиниш, на пример, и да кажеш „јас си ги хејтам масовно јајцата а прочитам јајце одма го поврзувам со мега нездрава храна и бактерии и чуда, и веднаш реагирам“.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Човече, како да ја заебе салмонелата кога ти експресно му пиша дека ќе фати салмонела, иако веќе прочита дека биле од препелица јајцата?
Наместо да кажеш „заеби ја салмонелата“ можеш да се извиниш, на пример, и да кажеш „јас си ги хејтам масовно јајцата а прочитам јајце одма го поврзувам со мега нездрава храна и бактерии и чуда, и веднаш реагирам“.
Не е само таа проблем, тоа е поентата - не сакам луѓето да се фокусираат само на тоа, како проблем. Горните видеа се показател за "бенефитите" на јајцата, и како индустријата ги лажира истите.

И сега, како секој нормален човек, наместо да се засекираат или да истражат самите подетално, ќе си се тешат и ќе си го бранат својот избор на храна, мислиш дека е лесно да си признаеш дека си бил у заблуда толку време?
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.925
Поени од реакции
7.584
Не поминува ден а да нема доручек т.е појадок
Мора тоа да е нешто од овие работи
1 Леб со паштета, мајонез, кашкавал + јогурт или млеко
2. Леб со путер/мајонез и нешто сувомеснато (салама, кулен и друго) + јогурт или млеко
3. Пржени лепчиња + joгурт или млеко
4. Бурек или Баничка + joгур али ретко тоа.

Благо ретко јадам од сабајле а јајца кајгана или на око кај мене може само да поминат како јадење за ручек.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.714
Поени од реакции
34.954
Паметно. Така и Итар Пејо го учел магарето ништо да не јаде, и тамам го научил му умрело.
..благодарам на пораката не го обработував многу Итар Пејо, а ниту неговиот чест сопатник Насрадин Оџа и нивните досетки поврзани скоро со само „магариња“, само можам да ти кажам дека си единствен лош битолчанец што не сум го запознала и многу успешно им го расипуваш добриот рејтинг! (y)
...инаку уште сум на доручек со чаша вода и позитивна енергија и весел дух !
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.736
Поени од реакции
38.980
Retko doruckuvam, skoro nikogas ne jadam pred 12 makar i da sum stanal vo 6-7 sabajle.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom