Вакцини (општа дискусија)

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.543
Подолу во текстот има табела не само што има вакцинација туку и ревакцинација:

http://www.ringeraja.mk/clanek/kalendar-na-vakcinacija_559.html
Сега ме збуни
Јас лично се сеќавам кога мојата сестра беше болна од сипаници. Таа тогаш имаче 2-3 години, а јас за 5 повеќе
Јас лично се сеќавам кога мојот син беше болен од сипаници. Само што појде во градинка. Лично сум се грижел за него
Замолувам некој лекар да го коментира ова
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Сега ме збуни
Јас лично се сеќавам кога мојата сестра беше болна од сипаници. Таа тогаш имаче 2-3 години, а јас за 5 повеќе
Јас лично се сеќавам кога мојот син беше болен од сипаници. Само што појде во градинка. Лично сум се грижел за него
Замолувам некој лекар да го коментира ова

Шо има да се коментира, вакцинирани луѓе заболуваат од сипаници и тоа е докажано.

Дури и има тврдења дека преку вакцините се шири епидемијата, после вакцинација заболуваат луѓето од тоа што се вакцинирани.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.733
Поени од реакции
7.545
Сега ме збуни
Јас лично се сеќавам кога мојата сестра беше болна од сипаници. Таа тогаш имаче 2-3 години, а јас за 5 повеќе
Јас лично се сеќавам кога мојот син беше болен од сипаници. Само што појде во градинка. Лично сум се грижел за него
Замолувам некој лекар да го коментира ова
Она MMR вакцината или МПР ги опфаќа малите сипаници, заушките и рубеола. Прв пат се дава после наполнета годинка, а ревакцинацијата е на 6 години. Бар така е според националниот план за имунизација. Сеа кој колку и како е вакциниран не можам да ти кажам, ама можно е да постои личен имунизациски картон.Види во здравствената книшка или кај матичниот лекар. Инаку еве ја и стратегијата, да не биде муабет рекла-казала.

Не сум лекар инаку. Нека пише некој, ако е директно вклучен во процесот на имунизација.

@bucio

Таман е, можно е да заболиш иако си вакциниран. Вакцините ,сами по себе, нудат релативно висок степен на заштита. Кога значаен дел од популацијата е вакциниран се јавува и ефектот наречен "имунитет на стадото". Дури и двете појави да се земат предвид, нема да се јави 100% заштита од заболување. Невозможно е. Ама затоа имаме заштита од 93% со една вакцинација против мала сипаница, а со ревакцинација и до 97%. Скокот од 0% на 93% заштита е значаен.Крајно е релевантен.

Дури и има тврдења дека преку вакцините се шири епидемијата, после вакцинација заболуваат луѓето од тоа што се вакцинирани.
Секакви тврдења има. Глупости колку сакаш.
Еве ти пример. Во 1972 во Југославија избива епидемија на Variola Vera. Жариштата се Белград и Косово, Србија.Една од мерките кои се превземаат е ревакцинација на целокупната популација. Осумнаесет милиони (18 000 000) луѓе од прилика на целата територија на СФРЈ. Другата мерка е прогласување на воена состојба, забрани за движење и воспоставување карантин.

Ако вакцините шират болест и се земат предвид мерките за ограничување на движењето ,човек би очекувал појава на билеста и во другите држави. Логично е нели? Шо е болно во Србија е заклучено по дома, не може да хара. Боцкаат по Македонија, по Хрватска, по Словенија, по ЦГ , по Босна и сеа, ако вакцините шират V. Vera, истата треба да се јави и по овие места и тоа масовно. Безмалку секој човек е боцнат. Ваљда цела ЈУ треба да се испоразболе од V. Vera. Онака апла, без никакви предрасуди.
Ама тоа нема се случено, бидејќи не шират болести.

Ако ти е тапа/смешен/недоволен примерон преброј ги епидемиите на полио во Македонија од кога е воведена вакцината. Или дифтерија. Или тетанус кај новороденчиња. Направи анализа на целата програма за вакцинација, вакцинираната популација и појавата на епидемии и види дали тврдењено погоре е валидно.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Секакви тврдења има. Глупости колку сакаш.
Еве ти пример. Во 1972 во Југославија избива епидемија на Variola Vera. Жариштата се Белград и Косово, Србија.Една од мерките кои се превземаат е ревакцинација на целокупната популација. Осумнаесет милиони (18 000 000) луѓе од прилика на целата територија на СФРЈ. Другата мерка е прогласување на воена состојба, забрани за движење и воспоставување карантин.
Доколку имало вакцинирање а немало карантин, може да се земе релевантен фактот дека епидемијата е спречена со таа таканречена имунизација. Вака едноставно имало карантин и затоа е спречена епидемијата и со тоа и пренесување на болеста од една на друга личност, па на трета итн.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.733
Поени од реакции
7.545
Доколку имало вакцинирање а немало карантин, може да се земе релевантен фактот дека епидемијата е спречена со таа таканречена имунизација. Вака едноставно имало карантин и затоа е спречена епидемијата и со тоа и пренесување на болеста од една на друга личност, па на трета итн.
Се се тоа мерки кои помагаат. Репресија и превенција. Некој ја мозгал работата и нашол модел кој го минимизира ширењето на заразата.

Него кажи ми, ако преку вакцините се шири епидемијата, оти после 18 000 000 вакцинирани лица не се испоразболеле повеќе, насекаде?
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Се се тоа мерки кои помагаат. Репресија и превенција. Некој ја мозгал работата и нашол модел кој го минимизира ширењето на заразата.

Него кажи ми, ако преку вакцините се шири епидемијата, оти после 18 000 000 вакцинирани лица не се испоразболеле повеќе, насекаде?
Why vaccines spread disease; an in-depth analysis of flawed vaccination science

Learn more: http://www.naturalnews.com/044636_vaccine_myths_pertussis_whooping_cough.html#ixzz3VKC76YNs
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.391
Знаат да не се сосема објективни, ама добри се како алтернативен извор на информации. Какви што, сите знаете, нема многу.
На секој е лична работа колку ќе разбере потоа со тие информации. Така ако гледаме на работите naturalnews.com не се ништо полоши од меинстрим медиумите... од кои генералната популација некритично с’рка секакви информации (и пропаганда).
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.733
Поени од реакции
7.545

Знаат да не се сосема објективни, ама добри се како алтернативен извор на информации. Какви што, сите знаете, нема многу.
На секој е лична работа колку ќе разбере потоа со тие информации. Така ако гледаме на работите naturalnews.com не се ништо полоши од меинстрим медиумите... од кои генералната популација некритично с’рка секакви информации (и пропаганда).
Не заебавај, не биле сосема објективни....

Отвори рандом линк и од страна има "Cancer terapy IV vitamin C". Доволно ми е да го прочитам тоа за да знам дека станува збор за несериозен медиум. "Куртон вести" да сакав да гледам ќе си пуштев Шител. Не ме интересира воопшто што друго има.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.391
Не заебавај, не биле сосема објективни....

Отвори рандом линк и од страна има "Cancer terapy IV vitamin C". Доволно ми е да го прочитам тоа за да знам дека станува збор за несериозен медиум. "Куртон вести" да сакав да гледам ќе си пуштев Шител. Не ме интересира воопшто што друго има.
Ги споредувам со другата страна на меинстрем медиумите. Тие подобри ли се? Дали е паметно слепо да се верува на било што?

Работата е во тоа што на алтернативните медиуми, ќе најдеш работи што целосно се избегнува на меинстрим медиумите. Доволно е да ја најдеш почетната информација, па потоа ти направи си свое истражување на нет - прочитај повеќе агли, и донеси свој (и барем делумно) едуциран заклучок за работите.
Тоа е мојот метод.

Од друга страна не е ни дека на меинстрим медиумите не е можно да се налета на добри информации и за контроверзни теми - ретко е, ама можно. Пример:
http://www.youtube.com/watch?v=B4GUkzTnFG0

Муабетот ми е, дека ништо не е целосно црно, исто како што ништо не е целосно бело.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Семејство во САД добива оштетата од 2 милиони долари на суд за вакцините, медиумите го игнорираат тоа.

Family receives $2 million in damages from vaccine court; mainstream media ignores case


Learn more: http://www.naturalnews.com/049134_side_effects_damage_Vaccine_Court_Angelica_Black.html#ixzz3VVp22BDC[DOUBLEPOST=1427397846][/DOUBLEPOST]Еве зошто невакцинирањето на нејзините деца била најдобрата одлука во нејзиниот живот:

http://www.dailymail.co.uk/femail/article-3008822/Tasha-David-chose-not-vaccinate-children-SIX-older-kids-suffered-autism-language-disorders-ADHD.html
 
Последно уредено:

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Последно уредено:

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Синот не е повеќе со нас заради вакцината
Здравје На Игла Не Влегува / 15 hours ago




Јас сум Ленче Данилова, мајка на дете кое “благодарение” на вакцината ММР лани почина. Имаше само 5 години.
Почитувани родители, моето синче се викаше Томче, а до неговата прва година живот беше сосема здраво детенце и освен по некоја настинка, немаше никакво друго посериозно заболување. После примената вакцина ММР почна да му oпаѓа хемоглобинот кој постојано му беше околу 100. Го носев по доктори, ќе му препишеа сируп и така постојано до неговите 3 години СТАРОСТ?!? кога почна да се жали на болки во стомакот кои секојдневно стануваа се’ посилни. Ни препорачаа ехо, за по него итно да не испратат на Детската клиника.
На 23 мај 2012г. почнаа со испитувања и не известија дека Томи има тумур на надбубрежната жлезда т.е. НЕУРОБЛАСТОМА. Како да ме погоди гром, ми се сврте светот околу мене, неможев да поверувам. Си помислив: зар ова е реалност? Мислев дека тоа го има само во филмовите. Тогаш почна нашата голгота, почнавме со борбата. Надежта сето време беше со нас и ни даваше сила во таа борба. Го видовме пеколот на земјата, кој верувајте постои. Кој не видел, а не дај Господе никој да види и осети, не ни може да замисли каква страшна слика претставуваат тие невини душички и нивните родители. Тие преплашени детски погледи кои бараат помош, тие изнемоштени малецки тела и безпомошните родители кои безрезерно верувјќи им на докторите, оставаат тие да се грижат за нашите деца. Им верувавме дека ке го сторат најдоброто. Оние пак соби на смртта, во одделот за онкологија во детската клиника во Скопје, заедно со децињата во нив, никогаш нема да ги заборавам. А ниту едно од тие дечиња, верувајте – не преживеа. Бог нам нека ни проштева, не ним, и што впрочем на ангелите има да им се простува? Почивајте во мир ангелчиња.
Безброј пати ги прашував господата во бели мантили како и од што се случило ова? И замислете само што ми одговорaa: веројатно на почетокот на бременоста сте пиеле антибиотици или апчиња за спиење. Каква глупост, каков апсурд! Тие не се ни свесни колкава грижа на совеста и онака чувствував и до крајот на својот живот ќе ја чувствувам, а уште повеќе откако ја дознав причината за болеста.
Нашата борба со глупавиот канцер траеше до 22 март 2014г. Тогаш неговото изнемошено тело, телото на мојот мал Томи, не можеше повеќе да издржи, болеста победи. Преживеа две операции, хемотерапии од кои доби панкреатит, па 40 дена не смееше ни вода да се напие, а камо ли храна. Неговата состојба беше многу лоша и се обративме до директорката на детската клиника др. Софијанова за помош. Таа дојде, го виде детето и ни вети дека кога ќе закрепне малку, за да може да патува, она лично ќе се заложи Томи со хелихоптер да го однесе во Германија. Беше август, и детето закрепна. Ја побаравме дотичната госпоѓа докторка, но неа ја немаше – исчезна, замина на одмор. И немајте сомнеж, и мојот Томи за нив е САМО уште една Тамара, за која никој не знаеше до сега. Уште колку се – Господ знае. Токму затоа сакам јавно да и поставам едно прашање на хуманистката Софијанова: госпоѓо, имате ли вие душа? Имате ли совест? Како заспивате навечер?
Во меѓувреме можеби се запрашавте што има заедничко тумурот со вакцините? Има, и тоа многу. Додека траеше сета оваа агонија на нашето семејство не престанавме да трагаме по лекот, не престанавме да бараме спас од очајот во кој се најдовме. Стигнавме и до Хрватска. Е таму драги мои, таму докторите малку поотворено говорат за каузалитетот вакцини – сите ‘модерни’ болештини на децата денес. Откако таму ја раскажав цела ситуација од почетокот до тогаш, сомнежот прв и веднаш беше изречен – последица од вакцина. Тогаш почнав да истражувам. А само кога го прочитав составот на вакцините, ми се слоши, паднав. Се прашував: на кого тоа ние животите на нашите деца ги полагаме? Како можев онака слепо да им верувам на тие во бели мантили? Зар легитимитето кој им е даден не го полагаа пред Хипокрит? Па и преку Хипокрита: имаат ли совест и свест за она што го чинат? Одговорот се уште не можам да го најдам. Или не сакам – не знам. Зар парите се над животот??? И што впрочем е над еден човечки живот, сем Господ?
Родители, Ве молам пред да одлучите да ги вакцинирате вашите деца размислете убаво, едуцирајте се дали и Вие како мене ќе оставите се’ во рацете на докторите на кои веројатно им е важен само профитот, но не знам дали и животот. Размислете дали ќе дозволите тие отрови да ги ставаат во тие малечки тела. Децата се наше најголемо богатство, тие не можат да изберат што е добро за нив, но за тоа не имаат нас родителите, и ние сме должни да ги заштитиме. Тоа што го прави фармацевтската мафија е злодело против човештвото. За неа нашите деца се експериментални глувци и веројатно само сретства за заработка на пари. Ним не им одговара човештвото да е здраво, зашто инаку каде би ги продавале нивните отрови? ‘Модерната’ медицина не го познава зборот ИЗЛЕКУВА, туку само ЛЕКУВА. Зависта од лекувањето им е целта. Родители, заштите си ги вашите деца. Едуцирајте се, информирајте се. Сега барем тоа на сите ни е достапно. Човечкиот живот нема цена, јас тоа го знаев, а сега го спознав.





Родителот беше дел од мирниот родителски собир на 10 Мај 2015 год – ЗА ПРАВОТО НА ИЗБОР !

http://zdravjenaiglanevleguva.com/2015/05/19/синот-не-е-повеќе-со-нас-заради-вакцина/
 

Kajgana Shop

На врв Bottom