Вакцини на BioNTech-Pfizer и Moderna против САРС-Ко2

Член од
13 јули 2006
Мислења
15.165
Поени од реакции
17.962
... според тоа како се инфицираат после примена прва доза, па и втора доза, некако скептична сум за имунитетот, можеби нијанса полесно се поминува, ама не ја гледам оправданоста за 4 пати боцкање во текот на годината и тоа за постари и со послаб имун систем само 3 месеци ќе имаат антитела што би дошло 8 боцкања/дози во цела година,
Затоа реков дека ова што го прават земјиве кои фрлија се на картата на вакцинација е многу многу глупо и мислам дека нема да заврши на арно.

Прво во скоро секоја земја има добар процент на луѓе кои нема да сакаат да се вакцинираат и второ имунолошкиве пасоши ќе создадат лажна сигурност и ќе направат проблем на есен.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Во моментов има бремени жени кои се вакцинираат, така да ќе имаме резултати од реална употреба.

Колку ќе трае имунитетот, никој не знае. Јас мислам дека вакциниве ќе создадат антитела кои ќе траат едно 6 месеци. Ама имунитетот ќе трае многу подолго со мемориските клетки исто како да си го прележал. Ако правиме споредба со најблиските САРС и МЕРС би требало да трае со години.

Иначе спремаат mRNA вакцина против Маларија нешто незамисливо досега. Така да Коронава ќе донеси и некој позитивни промени.
Значи изборот е меѓу тоа да не се вакцинираш и да ризикуваш да де заразиш од Ковид, кој можиш и тотално асимптоматски да го поминиш, можиш со блага настинка, со појачани симптоми, јаки симптоми и претешки симптоми и во екстремни ситуации, смрт или да се вакцинираш со непроверена работа која може да ти помогни, да не ти помогни, да те остави стерилен/стерилна, да ти направи други нус појави за кои уште не може ни да се знае кои се?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.165
Поени од реакции
17.962
Значи изборот е меѓу тоа да не се вакцинираш и да ризикуваш да де заразиш од Ковид, кој можиш и тотално асимптоматски да го поминиш, можиш со блага настинка, со појачани симптоми, јаки симптоми и претешки симптоми и во екстремни ситуации, смрт или да се вакцинираш со непроверена работа која може да ти помогни, да не ти помогни, да те остави стерилен/стерилна, да ти направи други нус појави за кои уште не може ни да се знае кои се?
:) Грешно си разбрал.

Вакцините се безбедни и треба да се вакцинираш. Јас барем ќе се вакцинирам да имам шанса.

Јас зборувам за тоа што ништо чудно со ковид пасошиве да направат хаос и после тоа народот во ништо повеќе нема да верува.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
:) Грешно си разбрал.

Вакцините се безбедни и треба да се вакцинираш. Јас барем ќе се вакцинирам да имам шанса.

Јас зборувам за тоа што ништо чудно со ковид пасошиве да направат хаос и после тоа народот во ништо повеќе нема да верува.
Грешно ти си разбрал. Сите тези на кои почива твојата дискусија се грешни. А уште наметнуваш мислење на други. Неук човек кој нема контакт со медицина не може да се едуцира на интернет, посебно на денешно време кога се прави диверзија на работите.
Вакцините не се сигурни, никогаш не биле и нема да бидат. Исто како што секоја инфекција од некој патоген може да заврши со тешки симптоми и летални последици, може да биде и од вакцина, никогаш не може да тврдиш која е дозата која кај некого ќе предизвика лоша, слаба или прејака реакција на имуниот систем. Зборам за класичните вакцини кои содржат жив, мртов или ослабен патоген (вирус или бактерија).
Новите мРНК вакцини кои толку ги фалиш, се вакцини само по име. Немаат никаква врска со класичните вакцини. Кај овие “вакцини“ се заобиколува голем дел од природниот имунитет и се иницира стварање на антитела кои не се специфични за некој вирус или бактерија, туку антитела за некој протеин кој се ствара во текот на болеста, конкретно кај корона за протеинот со кој вирусот се закачува за клетката, барем така би требало ако е се совршено.
Проблемот со ваквите “вакцини“ е што нема никаква гаранција за се останато што потоа може да се случува во организмот. Каде се може да заврши оваа мРНК по апликацијата. Во кои се клетки може да навлезе и како тие клетки ќе ја синтетизираат и потоа исфрлат вонклеточно, како потоа антителата ќе ја препознаат како антиген и ќе створат антитела, како некој може да биде сигурен дека тој протеин не е сличен со други протеини кои телото нормално ги создава за нормална функција на организмот ???
Дали е теорија или не, но се шпекулира дека овој протеин е ист или сличен со протеин кој учествува во градба на плацентата и стварањето на антитела може да предизвика стерилност.
  • The vaccinations are expected to produce antibodies against spike proteins of SARS-CoV-2. However, spike proteins also contain syncytin-homologous proteins, which are essential for the formation of the placenta in mammals such as humans. It must be absolutely ruled out that a vaccine against SARS-CoV-2 could trigger an immune reaction against syncytin-1, as otherwise infertility of indefinite duration could result in vaccinated women.
  • The mRNA vaccines from BioNTech/Pfizer contain polyethylene glycol (PEG). 70% of people develop antibodies against this substance – this means that many people can develop allergic, potentially fatal reactions to the vaccination.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.165
Поени од реакции
17.962
Грешно ти си разбрал. Сите тези на кои почива твојата дискусија се грешни. А уште наметнуваш мислење на други. Неук човек кој нема контакт со медицина не може да се едуцира на интернет, посебно на денешно време кога се прави диверзија на работите.
Вакцините не се сигурни, никогаш не биле и нема да бидат. Исто како што секоја инфекција од некој патоген може да заврши со тешки симптоми и летални последици, може да биде и од вакцина, никогаш не може да тврдиш која е дозата која кај некого ќе предизвика лоша, слаба или прејака реакција на имуниот систем. Зборам за класичните вакцини кои содржат жив, мртов или ослабен патоген (вирус или бактерија).
Новите мРНК вакцини кои толку ги фалиш, се вакцини само по име. Немаат никаква врска со класичните вакцини. Кај овие “вакцини“ се заобиколува голем дел од природниот имунитет и се иницира стварање на антитела кои не се специфични за некој вирус или бактерија, туку антитела за некој протеин кој се ствара во текот на болеста, конкретно кај корона за протеинот со кој вирусот се закачува за клетката, барем така би требало ако е се совршено.
Проблемот со ваквите “вакцини“ е што нема никаква гаранција за се останато што потоа може да се случува во организмот. Каде се може да заврши оваа мРНК по апликацијата. Во кои се клетки може да навлезе и како тие клетки ќе ја синтетизираат и потоа исфрлат вонклеточно, како потоа антителата ќе ја препознаат како антиген и ќе створат антитела, како некој може да биде сигурен дека тој протеин не е сличен со други протеини кои телото нормално ги создава за нормална функција на организмот ???
Дали е теорија или не, но се шпекулира дека овој протеин е ист или сличен со протеин кој учествува во градба на плацентата и стварањето на антитела може да предизвика стерилност.
  • The vaccinations are expected to produce antibodies against spike proteins of SARS-CoV-2. However, spike proteins also contain syncytin-homologous proteins, which are essential for the formation of the placenta in mammals such as humans. It must be absolutely ruled out that a vaccine against SARS-CoV-2 could trigger an immune reaction against syncytin-1, as otherwise infertility of indefinite duration could result in vaccinated women.
  • The mRNA vaccines from BioNTech/Pfizer contain polyethylene glycol (PEG). 70% of people develop antibodies against this substance – this means that many people can develop allergic, potentially fatal reactions to the vaccination.
Ништо немам грешно разбрано и сето ова го знам. Тие што читале овде му имам кажано дека вакцинава треба да ја земаат тие што не планираат да имаат деца. За сите над 40 години и посебно тие над 50, кој што веќе не планираат да имаат деца вакцинава може да има само корист.

Опасноста од Корона е мнооооооогу поголема од колку било кој последици од вакцинава.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.698
Поени од реакции
9.537
Грешно ти си разбрал. Сите тези на кои почива твојата дискусија се грешни. А уште наметнуваш мислење на други. Неук човек кој нема контакт со медицина не може да се едуцира на интернет, посебно на денешно време кога се прави диверзија на работите.
Вакцините не се сигурни, никогаш не биле и нема да бидат. Исто како што секоја инфекција од некој патоген може да заврши со тешки симптоми и летални последици, може да биде и од вакцина, никогаш не може да тврдиш која е дозата која кај некого ќе предизвика лоша, слаба или прејака реакција на имуниот систем. Зборам за класичните вакцини кои содржат жив, мртов или ослабен патоген (вирус или бактерија).
Новите мРНК вакцини кои толку ги фалиш, се вакцини само по име. Немаат никаква врска со класичните вакцини. Кај овие “вакцини“ се заобиколува голем дел од природниот имунитет и се иницира стварање на антитела кои не се специфични за некој вирус или бактерија, туку антитела за некој протеин кој се ствара во текот на болеста, конкретно кај корона за протеинот со кој вирусот се закачува за клетката, барем така би требало ако е се совршено.
Проблемот со ваквите “вакцини“ е што нема никаква гаранција за се останато што потоа може да се случува во организмот. Каде се може да заврши оваа мРНК по апликацијата. Во кои се клетки може да навлезе и како тие клетки ќе ја синтетизираат и потоа исфрлат вонклеточно, како потоа антителата ќе ја препознаат како антиген и ќе створат антитела, како некој може да биде сигурен дека тој протеин не е сличен со други протеини кои телото нормално ги создава за нормална функција на организмот ???
Дали е теорија или не, но се шпекулира дека овој протеин е ист или сличен со протеин кој учествува во градба на плацентата и стварањето на антитела може да предизвика стерилност.
  • The vaccinations are expected to produce antibodies against spike proteins of SARS-CoV-2. However, spike proteins also contain syncytin-homologous proteins, which are essential for the formation of the placenta in mammals such as humans. It must be absolutely ruled out that a vaccine against SARS-CoV-2 could trigger an immune reaction against syncytin-1, as otherwise infertility of indefinite duration could result in vaccinated women.
  • The mRNA vaccines from BioNTech/Pfizer contain polyethylene glycol (PEG). 70% of people develop antibodies against this substance – this means that many people can develop allergic, potentially fatal reactions to the vaccination.
Ако е само стерилитетот единствен лош ефект од вакцините, тогаш светот треба мирно да спие...но очигледно е дека иако се разбираш од медицина и имунизација, не спомнуваш дека се појавија болни, нови заразени, иако веќе ја имале примено и втората доза на вакцина, а што е најстрашно, повторно се опасни оти шират зараза...тогаш чему ни се вакцини?
За ковид пасош, за да ни ја контролираат слободата, за да морам да бидам вакцинирана ако сакам да идам во бутик, во фризерница, во ресторан....чудни сомнителни работи...
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.084
Поени од реакции
15.914


Буквално ебење во мозок, Бил Гејтс, стручњакот по епидемиологија. Науката потфрли многу овој пат, ситуација во која на антиваксерите им се дава материјал за џвакање на нивните глупости уште посилно.


Sent from my SM-A505F using Tapatalk
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.165
Поени од реакции
17.962


Буквално ебење во мозок, Бил Гејтс, стручњакот по епидемиологија. Науката потфрли многу овој пат, ситуација во која на антиваксерите им се дава материјал за џвакање на нивните глупости уште посилно.


Sent from my SM-A505F using Tapatalk
Не греши душа, Бил Гејтс нема никаква врска со сите глупости што се случија.

Нити некој го послуша пред неколку години кога најавуваше вакво нешто, ниту некој го послуша кога почна пандемијава, а не гледам дека некој го слуша и сега.

Освен што му ги користат парите, за ништо друго не им треба.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Ако е само стерилитетот единствен лош ефект од вакцините, тогаш светот треба мирно да спие...но очигледно е дека иако се разбираш од медицина и имунизација, не спомнуваш дека се појавија болни, нови заразени, иако веќе ја имале примено и втората доза на вакцина, а што е најстрашно, повторно се опасни оти шират зараза...тогаш чему ни се вакцини?
За ковид пасош, за да ни ја контролираат слободата, за да морам да бидам вакцинирана ако сакам да идам во бутик, во фризерница, во ресторан....чудни сомнителни работи...
Образложување на цела ситуација не собира во еден пост. Нити па некому нешто му значи туѓо мислење, затоа не ми се ни дискутира озбилно. Секој нека си го носи својот товар, мислејќи дека го прави најдоброто за себе.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.698
Поени од реакции
9.537
Образложување на цела ситуација не собира во еден пост. Нити па некому нешто му значи туѓо мислење, затоа не ми се ни дискутира озбилно. Секој нека си го носи својот товар, мислејќи дека го прави најдоброто за себе.
Пандемијава не стави во бубањ, бегање веќе нема, други ќе ни берат гајле како е најдобро...на жалост, што и да мислиме, колку и да ја знаеме правата вистина, колку и да сме експерти за вируси и зарази, едноставно сме немоќни....немоќни ништо да промениме.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.165
Поени од реакции
17.962
Образложување на цела ситуација не собира во еден пост. Нити па некому нешто му значи туѓо мислење, затоа не ми се ни дискутира озбилно. Секој нека си го носи својот товар, мислејќи дека го прави најдоброто за себе.
Абе голем ЛГБТ си на темава, затоа што ги истакнуваш негативните работи за мерките, за вакцините, ама никогаш за последиците од Короната, кои се големи, далеку поголеми од било кој грип.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Абе голем ЛГБТ си на темава, затоа што ги истакнуваш негативните работи за мерките, за вакцините, ама никогаш за последиците од Короната, кои се големи, далеку поголеми од било кој грип.
Ем ништо не разбираш, ем се правиш паметен. Ти испра интернетот и тоа малку што го имаш. Ајде шибај и понатаму за симптоми, последици, вакцини и така натаму и така наваму.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.519
Поени од реакции
34.648
ice_screenshot_20210302-180104.jpeg ice_screenshot_20210302-180036.jpeg

... после првата примена доза на Фајзер вакцината музичарот Slađan Antić од Врање, по смс покана отишол да ја прими втората доза (ревакцинација) при што претходно го покажал картонот за вакцинирање и после разговорот со лекарот медицинската сестра му ја ставила и втората доза на „Фајзер“ вакцина!
и таман мислејќи дека завршил работа вакцинираниот Antić, лекарот го убедувал дека и кинеските вакцини биле добри дека цел ден ги боцкале луѓето со кинеска вакцина,
тогаш пациентот го прашал лекарот што запнал со кинеска вакцина кога тој е вакциниран со Фајзер вакцината и увидел дека всушност втората доза која му ја дале била кинеска вакцина, наместо да го ревакцинираат со Фајзер вакцина која воопшто не се вршело имунизација со неа на тоа место,


...прва доза Фајзер вакцинана 28 ми јануари, ревакцинација со кинеска вакцина на18 ми фебруари, од тогаш не се чуствувал добро, ама никој ништо не превзел мерки иако ветиле санкции за кривците, зашто целата вакцинација била организирана од повеќе институции,
видел не видел поради влошената состојба и инертноста на сите тие одговорни, решил самиот да тужи за погрешна имунизација!

заклучок и поука?
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.084
Поени од реакции
15.914
Генерално, сосема слободно можам да изгенерализирам, медицинските работници засега во широк круг ја избегнуваат вакцината. Дали така ќе остане, ќе видиме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom