Бушава азбука?

ViRuS

ПрОвОкАтОр
Член од
20 август 2005
Мислења
2.048
Поени од реакции
21
јас денденес ја имам книгата што е излезена со бушава азбука зашто многу ја сакав таа емисија!
 

MaRiNa`Oh

стара школа
Член од
26 март 2005
Мислења
3.484
Поени од реакции
28
Goddess of Chaos напиша:
имав и илустрирана сликовница и ја обожаваф.
јас пак немаф, стрико ми имаше и ко одефме кај него обавезно нејзе ја отвораф.. знам имаше имиња внатре и некој завршвеа на -уленцунценцунценцуле..
иначе НЕНОРМАЛНО СЕ ПЛАШЕФ од тој келавиот..
 

KohlBass

Dechak iz vode
Член од
1 јуни 2006
Мислења
1.485
Поени од реакции
36
I jas ja imav knigata, od nea nauciv da citam i pisuvam... Mislam deka nekoe malo dete mi ja zema i ja unisti :nerv:
Pesnickata e zakon, a i ja se plasev od kelaviot cicko (uste me plasi ponekogas) :)
 
Член од
25 мај 2006
Мислења
72
Поени од реакции
0
lele kj vi tekna ej????trebit pak da ja davet ta emisija bese zakon...i jas imav kniga i ja cuvam uhte...nenormalno...
 

dav

Администратор по заслуга
Член од
24 јуни 2006
Мислења
577
Поени од реакции
1
закон емисија кога имаф 5 годинки баба ми ми ја подари книгата и цели две години не се одвојував од неа а емисијата не ја пропуштав ако некој најде барем една епизода ке го поплавам од зеленки не знам зошто мтв се откажаа од детските емисии бушава азбука и дајте музика
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
151
Закон беше посебно тие двајцата што се караа нон-стоп некад и ми недостига таа комунистичка али ми недостига
 
Член од
10 август 2006
Мислења
178
Поени од реакции
2
LELE busava azbuka NAJRULZZZZZZ so taa emisija site imame stvoreno normalna psiha.e toj keljaviot e CICKO KUMPLUNG od samounistuvanje.
inace najbolji bese lovdzijata i biljarkata
 

Ece

*Sunshine*
Член од
7 јули 2006
Мислења
2.567
Поени од реакции
47
ViRuS напиша:
јас денденес ја имам книгата што е излезена со бушава азбука зашто многу ја сакав таа емисија!
Moze da mi kazes kade ja kupi?
 
Член од
15 јуни 2006
Мислења
433
Поени од реакции
3
А Б В Г Д Ѓ Е Ж З Ѕ И Ј К Л Љ М Н Њ О П Р С Т Ќ У Ф Х Ц Ч Џ Ш
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Nemam kniga ili slikovnica ama ja gledav zasto bese interesna i da daleku podobra od teletabisi i slicni gluposti.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.573
Поени од реакции
7.489
Денес од рано сабајле се загледав МТВ1 и даваа еден куп постари емисии и се присетив колку беа поинакви едни времиња...

Бушава азбука, верувам голем дел од форумот буквално израснавме со нивните епизоди, баш додека ја учев кирилицата на училиште одеше и емисијата на МТВ...

Нема да ги заборавам дијалектите кои ги спомнуваа во емисијата, ако се сеќавате, со народни носии, обичаи...Па кажуваа една фраза на македонски литературен, па после на костурски, лерински, кичевски дијалект...

Гледам Трн пред мене ги барал епизодите, па сега ќе го прашам колкав успех имал? И јас ќе се ангажирам, а сега добив идеја да ги контактираме луѓето позади кампањата "Додека пишувам кирилица, постојам" (или како беше)? да издејствуваме заеднички спасување на овој скапоцен материјал да го види ДВД денот и да се дистрибуира по весници, бутки и трафики за да може секој еден да го има по дома...

Одлична идеја би било и МТВ да го репризира во училишни денови, за време на контактно-образовни емисии, како што беше Звон порано (дали сеуште оди, или има некоја друга?) или едноставно сабајлечки како што одеше порано...

Се надевам ќе издејствуваме или најдеме пар епизоди...Не знам колку би биле заинтересирани од МТВ (судејќи по ситуацијата таму) да се заложат за некаква акција...

Значи, ако некој има епизоди, знае каде можат да се најдат, би сакал да остави контакт, сум заинтересиран да ги откупам доколку некој ги има.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Сеуште ни на мејлот ми немаат вратено, но јас сум за да покренеме иницијатива, да се издаде ДВД со епизодите!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom