Булевар УЧК и Џемо Хаса наместо досегашните имиња во Гостивар

Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Вадете пушките, не иде вака ова. Или не останаа мажи во оваа држава?
Само тоа е лекот да исчистиме ѓубрето зашто поколенијата како не ке ни живеат ,ке живеат во исти услови како под турско ропство
Хаха, сигурно ќе вадам пушка и ќе гинам, за кого бе? Да не створила нешто државата за мене, со години ништо? Да не створи нешто за оние кои дадоа без потреба живот во 2001 и за оние кои се сеуште со последици? Да си прашам к*р. И да пукне мислиш ќе немаат подршка како во 2001 од САД, НАТО? Исто ќе биде пак ние ќе сме е*ана страна и пак ќе си биде по нивно и улици и школи и министри, во иднина претпоставувам и премиери и претседатели. Џабе е се, отиде у к*рац државава, само перење на мозок на тв кога гледаш демек се спротиставуваат во парламент те за бранители, те за школи бла бла. Кој знае од кога си имаат направено договор па сега ќе изиграваат патриоти. Готово ојде пола Македонија под нивно, џабе војни џабе триста глупости, што сакаат тоа си прават, гледаш ли претседател еј, претседател наредува истрага и одговорност, министерот разрешува државен секретар, наместо некој од неговите учки кои биле на поклонување. Срамота.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
:icon_lol:

Не си ја напишал правилно реченицата.

-
Иначе советниците треба да разгледаат и други имиња за улици , не мора сите да бидат од ОНА.
немора да бидат од она ама ако се прашувате вие ( а само вие се прашувате ) од прв до последен борец на она ке има по некое име ставено некаде.. болница школо улица општина и тн и тн....

да прашам. - споменици (стауи) кога ке почнете да правите?
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.306
Поени од реакции
3.043
Хаха, сигурно ќе вадам пушка и ќе гинам, за кого бе? Да не створила нешто државата за мене, со години ништо? Да не створи нешто за оние кои дадоа без потреба живот во 2001 и за оние кои се сеуште со последици? Да си прашам к*р. И да пукне мислиш ќе немаат подршка како во 2001 од САД, НАТО? Исто ќе биде пак ние ќе сме е*ана страна и пак ќе си биде по нивно и улици и школи и министри, во иднина претпоставувам и премиери и претседатели. Џабе е се, отиде у к*рац државава, само перење на мозок на тв кога гледаш демек се спротиставуваат во парламент те за бранители, те за школи бла бла. Кој знае од кога си имаат направено договор па сега ќе изиграваат патриоти. Готово ојде пола Македонија под нивно, џабе војни џабе триста глупости, што сакаат тоа си прават, гледаш ли претседател еј, претседател наредува истрага и одговорност, министерот разрешува државен секретар, наместо некој од неговите учки кои биле на поклонување. Срамота.
Ако за ништо друго за твоите предци коишто гинеле само за ти да можеш да кажеш дека денеска живееш во независна Република Македонија.
 
Член од
13 март 2011
Мислења
68
Поени од реакции
12
Aj нека не се вадат овие нашиве.Божем немаат они никаква врска со ова.Не ми смета да има албански имиња,но ова што го прават вмро и сдсм е тотателен идиотизам.Намерно прават пак да има немири.Не им требаше ова.Ама за парички сироти све прават..(n)
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Ако за ништо друго за твоите предци коишто гинеле само за ти да можеш да кажеш дека денеска живееш во независна Република Македонија.
Независна нема грешка, те е*ат сите соседи и те стопираат за се и сешто:pos: , независни сме нели.
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.970
Дарданот нема да ти одговори,џабе ти е.Тој смета дека учките се исклучени од судски прогон и имуни на меѓународните конвенции за воени злосторства па кај си сака си кака.
Нивната имуност ја сваќам вака:
Загрозен вид, заштитен од истребувања.
Амнестијата не е само простење на гревовите , туку и нивно заборавање.
Вака Дарданчо, првата половина на август 2001 бев во Крушево на поседок. Кај баба ми и дедо ми имаше една жена, која деновите за Илинден беше Крушево. Некоја роднина на баба ми. На седми август беше тажна, зашто претходниот ден го прати синот во војска. Дента биле Скопје. На седми беше убиен некој капетан на ОВК во Скопје, и јасно беше дека ќе има одмазда за тоа. На 8ми, истата таа жена, плачеше во Крушево кога и се јавија дека нејзиниот син кој го пратила војска е убиен на Карпалак.
Епа вака Дарданчо:
  • Кажи и ти на таа мајка, да заборави на металниот сандак кој го доби во Ропотово на 9ти. Да заборави на пеплосаното тело на нејзиниот 27 годишен Дарко, со разнесена глава од золја и 7 куршуми во неговото тело.
  • Кажи му на татко ми да заборави на 373 дена поминати на фронт. Кога во 2002 се врати дома, сеуште навечер зборуваше во сон и викаше. Тоа ти е некој вид поствоена траума.
  • Кажи му на чичко ми, кој беше во тетовско 2001, кога кажа дека западнале во заседа и дека само воените хеликоптери ги спасиле од сигурна смрт.
Дарданчо, немој да бараш тоа да се заборави. Чепкаш во крвави рани машко.
Амнестија + ресоциализирање = улица во Гостивар носи име на припадник на УЧК.
Доволно му е што добил амнестија.
Иначе не можеш да му речеш на бивш припадник на УЧК : А бе дечко не можеме ние да те примиме во полиција , пошто си бил во УЧК ... во ред дека си амнистиран , ама мене не ме фатила амнезија.
Да би била некоја вистинска држава оваа напатена Македонија со бескичмењаци на власт, би му рекле вака:
Дечко, ти со оружје се крена против државата, и нејзините регуларни воено-полициски сили. Спремен да убиеш припадник на тие сили, и сега сакаш да бидеш дел од нив. Биди среќен што си амнестиран.
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Тебе може те е*ат мене никој не ме е*е ;) :)
Зборам за државата бе, читаш ли? Грците не е*ат за име, Бугари за историја, Албанци бараат држава, фали уште србинот да почне. Сега сфати, каде ти тука гледаш независност?
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.306
Поени од реакции
3.043
Зборам за државата бе, читаш ли? Грците не е*ат за име, Бугари за историја, Албанци бараат држава, фали уште србинот да почне. Сега сфати, каде ти тука гледаш независност?
Цело време збориш за тоа како државата ни е срање....кое е твоето решение тогаш ?

Или едноставно ќе си отидеш во Америка , Германија итн и ич нема да ти чуе така :facepalm:
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
Зборам за државата бе, читаш ли? Грците не е*ат за име, Бугари за историја, Албанци бараат држава, фали уште србинот да почне. Сега сфати, каде ти тука гледаш независност?
Дете оди бе играј си нешто не си ти за сериозни теми ... што има врска тоа што ја извитоперуваме историјата (да го правиме тоа и тоа ни е !државна политика!) со независност на државата, шо има врска тоа што Грција се фашисти но имаат 51% од територијата Македонија и можат да се курчат со независност ? и на крај АЛБАНЦИТЕ КОЈШТО СЕ ДЕЛ ОД ОВАА МАКЕДОНИЈА бараат држава разбираш ли ти тоа ? или не разбираш дека и они се дел од државава ? ? божеее се неотесано
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.130
Поени од реакции
4.823
Вака Дарданчо, првата половина на август 2001 бев во Крушево на поседок. Кај баба ми и дедо ми имаше една жена, која деновите за Илинден беше Крушево. Некоја роднина на баба ми. На седми август беше тажна, зашто претходниот ден го прати синот во војска. Дента биле Скопје. На седми беше убиен некој капетан на ОВК во Скопје, и јасно беше дека ќе има одмазда за тоа. На 8ми, истата таа жена, плачеше во Крушево кога и се јавија дека нејзиниот син кој го пратила војска е убиен на Карпалак.
Тажно е , но се повеќе македонци веруваат дека војниците и полицајците се злоупотребени од политиката.

Нивната смрт не се заборава од роднините , но се заборава од институциите.

И сега според тебе крушевчани и ропотовчани треба да одлучат за тоа какви имиња ќе носат улиците во Гостивар и Чаир.

И албанците биле жртви од страна на полицијата и армијата , стотина албанци завршиле претепани во полициските станици , еден од нив починал од употреба на сила.
Други настрадале заради ќорското стрелање од страна на АРМ од неколку километри далечина.

Илјадници куќи уништени. (Меѓу нив и уништени куќи на мои роднини кои нити биле во Македонија).

И они не можат да заборават дека тоа што граделе цел живот некој го уништил со една ракета, пошто така му се сакало.

Но немаат намера да протестираат заради изградбата на споменикот во Прилеп.


Дарданчо, немој да бараш тоа да се заборави. Чепкаш во крвави рани машко.
Некој се враќа и 2000 години наназад , велејќи , ама раните сеуште ни се крвави.


Доволно му е што добил амнестија.
Доволно е ако се прашуваш ти , но поинаку е прецизиран договорот.


Да би била некоја вистинска држава оваа напатена Македонија со бескичмењаци на власт, би му рекле вака:
Дечко, ти со оружје се крена против државата, и нејзините регуларни воено-полициски сили. Спремен да убиеш припадник на тие сили, и сега сакаш да бидеш дел од нив. Биди среќен што си амнестиран.
Не се живее само од амнестија , договорот потпишан од двете страни предвидувал и ресоциализација.

Бил спремен да убие , но е амнестиран , а тоа значи дека е еднаков со тебе , ама ич не смееш да му го споменеш минатото во лоша конотација.

Затоа денеска полицијата ти е полна со бивши припадници на ОНА , исто како и државните институции.
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
За празникот бев св. Јован Бигорски и од тие селата пред Кичево па натаму исто како да не си во Македонија. Развиорени албански знамиња на јарболи место македонски. Жално :confused:
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.306
Поени од реакции
3.043
За празникот бев св. Јован Бигорски и од тие селата пред Кичево па натаму исто како да не си во Македонија. Развиорени албански знамиња на јарболи место македонски. Жално :confused:
Само пред Кичево ги има....натаму све се Македонски а и Кичево - Прилеп патот све македонски се.
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.970
Тажно е , но се повеќе македонци веруваат дека војниците и полицајците се злоупотребени од политиката.
тргни ги настрана тие мршојадци. Тие се вртат на тие теми кога треба да дојдат на власт или да турнат некого од власт.
Нивната смрт не се заборава од роднините , но се заборава од институциите.
(y)
И сега според тебе крушевчани и ропотовчани треба да одлучат за тоа какви имиња ќе носат улиците во Гостивар и Чаир.
Чаир и Гостивар се дел од Македонија. Треба да живееме заедно, без меѓусебно чепкање на стари рани.
И албанците биле жртви од страна на полицијата и армијата , стотина албанци завршиле претепани во полициските станици , еден од нив починал од употреба на сила.
Има судови каде што можат да покренат постапка против МВР (државата), доколку не се задоволни од македонските судови, има судови за човекови права во странство.
Други настрадале заради ќорското стрелање од страна на АРМ од неколку километри далечина.
Беслан 2004, МВД и СпецНаз започнуваат акција за ослободување на заложниците. Зашто имало големи детски жртви? Зашто терористите ги користеле како жив штит. Доколку ВС на РМ сакаа, а можеа да уништат цели населби, тоа ќе го стореа. Ниеден припадник на ВС на РМ не врза цивил за столбови на мотел и не го разнесе истиот. Доколку армијата стрелаше 'ќоро', денес Тетово ќе беше втор Криволак.
Но немаат намера да протестираат заради изградбата на споменикот во Прилеп.
Споменикот е посветен на загинати припадници на ВС на РМ. Во конфликтот во 2001ва во државните сили имаше припадници на македонскиот народ и македонските народности кои се бореа на страната на државата во која живееа, а не ја поткопуваа нејзината структура, како што тоа го правеа дел од македонските албанци и платениците од Албанија и КосМет.
Некој се враќа и 2000 години наназад , велејќи , ама раните сеуште ни се крвави.
Зборувам за 2001ва, не за диносаурусите.
Доволно е ако се прашуваш ти , но поинаку е прецизиран договорот.
Рамковниот договор е капитулација на државата, потпишани од политичките партии кои ја упропастија државата. П
Не се живее само од амнестија , договорот потпишан од двете страни предвидувал и ресоциализација.
Нека му ја мислел предтоа. Како денес сите УЧК-и се социјаризирани, а бранителите, повредените, и семејствата на загинатите не се?
Затоа денеска полицијата ти е полна со бивши припадници на ОНА , исто како и државните институции.
Затоа и народот изгуби доверба во полицијата.
Корупција, партиски вработување и бивши УЧК-и.
 

бутЕ

старлета
Член од
29 март 2011
Мислења
2.231
Поени од реакции
3.830
Коментарот на дедо ми кога му ја покажав темава:

еххх да беше тито жив....

ДАЈТЕ ИМ ДЕЛ, НЕКА КРШАТ ГЛАВА ВЕЌЕ !
:facepalm:

УБИ СЕ!



Рамковниот договор е капитулација на државата, потпишани од политичките партии кои ја упропастија државата. .
Ај тоа што тогаш капитулиравме со овај рамковен.....ама барем нека го почитуваат -.-

Рамковниот договор целосно и безусловно ја отфрла употребата на насилството за остварување на политичките цели. Само мирни политички решенија можат да ја гарантираат стабилната и демократска иднина на Македонија. Суверенитетот и територијалниот интегритет на Македонија и унитарниот карактер на државата се неповредливи и мора да се сочуваат. Не постојат територијални решенија за етничките прашања. Во тој контекст, Договорот предвидува целосен прекин на непријателствата, разоружување на етничките албански вооружени групи и нивно целосно распуштање.
За болдираново не сум баш најсигурен :cautious:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom