Булевар УЧК и Џемо Хаса наместо досегашните имиња во Гостивар

Verdict

Galadriel
Член од
21 мај 2012
Мислења
2.197
Поени од реакции
2.114
Гледам коментари "банана-држава", ваква држава онаква држава. Абе народот е "банана" не е државата :). Да имавме малку разум до сега на Алпите ќе ги пратевме овие "планинарите". На никој не посакувам лошо, ама овие со стап си го бараат.
Ало прва реакција треба да даде државата, полицијата, не ние, народот. Ако излезам јас сега на насилен протест против именување на улици по убијци и терористи, СОПСТВЕНАТА, мојата држава ќе ме окрши од чотек. Не заебавај ќе си седиме мадро дур не имаме заштита од "нашите".
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.659
Ало прва реакција треба да даде државата, полицијата, не ние, народот. Ако излезам јас сега на насилен протест против именување на улици по убијци и терористи, СОПСТВЕНАТА, мојата држава ќе ме окрши од чотек. Не заебавај ќе си седиме мадро дур не имаме заштита од "нашите".
Е ајде де, ние протестираме пендраци, они протестираат полицијава гледа, мислам што може народот да смени ? Ништо, се додека политичарите не мислат за државата народот не може ништо, едино што може е да ги смени од власт, но што ако ги смени ќе дојдат уште полоши... се е отидено у...
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.970
Споменик има во Симница , не во Брвеница.
најди тука каде сум пишал за Брвеница:
http://forum.kajgana.com/threads/Булевар-УЧК-и-Џемо-Хаса-наместо-досегашните-имиња-во-Гостивар.63581/page-8#post-5310989
Толку се гордеете со убиец кој убивал Македонци? Ајде еве мој предлог:
Улица Владо Таневски во Кичево. Сериски убиец. Убил три жени во Кичево(ско). Како би се чувствувале кичевчани, да имаат улица именувана по убиец?
Со Устав е гарантирано правото на негување на припадност и култура , историја и религија.
Сигурно со устав не е гарантирано за улици да се носат имиња како УЧК (не гледам поврзаност со Македонија); некој Џемо Хаса - крвник, убиец.
Зашто не се бунат македонците на улица на Мајка Тереза, улица на Ибе Паликуќа? Споменик на Ѓорѓија Кастриот?
Ставате имиња на личности од историјата
Ако успеаја да го рехабилитиран Тодор Александров и Мара Бунева , тогаш нека ги рехабилитираат и албанските Тодорци.
Тие што рехабилитирале такви луѓе, ќе се рехабилитираат и сами себе од сето што го направиле.
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.777
Поени од реакции
8.214
А оти да не постои принципот на Бадентер ?
Тоа прашај ги во Чаир и Гостивар. Тие таму нејќат да постои и го силуваат уште од кога беше донесен.

Не е во ред смената на 4 имиња да предизвика хистерија , а промената на 70 имиња ејакулација.
Врска нема одговоров со мојот пост. Ти, како човек кој се кити со прецизноста и концизноста, со аргументи и факти, самиот се деградираш со вакви тралалајки.

Убаво те прашав. Каква е поврзаноста на Битола со Чаир и Гостивар во контекст на бадентеровото мнозинство? Дали има прекршување на законот во Битола? Ако да, тогаш на која основа е тоа прекршување?
Ако не е, каде наоѓаш нерегуларности? Што не е запазено? Морал, етика, принцип на консултирање со граѓаните? Затоа што Бадентер не е, оти во Битола Бадентер нема!
Ако е прашање на морал и етика, тогаш зошто истиот аргумент не го даде и кога ги напаѓаа Џемо и амнестираните? Зошто не се согласи дека и покрај тоа што противуставна е одлуката за промена на имињата, исто е и неморална и некоректна и ги повредува чувствата на македонците?

Исто како што вие сакате во вашите урбани средини да ги величите македонските окупатори на блиски и далечни земји (до Индија) , терористи од Солун (солунските атентатори) или бранители од 2001ва (АРМ, МВР) ... така и албанците сакаат да ги негуваат своите личности од војните , културата ....
Дарди, оти бладаш?
Не е прашање на тоа дали ти, Африм или Љуљзим сакате да го величате Џемо. Прашање е дали малцинството во совет ќе ви изгласа двојно мнозинство и ќе ви дозволи легално да го величате. Ако не ви дозволува, слободно величајте го Џемо дома или во двор. Или пак силете се вака и делувајте против Уставот кој сами го наметнавте.
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Што ве гледам чудни,со кого сте нашле да “водите“ дискусија...а бе луѓе...
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131




Законски не е в ред.Ама нив им е ок законот ако им е во корист и обратно.Бадинтер е промашен и овде и во Чаир (школите) и во Дебар (гимназијата).И после немало двојни стандарди биле непочитувани бла бла...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom