Будење на тивкото мнозинство

Член од
3 ноември 2009
Мислења
5.427
Поени од реакции
30.463
Точно знае @Scirea за кои генерации зборам, затоа што го сметам и него за дел од нив.

Зборам за оние растени во приградски населби, што кога ќе згрешеле нешто добивале воспитна од стариот, а не нов телефон.

За оние што идевме на протести кога Талат го ставија министер за одбрана иако многу од нив беа симпатизери на владеачката партија. За тие таквите 500-1000 луѓе што се одважија тогаш и ги ставија националните интереси пред партиските. Што знаеа дека не е правилно бивш дезертер и командант на УЧК да биде министер за одбрана, да им се сере врз нашите бранители затоа што биле правилно воспитани, а тоа е да си го браниш своето.

Е токму тие генерации сега пораснаа, и за нив сега зборам. Истите тие луѓе ги сфатија лажните партиски ветувања и лажната борба што ја прикажуваа, и одлучија единствената партија да им биде Македонија.

На истите нив сега им е веќе преку глава, нивните тешко заработени пари да ги трошат разни партиски празити, разни терористи и шипурки да си седат дома, а да зимаат плата. Смачено им е да се даваат илјадници евра за песни за УЧК додека Македонски деца се лечат од донации. Преку глава им е да гледаат како терористи ги јадат нашите пари, а децата на бранителите да крпат крај со крај.

Е за тоа тивко мнозинство зборам дека се буди, а дали ќе се разбуди до крај не знам. Затоа прашувам што може да се направи додека не биде доцна.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.485
Поени од реакции
6.715
Не сум сигурен што подразбираш под младина. Ако мислиш генерациите од 1980 до 1995-6. Па да до некаде може да се рече дека има некакво подобрување али тоа дека е нешто многу драстично нема да се сложам а и не би рекол дека се баш и младина. Се родено после 2000та кое би било вистинската младина, тука скоро да нема ништо. Кој имал каков било подолг контакт со тие генерации знае за каков тип на луѓе се работи. Они живеат во некој замислен свет. Мислат дека вистинскиот живот е како на инстраграм. Не дека они се криви, родителите им се криви.

Од тоа што јас го гледам горе доле е мешавина на луѓе од 26-7 години па до 40-45 години. Во најголем дел повеќе мотивирани од фактот дека про-западната пропаганда изгуби каков било ефект врз нив и немајќи никаква алтернатива истата ја заменија со горе доле недефиниран патриотизам. Нивната борба е повеќе инает како одговор на тоа дека ете беа излажани со ветувањето за "западниот сон".
 
Последно уредено:

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
1.868
Поени од реакции
1.593
Педерчино, се селат за да заработат некоја пара, не дека сакаат да го видат мочаниот запад и да им игра некој гол трансродов фрик на ЛЏБТ парада. Идиот.
И да се хомофоби, нема да можат да зуцнат откако се преселат. Но младината е се повеќе либерална за среќа.
 
Член од
30 април 2022
Мислења
249
Поени од реакции
347
Било каква борба ќе ја водиме ние постарите, поновите генерации ќе тргнат по нас. За тоа што може да се направи и како мислам не е паметно јавно да се дискутира.
И да се хомофоби, нема да можат да зуцнат откако се преселат. Но младината е се повеќе либерална за среќа.
Иш бе педер.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
4.944
Поени од реакции
6.672
И да се хомофоби, нема да можат да зуцнат откако се преселат. Но младината е се повеќе либерална за среќа.
1656093802160.png

Веројатно мислиш на нехомофобните Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати кои се меѓу земјите со најголема имиграција во светот?
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
1.868
Поени од реакции
1.593
Прегледај го приврзокот 336462

Веројатно мислиш на нехомофобните Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати кои се меѓу земјите со најголема имиграција во светот?
Зборам за Македонци. Ама ниту овие од арапскиве не се битни. Ако имаат деца таму, ќе бидат образовани на правилен начин.
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.587
Во деведесеттите, кога националниот сентимент беше во пикот а паралелно се вршеше грабежот на векот со т.н приватизација, тогаш кога не еруптира во масовен излив незадоволството на народот, сега тоа е пуста надеж, се плашам дури и предоцна. Од тогаш до сега се измени и менталитетот на народот и со него и приоритетите. Ние што се уште зборуваме на национална држава сме предмет на потсмев.

Друг фактор е што и околностите се променети. Сега постои издувен вентил низ кој што испарува незадоволството. Не си задоволен од државата, стани новокомпниран бугар и сите ќе ти аплаудираат на одлуката, оправдан си предвреме. Визна либерализација и ред други опции кои што пред едно петнаесетина години ги немаше.

Искрено ме мрзи и да се расправам веќе. Секој си направил филм во главата со кој што си ги правда животните одлуки и веројатно си го повторува навечер пред спиење.
Последно пробав да му скршам филм да група шарени куртони оти џабе мењаваат име, не е проблемот името туку проблемот лежи во нивните глави. Ко почнаа да урлаат, за малку ќе ме натепаа. Мајка да му опцуев си велам помалку ќе се налутеа.

Замислете едно време на нашите револуционери како им било кога шетале по селата и градовите и на неписмената раја и објаснувале за националната држава.
Сега со држава, книги, интернети, ѓоа писмени се правиме, а тоа бетер сме од тогаш.
 
Член од
30 април 2022
Мислења
249
Поени од реакции
347
Во деведесеттите, кога националниот сентимент беше во пикот а паралелно се вршеше грабежот на векот со т.н приватизација, тогаш кога не еруптира во масовен излив незадоволството на народот, сега тоа е пуста надеж, се плашам дури и предоцна. Од тогаш до сега се измени и менталитетот на народот и со него и приоритетите. Ние што се уште зборуваме на национална држава сме предмет на потсмев.

Друг фактор е што и околностите се променети. Сега постои издувен вентил низ кој што испарува незадоволството. Не си задоволен од државата, стани новокомпниран бугар и сите ќе ти аплаудираат на одлуката, оправдан си предвреме. Визна либерализација и ред други опции кои што пред едно петнаесетина години ги немаше.

Искрено ме мрзи и да се расправам веќе. Секој си направил филм во главата со кој што си ги правда животните одлуки и веројатно си го повторува навечер пред спиење.
Последно пробав да му скршам филм да група шарени куртони оти џабе мењаваат име, не е проблемот името туку проблемот лежи во нивните глави. Ко почнаа да урлаат, за малку ќе ме натепаа. Мајка да му опцуев си велам помалку ќе се налутеа.

Замислете едно време на нашите револуционери како им било кога шетале по селата и градовите и на неписмената раја и објаснувале за националната држава.
Сега со држава, книги, интернети, ѓоа писмени се правиме, а тоа бетер сме од тогаш.
Другар тие што се бореле за Македонија биле отепани сиромашни но знаеле што се и за што се борат.
Немој да те деморализираат грст ретарди кои глумат гласот на народот а наша грешка е што не ги шамараме кај стигнеме. Ебавање мајка квалитетно им фали ним премногу им е дозволено на дегенерици што мака немаат видено во животот да формираат јавно мислење.

Од друга страна добредојдена е шиптaрската и бугарската репресија, тоа и најлибералниот Македонец го иритира.
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.587
Другар тие што се бореле за Македонија биле отепани сиромашни но знаеле што се и за што се борат.
Немој да те деморализираат грст ретарди кои глумат гласот на народот а наша грешка е што не ги шамараме кај стигнеме. Ебавање мајка квалитетно им фали ним премногу им е дозволено на дегенерици што мака немаат видено во животот да формираат јавно мислење.

Од друга страна добредојдена е шиптaрската и бугарската репресија, тоа и најлибералниот Македонец го иритира.
Не сум паметен да се објаснувам за вакви апстрактни поими како национален сентимент и патриотизам, оти и тие денес очигледно се материјализирани и се предмет на трговија, секој си ги толкува како сака и за своја корист. Што и да речам секогаш ќе дојде некој што ќе се оправда преку лебот и егзистенцијата и обично тука завршува муабетот.

Така беше името кога се менуваше. Еден куп луѓе зборуваа дека не вреди, ќе го изгубиме идентитетот и.т.н. и ќе дојде некој ќе рече оти името децата немало да ги рани и ти после објаснувај се до утре, епилогот еве го.

Да не се разбереме погрешно, не ми е мотивот да ширам дефетизам, напротив. Но да се убедуваш со луѓе за вакви работи, треба да си спремен да го жртвуваш менталното здравје, борба со ветерници е тоа. Животот тука и без тоа е доволно напнат.
 

TOT

sorcerer
Член од
2 јануари 2019
Мислења
791
Поени од реакции
1.287
Од блиско искуство, и разговори со тамошни луѓе, Ирска. До пред 20 год коверт под маса бил единствено решение, сега се далеку подобрени.
Ирска е под команда на Англија, нема таму ни д од демократија...а ако добро се сеќавам банкротираа пред некоја година.
Корупцијата има повеќе нивоа на дејствување, ние овде се фаќаме за ситна боранија, тендерчиња, пријатели у администрација и т.н. а не збориме за милијарди испокрадени на топ левел.
 
Член од
30 април 2022
Мислења
249
Поени од реакции
347
Не сум паметен да се објаснувам за вакви апстрактни поими како национален сентимент и патриотизам, оти и тие денес очигледно се материјализирани и се предмет на трговија, секој си ги толкува како сака и за своја корист. Што и да речам секогаш ќе дојде некој што ќе се оправда преку лебот и егзистенцијата и обично тука завршува муабетот.

Така беше името кога се менуваше. Еден куп луѓе зборуваа дека не вреди, ќе го изгубиме идентитетот и.т.н. и ќе дојде некој ќе рече оти името децата немало да ги рани и ти после објаснувај се до утре, епилогот еве го.

Да не се разбереме погрешно, не ми е мотивот да ширам дефетизам, напротив. Но да се убедуваш со луѓе за вакви работи, треба да си спремен да го жртвуваш менталното здравје, борба со ветерници е тоа. Животот тука и без тоа е доволно напнат.
Борбата за твојата татковина никогаш нема да биде борба со ветерници. Македонскиот патриотски дух се возобновува и секој патриот мора да го храни и да придонесува за неговото јакнење. Ние сме генерацијата која мора да ја крене Македонија на нозе и да не дозволиме диктат од надвор. Нема предавање.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
17.562
Поени од реакции
24.259
Не, не е ова говорот на Мицко, на кого му напишале се буди тивкото мнозинство, а он само го прочитал и сеуште не знае што значи тоа. Ова е еден тренд кој почнав да го приметувам се повеќе кај младите Македонци, бидејќи работата ме тера да седам голем дел од времето на социјалните мрежи, плус активноста на форумов, па така почнав да наидувам на многу интересни постови.

Бидејќи сум растен во средина каде што можам да кажам дека е една од првите во Скопјево каде што без страв ја ширеле идејата за независна и самостојна Македонија надвор од Југославија, воспитан сум како од татко ми така и од постарите да си го чувам и бранам своето.

Но, со тек на време како растев и запознавав нови луѓе, се помалку го гледав тоа "воспитување" кај другите луѓе, а се почесто се среќавав со ликови кои не ја сакаа оваа држава, гледаа со понижување кон својот народ и секогаш збореа со восхит кон соседите.

Имајќи таков начин на размислување, секогаш се прашував дали јас сум во грешка, дали треба и јас така да почнам да размислувам, иако имало еден куп причини за да го сменам мислењето. Но, од оваа гледна точка, среќен сум што никогаш не сум ги напуштил основите на моето воспитување и без разлика на многуте ситуации кога сум можел да кренам раце, јас сум продолжил со истиот став, а тоа е за СУВЕРЕНА и НЕЗАВИСНА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА.

По политичка идеологија сум Националист, и сметам дека ниедна политичка партија во Македонија не ја застапува оваа идеологија, затоа сум против сите политички партии, а особено против оние од десниот спектар кои лажно се "борат" за Македонските национални интереси.

Да се вратам на темата, ова не е агитирање за некоја партија или промовирање идеологија. Ова е само мое мислење за тоа што се случува кај Македонскиот народ.

Како што кажав, почнав да приметувам еден тренд каде што се подигнува националното чувство, иако сеуште сметам дека е на многу ниско ниво, секое кревање во нагорна линија е за поздрав.

Сосема спротивно од тоа што се случува и од целата политичка ситуација во Македонија која не би сакал да ја коментирам, затоа што не ја наменувам оваа тема за тоа, си има посебна тема каде што може да се дискутира тоа, мислам дека се случува едно будење кај младите и отфрлање на тоа што ни се сервира како новото нормално.

Се повеќе луѓе гледам на социјалните мрежи каде што зборат за Македонија и Македонскиот народ, многу нови профили каде што се промовира и главната тема е Македонија и Македонската историја. Многу патриотски препеани песни за разни револуционери и Македонија искочија последниве години, и многу ликови од кои не сум очекувал дигнале глас против сите неправди кои ни се случуваат.

Исто тука и на форумов, од форум каде што владееа шарени куртони, во години каде што се рушеше една предходна власт, нив ги снема, а останавме тука истите што знаевме што ни носи таа промена на власт.

Прашањето ми е, дали се согласувате со ова и дали и вие го имате приметено истото, и доколку да, што мислите што треба да се направи за да се искористи ова "будење" и да не исчезне туку така?
Доколку не мислите дека е така, образложете зошто?
Дали мислите дека се создава една здрава генерација на Македонци кои ќе ги отфрлат старите навики и конечно ќе почнат да размислуваат за доброто на Македонскиот народ?
Дали мислите дека е возможно младите Македонци да искочат од партиските рамки, да се надминат себеси, и да подржат идеи и ставови кои ќе ги бранат Македонските национални интереси без разлика на нивното политичко убедување?

Иако сето ова може да биде искористено од разни луѓе и партии, наше е да се препознаеме меѓусебе во искрената идеја за Македонија.

Знам дека секогаш ќе има такви кои ќе го исмејуваат ова, или ќе пробаат да ја свртат темата во друг правец. Затоа не ги хранете троловите и игнорирајте ги.

Темата НЕ Е за дневно политички случувања.
Темата НЕ Е за било која партија.

Темата е за Македонија.
Како се оформува можност за национално ткиво, така брзо и се инфицира. Никакво јавно дејство на патриотско здружение нема да успее да пркне во Македонија без да биде изгнасено и заразено од самоуништувачкиот вирус. На нас Македонците, самата држава ни е непријател, а со тоа и државните институции и легалните политички ентитети и структури. Ти не можеш да влезеш во политика, ако не оставиш материјал за уцена или она што го викаат бланко потпис.

Промени не се прават преку нок, туку за тоа треба макотрпна работа и треба да бидеме спремни да не ги видиме плодовите на таа работа. Никако јавно не треба да се изложува никој, зошто секој кој ќе покаже предиспозиции за водач, ќе го јаде стапот. Едноставно сите се повеќе и помасовно користете го знамето од Кутлеш, нека стане помодарство и нека стане симбол на Непокорот и коска во грло на предавниците. И повторно ќе нагласам, имајте во предвид, државата е окупаторска и непријателска, без разлика кој е на власт.
Автоматски споено мислење:

Се слагам, ја лично би ги третирал ко антидржавен елемент, би им одзел и државјанство и би им ограничил претстој тука.
Сериозна држава знае да го искористи ова во своја корист, на избори претежно...
 
Последно уредено:

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
1.868
Поени од реакции
1.593
Вие бумери нема да придонесете ништо кон оваа држава. Оставете го тој бизнис на младите.
 
Член од
29 ноември 2014
Мислења
944
Поени од реакции
3.558
Се сложувам со членот погоре, само он и сличните на него можат да ја спасат Македонија и да ја дигнат националната свест на високо ниво.
In @Shakespear I TRUST!

Уште раѓаат мајки Обилиќи!
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
14.629
Поени од реакции
32.023
Ирска е под команда на Англија, нема таму ни д од демократија...а ако добро се сеќавам банкротираа пред некоја година.
Корупцијата има повеќе нивоа на дејствување, ние овде се фаќаме за ситна боранија, тендерчиња, пријатели у администрација и т.н. а не збориме за милијарди испокрадени на топ левел.
Епа баш дека банкротираа тогаш сега се освестени.
Инаку секаде има корупција, секаде има мито, секаде има непотизам, и не постои начин да се отстранат, едноставно тоа е во човечката природа.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: TOT

Kajgana Shop

На врв Bottom