Будење на тивкото мнозинство

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
1.893
Поени од реакции
1.603
Не беше тоа целата реченица. Можат да го лажат за внатрешни работи, се разбира, бидејќи нема за нив толку многу на интернет. Ама да се лаже како во минатото дека во твојата држава се живее подобро од другите веќе не е толку можно. Затоа и на вас бумерите ви останало лажна слика дека Македонија била подобра во минатото, во Југославија итн. Просто сте немале начин да го споредите ова освен ако не сте работеле во друга земја.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
17.562
Поени од реакции
24.259
Не беше тоа целата реченица. Можат да го лажат за внатрешни работи, се разбира, бидејќи нема за нив толку многу на интернет. Ама да се лаже како во минатото дека во твојата држава се живее подобро од другите веќе не е толку можно. Затоа и на вас бумерите ви останало лажна слика дека Македонија била подобра во минатото, во Југославија итн. Просто сте немале начин да го споредите ова освен ако не сте работеле во друга земја.
Фројд на тебе може томови да напише. Дарвин може да ја види во живо бруталноста на природната селекција.
 
Член од
14 август 2006
Мислења
42.098
Поени од реакции
74.697
Затоа и на вас бумерите ви останало лажна слика дека Македонија била подобра во минатото, во Југославија итн. Просто сте немале начин да го споредите ова освен ако не сте работеле во друга земја.
Зошто ми треба да работам во друга земја за да знам дека во Македонија било боље тогаш у СФРЈ, од сега?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
17.562
Поени од реакции
24.259
Зошто ми треба да работам во друга земја за да знам дека во Македонија било боље тогаш у СФРЈ, од сега?
Тоа ти е лажна слика, капиш? Ја добиваш исправната слика кога ќе отидеш во Холандија на пример.
Автоматски споено мислење:

Вие бумери нема да придонесете ништо кон оваа држава. Оставете го тој бизнис на младите.
Btw што ти значи бумер имаш ли појма?
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
1.893
Поени од реакции
1.603
Btw што ти значи бумер имаш ли појма?
Во пракса значи старец кој е надвор од допир со младината.
Автоматски споено мислење:

Зошто ми треба да работам во друга земја за да знам дека во Македонија било боље тогаш у СФРЈ, од сега?
Не било никогаш добро во СФРЈ. Сега животот е далеку подобар заради нивото на технологија.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.404
Во пракса значи старец кој е надвор од допир со младината.
Автоматски споено мислење:


Не било никогаш добро во СФРЈ. Сега животот е далеку подобар заради нивото на технологија.
Тие бумери што немаат допир со младината ама ти немаш допир со реалноста. Си бил во тој либерален запад, си живеел/работел со нив и дали имаш во живо запознаено некој од нив?
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
1.893
Поени од реакции
1.603
Тие бумери што немаат допир со младината ама ти немаш допир со реалноста. Си бил во тој либерален запад, си живеел/работел со нив и дали имаш во живо запознаено некој од нив?
Нема потреба лично да запознаам некој. Реков дека интернетот ни овозможува да ја согледаме вистината без наше лично искуство.
Меѓутоа, има безброј изјави од наши иселеници кои никогаш не би се вратиле овде.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.404
Нема потреба лично да запознаам некој. Реков дека интернетот ни овозможува да ја согледаме вистината без наше лично искуство.
Меѓутоа, има безброј изјави од наши иселеници кои никогаш не би се вратиле овде.
1656165948902.png

Треба да отидеш. Барем со интернетот денеска е лесно да се отиде и најде работа, плус либералниот запад со раширени раце ќе пречека исто така либерално лице како тебе.
 
  • Хаха
Reactions: TOT
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.020
Поени од реакции
4.996
Толку биле способни. Еден што се иселил со бугарски пасош не се издвојува над просекот во тоа што го работи таму кај што се иселил. А ќе биде многу интересно да се види и статистика што работат иселените со бугарски пасоши. На способни луѓе не им треба да молат за пасош на туѓа земја, обично нив ги молат да се преселат таму.

Слободно можеш да си ја изрецитираш Аз сам Блгарче и ич мука да не ти биде и да се каеш за било што, ја само ја констатирам реалноста без разлика дали ми се допаѓа мене или тебе.
"Реалноста" Многу зависи од личните убедувања и верувања. Едно се факти друго се лични верувања. Ти она што го комуницираш моментално се лични твои верувања далеку од факти.

Еве ти еден факт за факултет у Холандија морав да платам 6 пати поскапо од Бугарите само затоа што сме ставени у ранг на држави од П.М. Да имал татко ми извадено пасош, по него и ја ќе заштедевме 6500 евра.

Еве ти уште еден факт, при дипломирани студии во Холандија како дел од специјална програма за double degree која Холанѓаните имаат склучено само со уште еден факултет од Финска, нашиот златен УКИМ и целиот образовен наш систем беше неспособен да ја препознае дипломата, а имаат склучено договор, кај нас бидејќи таму имаш факултет специјализиран за наука и факултет специјализиран за применета наука (бизнис ориентиран).
Па така во Финците по завршување на овие студии добиваат диплома од холандски факултет и диплома од финскиот факултет со кој Холанѓаните имаат соработа. Во Македонија мене не само што не ми ги признаа предметите, и морав да полагам исто како да не сум ни учел, него ни дипломата не ми е валидна и ми бараа 2000 евра за нострификација на истата.

Тоа дека фирмите некого молат да иде у странство, важи, бабини приказни. У последните 3-5 години многу работи се имаат сменето на пазарот на трудот во Европа, така да никој не е незаменлив, сакаш сакаш, неќеш океј терај. У прво се примаат луѓе од "првиот круг" на Западна Европа па после иде вториот, па тек после тоа се бира следна најповолен кандидат кој е нон-ЕУ. Можат да чекаат некој CFO, CEO, CTO тоа се луѓе со искуство, над 40 години што на тие години ретко и кој се решава да си иде од Македонија. Млад со 25 никој не те чека, како тебе такви амбициозни има со лопата да ги ринеш низ ЕУ, а тек сеа со Украина кај што имаат повластен статус и работни дозволи Украинците, Македонецот ќе си почека уште малце у чекалната.

У многу од државите во ЕУ самата фирма има дополнителни трошоци ако вработува некој што е надвор од Унијата, на тој начин си го штитат пазарот на трудот, после тоа на ниво на секоја држава имаш уште додатоци со кои самата држава си ја насочува економијата во правец кој и одговара.

Знам преку 10 луѓе во последна година кои дојдоа до последна рунда преговори со фирми и беа одбиени ради тоа што фирмите бараат некој што може одма да почне со работа и неќат тебе да те чекаат месец дена да обезбедиш виза за да почнеш да работиш, тие романтичарски ствари у приказните за мали деца.

А муабетот не се издвоил од просекот: што замислуваш ти дека треба да се вози Порше, Ферари, 5 мерцедеси у гаража и да имаш пентхаус у сред Франкфурт во финансискиот округ? Тоа шефе за таму да го имаш треба ептен да ти се наместат коцките, а у Македонија со сигурност ќе го немаш освен ако не решиш да дилаш у договор со државата. Дури и да се меѓу просекот у странство, пак се на многу повисоко него просекот у Македонија.

Мене можеш што сакаш да ми збориш ама ја сум оној од ретките што бил на студии надвор, имал шанса да остане и да работи таму но се решив да се вратам и да се приклучам на фамилијарниот бизнис со сите мани што ги има системов наш. Само што се повеќе си мислам дека ми е грешка одлуката, во државава нити можеш да работиш без партиски врски ниту па можеш да си наплатиш сработеното, УЈП и извршителите се тука само ако треба да се удри по џеб на обичниот човек, на тие што се поврзани со нив нити можеш да им наплатиш нити па сакаат да мрднат.

Ти дадов еден куп аргументи со кои лесно ти го повивам кажаното се фати само за "толку се способни". Eве ти уште еден есеј, ако и после ова не укапираш некои ствари пиши адреса ја ќе ти набавам гланц нови наочари со розеви стакленца, летна сезона е сеа, си треба.
Автоматски споено мислење:

Се слагам, ја лично би ги третирал ко антидржавен елемент, би им одзел и државјанство и би им ограничил претстој тука.


Реалноста збори погласно

Среќа па не можеш
Автоматски споено мислење:

Од блиско искуство, и разговори со тамошни луѓе, Ирска. До пред 20 год коверт под маса бил единствено решение, сега се далеку подобрени.
Ирска е у масивен подем. Им дојдоа добри луѓе на битни позиции и буквално направија U-turn. Успејаа да донесат еден куп гиганти од технолошката индустрија и привлекуваат дури луѓее од другиве западни држави да живеат таму со самите отворени позиции.

Скроз можеме да се угледаме на нив, зашто беа дното на ЕУ
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.249
Поени од реакции
17.031
"Реалноста" Многу зависи од личните убедувања и верувања. Едно се факти друго се лични верувања. Ти она што го комуницираш моментално се лични твои верувања далеку од факти.

Еве ти еден факт за факултет у Холандија морав да платам 6 пати поскапо од Бугарите само затоа што сме ставени у ранг на држави од П.М. Да имал татко ми извадено пасош, по него и ја ќе заштедевме 6500 евра.

Еве ти уште еден факт, при дипломирани студии во Холандија како дел од специјална програма за double degree која Холанѓаните имаат склучено само со уште еден факултет од Финска, нашиот златен УКИМ и целиот образовен наш систем беше неспособен да ја препознае дипломата, а имаат склучено договор, кај нас бидејќи таму имаш факултет специјализиран за наука и факултет специјализиран за применета наука (бизнис ориентиран).
Па така во Финците по завршување на овие студии добиваат диплома од холандски факултет и диплома од финскиот факултет со кој Холанѓаните имаат соработа. Во Македонија мене не само што не ми ги признаа предметите, и морав да полагам исто како да не сум ни учел, него ни дипломата не ми е валидна и ми бараа 2000 евра за нострификација на истата.

Тоа дека фирмите некого молат да иде у странство, важи, бабини приказни. У последните 3-5 години многу работи се имаат сменето на пазарот на трудот во Европа, така да никој не е незаменлив, сакаш сакаш, неќеш океј терај. У прво се примаат луѓе од "првиот круг" на Западна Европа па после иде вториот, па тек после тоа се бира следна најповолен кандидат кој е нон-ЕУ. Можат да чекаат некој CFO, CEO, CTO тоа се луѓе со искуство, над 40 години што на тие години ретко и кој се решава да си иде од Македонија. Млад со 25 никој не те чека, како тебе такви амбициозни има со лопата да ги ринеш низ ЕУ, а тек сеа со Украина кај што имаат повластен статус и работни дозволи Украинците, Македонецот ќе си почека уште малце у чекалната.

У многу од државите во ЕУ самата фирма има дополнителни трошоци ако вработува некој што е надвор од Унијата, на тој начин си го штитат пазарот на трудот, после тоа на ниво на секоја држава имаш уште додатоци со кои самата држава си ја насочува економијата во правец кој и одговара.

Знам преку 10 луѓе во последна година кои дојдоа до последна рунда преговори со фирми и беа одбиени ради тоа што фирмите бараат некој што може одма да почне со работа и неќат тебе да те чекаат месец дена да обезбедиш виза за да почнеш да работиш, тие романтичарски ствари у приказните за мали деца.

А муабетот не се издвоил од просекот: што замислуваш ти дека треба да се вози Порше, Ферари, 5 мерцедеси у гаража и да имаш пентхаус у сред Франкфурт во финансискиот округ? Тоа шефе за таму да го имаш треба ептен да ти се наместат коцките, а у Македонија со сигурност ќе го немаш освен ако не решиш да дилаш у договор со државата. Дури и да се меѓу просекот у странство, пак се на многу повисоко него просекот у Македонија.

Мене можеш што сакаш да ми збориш ама ја сум оној од ретките што бил на студии надвор, имал шанса да остане и да работи таму но се решив да се вратам и да се приклучам на фамилијарниот бизнис со сите мани што ги има системов наш. Само што се повеќе си мислам дека ми е грешка одлуката, во државава нити можеш да работиш без партиски врски ниту па можеш да си наплатиш сработеното, УЈП и извршителите се тука само ако треба да се удри по џеб на обичниот човек, на тие што се поврзани со нив нити можеш да им наплатиш нити па сакаат да мрднат.

Ти дадов еден куп аргументи со кои лесно ти го повивам кажаното се фати само за "толку се способни". Eве ти уште еден есеј, ако и после ова не укапираш некои ствари пиши адреса ја ќе ти набавам гланц нови наочари со розеви стакленца, летна сезона е сеа, си треба.
Автоматски споено мислење:


Среќа па не можеш
Автоматски споено мислење:


Ирска е у масивен подем. Им дојдоа добри луѓе на битни позиции и буквално направија U-turn. Успејаа да донесат еден куп гиганти од технолошката индустрија и привлекуваат дури луѓее од другиве западни држави да живеат таму со самите отворени позиции.

Скроз можеме да се угледаме на нив, зашто беа дното на ЕУ
Шефе не правам муабет за образование, зборам за луѓе кои што имаат занат. Во Холандија неам стапнато, не па факултет да учам, у последни 3 месеци имав две понуди за релокација во Амстердам, дури и ми праќаа ова за да ме убедат https://www.iamsterdam.com/en/living/take-care-of-official-matters/highly-skilled-migrants/thirty-percent-ruling
Требало да останеш место фрустрации да пренесуваш тука на форумов.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.242
Поени од реакции
50.119
државата е должна да ти обезбеди нормален живот и услови за просперирање за со гордост да дадеш нешто за неа, да си прашам таквото што ќе седам тука кога истата не ме вреднува затоа што не сум обоен значи полтиката не ми е опција. Опцијата да останам успешен е да станам криминалец, нека фала не треба
ја сум оној од ретките што бил на студии надвор, имал шанса да остане и да работи таму но се решив да се вратам и да се приклучам на фамилијарниот бизнис со сите мани што ги има системов наш.


Здравје пак се враќам назад за Холандија и утре детето мое ни на крај памет нема да го притиснам да игра за Македонија ако би бил спортист, израснено у таа околина, со пријатели од таму и практично Македонија ќе ја знае како дестинација за посетување на празници и кај што има некои роднини. И сеа оно треба да чувствува некаква должност или приврзаност, мало сутра што би рекол македонскиот Багз Бани.

ја сум оној од ретките што бил на студии надвор, имал шанса да остане и да работи таму но се решив да се вратам
 
Член од
20 март 2022
Мислења
1.385
Поени од реакции
3.513
Нема потреба лично да запознаам некој. Реков дека интернетот ни овозможува да ја согледаме вистината без наше лично искуство.
Меѓутоа, има безброј изјави од наши иселеници кои никогаш не би се вратиле овде.
Оди бе ти парадирај таму, не труј овде.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.020
Поени од реакции
4.996
Повржуваш мислења од две различни теми, но дури ни тогаш нема контрадикторност.

Едното е последица на другото.

Во репликата при муабетот за дефиниција успех ја користам презумпцијата за тоа што би можело да бидне успех спрема членот со кој правам маубет, затоа што по негово сите што заминале биле во некој просек, а просекот тој таму тука би се рачунал за супер ситуиран човек.

Тоа дека у Македонија за да си супер успешен дека треба да играш валцер со властодршците не знаев дека е новост, ама да така е. И тоа го разбрав уште подобро од како се вратив тука и почнав да фунцкионирам со своја фирма. Имаш Х правни и физички лица што нити УЈП ги гони, нити финансова ги тресе нити па извршител ќе ти заврши работа. Дури и да немаат врски ако имаат нерезидентни сметки извршителот не може да ти помогне ништо и ти ќе треба да ги сносиш трошоците. Што значи што е заклучокот? Да имаш сигурен стабилен приход треба да денсаш со власта и да лапаш тендери, иначе друга околност - потешко.

За вториот цитат, да дефинитивно кога више би заминал и би се ситуирал на страна сигурно нема слободното време да го трошам во Куманово, Скопје, Маврово. Не знаев и ова дека е breaking news.

Не знаев ни дека треба да се појасни фактот зошто сум решил да се вратам, ама еве кога веќе ти падна у очи да не ти боде. Се вратив за да не ми бидне криво утре на 40 години и да си речам може требаше да продужам со она што го имав во Македонија, може ќе успеев да направам нешто. Вака барем пробав, успехот е до одредено ниво до кое можело да се извади максимумот со автобуски превоз со оглед на околностите дека 2 години скоро и да беше мртво а годинава цените на гориво ги убиваат профитите. И утре да решам да си киднам нема да ми е криво, сум пробал.

Ти како си?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.249
Поени од реакции
17.031
Повржуваш мислења од две различни теми, но дури ни тогаш нема контрадикторност.

Едното е последица на другото.

Во репликата при муабетот за дефиниција успех ја користам презумпцијата за тоа што би можело да бидне успех спрема членот со кој правам маубет, затоа што по негово сите што заминале биле во некој просек, а просекот тој таму тука би се рачунал за супер ситуиран човек.
Ти сосема погрешно си ме разбрал во однос на тоа што значи да бидеш успешен, односно дека треба ферариња и поршиња да имаш. Јас те прашав наведи ми пример на луѓе кои емигрирале со бугарски пасош а се успешни во тоа што го работат? Еве јас имам пријател успешен Македонец во Холандија кој координира цел тим на програмери таму. Човекот немаше потреба да прави гомно од себе за да биде успешен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom