Бугарско катче

Член од
9 октомври 2007
Мислења
1.126
Поени од реакции
24
НЕ Е ПРОБЛЕМ ДОАНЦИЈАТА ТУКУ ТРАНСПАРЕНТНОСТА И РЕЦИПРОЦИТЕТОТ...

да те потсетам има македонско катче во македонскиот културен центар..нема во пиринско каде треба да има...и тука има и во бкц АМА плус во сред библиотека...


какви книги се...со каква содржина...зошто и со кого е дискутирано ова....

ЈАС сакам и ке најдам и книги и пари книжара да отворам во ПИРИН.....ке ми дозволат ли???


ебате заспаната држава....за твое инфо има и Грчко катче...ЈАС сакам МАКЕДОНСКО ВО ЛЕРИН!!!!! КЕ МИ ДОЗВОЛАТ ЛИ
Абе ке ти дозволат, како не. Само , финансикиски како ке ти оди? Македонците не читаат многу книги, затоа.:helou:
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
Само , финансикиски како ке ти оди? Македонците не читаат многу книги, затоа.

чуди се зошто после ребра ке летаат...чуди се гнидо
 
Член од
9 октомври 2007
Мислења
1.126
Поени од реакции
24
Добро, ги прашувам новоформираните македонски бранители на чистотата на македонската кауза. Што да правам со затечената српска и бугарска белетристика и стручна литература што ја имам дома. Да ја запалам на плоштадот, да ја фрлам во ѓубре, да ја вратам по пошта во Бугарија и Србија. Да знам, да не кажете не сум прашал, па да имам некои санкции утре!?:baeh:
 
Член од
9 октомври 2007
Мислења
1.126
Поени од реакции
24
Само , финансикиски како ке ти оди? Македонците не читаат многу книги, затоа.

чуди се зошто после ребра ке летаат...чуди се гнидо
Шо ти се крева брзо адреналин. А, да исцепиш некој кубик дрво, да се смириш, да не ти се качува притисокот. На овие вруќини тоа не е здраво.:helou:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Добро, ги прашувам новоформираните македонски бранители на чистотата на македонската кауза. Што да правам со затечената српска и бугарска белетристика и стручна литература што ја имам дома. Да ја запалам на плоштадот, да ја фрлам во ѓубре, да ја вратам по пошта во Бугарија и Србија. Да знам, да не кажете не сум прашал, па да имам некои санкции утре!?:baeh:
Koj zbori be za beletristika ili strucna literatura...pa samo jas imam poveke 2 kubika tehnicka literatura od na ruski prvedeni amerikanski originali koi bea po cena vo kopejki za razlika od stotina i kusur dolari ...za onie na McGraff-Hill...............
ili beletristika na srpsko-hrvatski ....:)...dodeka ja nemase kako sega na Makedonski.........
............................problemot e vo toa sto b u g a r i v e BUTAAT SOSEMA DRUG VID PISANIJA..., smesno e koga nekoj se pravi mutav..pa..mizi-butaj...., mislam deka kaj i da e treba mrzava da ni pomine ...vreme e za OERACIJA METLA.... :)

..ili ke bide kako ona............ PA I SDASM TAKA PRAVESE, zosto ne i nie ?????.... :)
 

oBi_VaN

Is the man!
Член од
11 ноември 2007
Мислења
756
Поени од реакции
21
Па ајде бре, ќе идеме на 10-ти у 12 саат у градска библиотека! Што сте се исплашиле, да не апат бугарите? Па да викнеме по некој срамотен збор по мајките нивни, да ми се испразни нервозава и да ми олесни малце!
Ќе отворат бугарско катче, ама тоа незначи дека нас некој ќе не спречи да ги отераме у мајчина им, заедно со тие македонци што дошле таму да ја поддржат нивната иницијатива! Се разбира без насилство, освен ако не е неопходно! Кој е за, нека си пише тука! Да идеме да видиме што литература тоа татарите имаат, па после ќе пиеме по некое кафенце....
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Од Филип се бара поголема транспарентност во работата кога станува збор за вакви чувствителни работи...

Се работи за еднострана донација, или реципроцитет на примање/праќање книги?!

500 книги не се воопшто малку...
Ако за вашите стандарти 500 книги са много,за нас са смешно малце.Ако от 500 книги се плашите.... биде таа работа.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Па ајде бре, ќе идеме на 10-ти у 12 саат у градска библиотека! Што сте се исплашиле, да не апат бугарите? Па да викнеме по некој срамотен збор по мајките нивни, да ми се испразни нервозава и да ми олесни малце!
Ќе отворат бугарско катче, ама тоа незначи дека нас некој ќе не спречи да ги отераме у мајчина им, заедно со тие македонци што дошле таму да ја поддржат нивната иницијатива! Се разбира без насилство, освен ако не е неопходно! Кој е за, нека си пише тука! Да идеме да видиме што литература тоа татарите имаат, па после ќе пиеме по некое кафенце....
Последно бугарско катче или татарско?
 
Член од
5 јули 2008
Мислења
50
Поени од реакции
5
Пробемот не е во тоа што бугарите направиле катчево Скопје. Проблемот е во тоа што ако македонскиот амбасадор во Софија испие едно кафе Бугарите ги фаќа хистерија. Сигурен сум дека катчето е во услуга на оние којшто се чувствуваат Бугари. Има јасна цел - ДА ПРОВОЦИРА. Нашиот одговор не треба да биде како нивниот - да не фаќа хистерија. Треба да си бобараме соодветна институција во Благоевград.
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Треба да се забрани све татарско , било каква бугарска литература.Разлогот е едноставен ,овие гниди татарски што дремат по македонските форуми јасно ги кажуваат нивните размислувања за нас македонците , а да не збориме за другите провокации што се случуваат секој ден.Демек бугарско катче , како да не , од тоа катче одма ке се бутнат делата на циганскиот татар ,Накурокачанов , а некој Милошов ке го стави дркаџијата Канзуров директор и сме свршиле работа.Треба да се забрани било каква татарска литература све додека не изумрат овие гнаси кои го негираат македонскиот народ , јазик и култура.Ако некогаш се родат нормални бугари кои ке бидат реални и без курвински намери , тогаш може , зашто да не , нека има и бугарски салон тогаш.:toe:
 
Член од
9 октомври 2007
Мислења
1.126
Поени од реакции
24
Koj zbori be za beletristika ili strucna literatura...pa samo jas imam poveke 2 kubika tehnicka literatura od na ruski prvedeni amerikanski originali koi bea po cena vo kopejki za razlika od stotina i kusur dolari ...za onie na McGraff-Hill...............
ili beletristika na srpsko-hrvatski ....:)...dodeka ja nemase kako sega na Makedonski.........
............................problemot e vo toa sto b u g a r i v e BUTAAT SOSEMA DRUG VID PISANIJA..., smesno e koga nekoj se pravi mutav..pa..mizi-butaj...., mislam deka kaj i da e treba mrzava da ni pomine ...vreme e za OERACIJA METLA.... :)

..ili ke bide kako ona............ PA I SDASM TAKA PRAVESE, zosto ne i nie ?????.... :)
А, во таа операција МЕТЛА, ке треба да се измете и, на пример, и опусот на Зоран Тодоровски. Не за друго, само , ете така, прашувам зошто неговиот опус е, малку, различен од официјалниот историскиот опус во РМ.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Треба да се забрани све татарско , било каква бугарска литература.Разлогот е едноставен ,овие гниди татарски што дремат по македонските форуми јасно ги кажуваат нивните размислувања за нас македонците , а да не збориме за другите провокации што се случуваат секој ден.Демек бугарско катче , како да не , од тоа катче одма ке се бутнат делата на циганскиот татар ,Накурокачанов , а некој Милошов ке го стави дркаџијата Канзуров директор и сме свршиле работа.Треба да се забрани било каква татарска литература све додека не изумрат овие гнаси кои го негираат македонскиот народ , јазик и култура.Ако некогаш се родат нормални бугари кои ке бидат реални и без курвински намери , тогаш може , зашто да не , нека има и бугарски салон тогаш.:toe:
Знаеш коj век е сега?
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Канзур, прекини да лаеш бе! Оди дркај во интернет кафе некаде.

Убаво што дале 500 книги, ќе има што да читаме и да се смееме, него, камо сега 1500 македонски книги да отидат преку Д. Димовска (Директор на МКЦ во Софија) во некоја бугарска, софиска библиотека. Тука е проблемот.

Донација не се одбива.

Ама што нема иницијатива од наша страбна за заштиота на нашите, македонските интереси и интереситте на македонците кои се под ропство, тоа е проблем.

Додуше, македонците се под ропство од Самоила наваму. Дали под Бугарско, Турско, грчко, спрско, комуњарско, СДСМовско или ДПБНЕофско, сеедно, ропство е ропство.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Треба да се забрани све татарско , било каква бугарска литература.Разлогот е едноставен ,овие гниди татарски што дремат по македонските форуми јасно ги кажуваат нивните размислувања за нас македонците , а да не збориме за другите провокации што се случуваат секој ден.Демек бугарско катче , како да не , од тоа катче одма ке се бутнат делата на циганскиот татар ,Накурокачанов , а некој Милошов ке го стави дркаџијата Канзуров директор и сме свршиле работа.Треба да се забрани било каква татарска литература све додека не изумрат овие гнаси кои го негираат македонскиот народ , јазик и култура.Ако некогаш се родат нормални бугари кои ке бидат реални и без курвински намери , тогаш може , зашто да не , нека има и бугарски салон тогаш.:toe:

Ne treba taka

resenieto e prosto


RECIPROCITET ... vie katce nie katce vo Pirin so nasa literatura , ako nema katce za nas ke nema ni za Vas i resen problem

taka se prai drzava !
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Канзур, прекини да лаеш бе! Оди дркај во интернет кафе некаде.

Убаво што дале 500 книги, ќе има што да читаме и да се смееме, него, камо сега 1500 македонски книги да отидат преку Д. Димовска (Директор на МКЦ во Софија) во некоја бугарска, софиска библиотека. Тука е проблемот.

Донација не се одбива.

Ама што нема иницијатива од наша страбна за заштиота на нашите, македонските интереси и интереситте на македонците кои се под ропство, тоа е проблем.

Додуше, македонците се под ропство од Самоила наваму. Дали под Бугарско, Турско, грчко, спрско, комуњарско, СДСМовско или ДПБНЕофско, сеедно, ропство е ропство.
Иван Колев,драго ми е. Па со голем интерес ке посрешнем не 1 500 книги ами 15 000 книги от МК.Со голем интерес поверваj.Ке има шо да читаме.Сека библиотека ке ги приеме поверваj.По добре да имаме литература отколкото да нема во библиотеките и то чуждестранна.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom