Бугарско катче

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634


серија од координирани акции под превезот на културата...подигање на споменикот на Ботев, изложба види ја бугарија. провокациите со Мара бунева и промоција на алманаси Бугарска Македонија и патриотскиот Буквар среде Скопје...Бугарите грабаат понатаму потпомогнати од внатрешните кодоши....


500 книги на бугарски јазик и Бугарско катче среде Скопје..дел научна литература дел со пропагаторска содржина се чуваат запечатени во Библиотеката додерка подготовките и реновирањто беа во полн ек...Господинот татр филипчо не беше достапен за коментар...

Македонците во Бугарија не смеат да имаат ништо слично....
додека тука иако нема Бугари се подготвуваат вакви и слични проекти за преобратување на Македонците...барем така испланирале...

На 10 јуни 2008 г. в 12 ч. македонско (13 ч б'лгарско) време в Градската библиотека „Братја Миладинови” в гр. Скопие бе открит б'лгарски к'т. Инициативата е с'вместна на Градската библиотека в Скопие, Столична библиотека – Софија и Културно-информационнијат цент'р на Република Б'лгарија в Скопие. Бјаха дарени над 500 тома б'лгарска художествена и научна литература, предоставена от издателствата „Захари Стојанов”, „Хермес”, „Труд” и „Работилница за книжнина”. Една част от дарението е предоставена от издателството на б'лгарите в Западните покрајнини „Братство” в Ниш и от Министерство на културата на Република Б'лгарија.. На откриването на б'лгарскија к'т прис'стваха Филип Петровски – директор на Градска библиотека „Братја Миладинови”, Скопие, Георги Белчев – директор на Столична библиотека – Софија, Асен Георгиев – заместник директор на Столична библиотека и Спас Ташев – директор на Културно-информационнија цент'р на Република Б'лгарија в Скопие.



 
F

FilipMacedon

Гостин
Добро овој Филип Петровски го знам,а овие мрсни џакови покрај него кои се
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
Добро овој Филип Петровски го знам,а овие мрсни џакови покрај него кои се
најголемите антимакедонисти...испратени тука да организираат настани како радко, буинева, ботев и слични провокации
 
F

FilipMacedon

Гостин
А гледаш како стана и тие опасни домашни издајници.Ако ги читаш статиите на Филип нема ни трунка татаризам да најдеш туку се за Македонија,и сега бум одеднаш се појавува со некои мрсни цигани:toe:
 
F

FilipMacedon

Гостин
најголемите антимакедонисти...испратени тука да организираат настани како радко, буинева, ботев и слични провокации
Нека,ама имам некое пречуство дека тие повеќето време од престојот во Македонија ке го потрошат во Клиничкиот
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
SPION ZA KOJ ZNAES DEKA E SPION ................NE E SPION !!!!! :)
ne fakaat na nasata poslovicna mrzlivost.........nikoj da se fati za stap, pa malku da vezba...kako se vikase onaa japonskata so stapovi????......ili moze i po ovcarski??? :)
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Од Филип се бара поголема транспарентност во работата кога станува збор за вакви чувствителни работи...

Се работи за еднострана донација, или реципроцитет на примање/праќање книги?!

500 книги не се воопшто малку...
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
toalet papir....onie od Komuna veke maznat mustacite... :)
 
Член од
5 јули 2008
Мислења
32
Поени од реакции
0
ццц.....леле какви провокации...боже мој..


а да се направи нешто такво таму а?

книги ова она...
 

Il Fenomeno

non mollare mai
Член од
14 март 2007
Мислења
3.226
Поени од реакции
707
И од ова одма направивте политика одма се крава паника.И во Софија има Македонско катче.Оваа година се преведоа многу книги од Македонски автори во Софија.На изложбата на книга во Софија имаше и Македонски штанд пред кој имаше најмногу народ се делеа знамиња и маици инаку штандот ни беше до Грчкиот по што грците одма избегаа.
Одма се збори за предавници.Ако има книги од Српски,Хрватски и др автори нека има и од Бугарски нема ништо лошо во тоа сигурно не се тоа книги во кои ни се негира идентитетот.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
265
Поени од реакции
18
I jas mislam deka Filip ne e bugarofil, mu dale donacija i ja prifatil nemojme site odnosi da gi prekinime so bugarija ako se kopuci!
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
НЕ Е ПРОБЛЕМ ДОАНЦИЈАТА ТУКУ ТРАНСПАРЕНТНОСТА И РЕЦИПРОЦИТЕТОТ...

да те потсетам има македонско катче во македонскиот културен центар..нема во пиринско каде треба да има...и тука има и во бкц АМА плус во сред библиотека...


какви книги се...со каква содржина...зошто и со кого е дискутирано ова....

ЈАС сакам и ке најдам и книги и пари книжара да отворам во ПИРИН.....ке ми дозволат ли???


ебате заспаната држава....за твое инфо има и Грчко катче...ЈАС сакам МАКЕДОНСКО ВО ЛЕРИН!!!!! КЕ МИ ДОЗВОЛАТ ЛИ
 
Член од
9 октомври 2007
Мислења
1.126
Поени од реакции
24
SPION ZA KOJ ZNAES DEKA E SPION ................NE E SPION !!!!! :)
ne fakaat na nasata poslovicna mrzlivost.........nikoj da se fati za stap, pa malku da vezba...kako se vikase onaa japonskata so stapovi????......ili moze i po ovcarski??? :)
И како да оди удирањето!? Само по бугарски газови или и по некој српски? Еве, на КАБЕЛТЕЛ сите странски ТВ станици се со српски титл, а и многу брате тоа срски станици. А, некое и македонско газе, што велиш!?:salut:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom