Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
9 февруари 2016
Мислења
20
Поени од реакции
27
За детето до 4год. веднаш добиваш а за другото од 16год. Ќе мора да иде на интервју ама исто и за него ќе биде од 6 месеци па нагоре. Ова го знам од мој другарбја тера истата процедура моментално за две деца 10 и 16 год. Па така слободно поднеси си
Реалноста е друга. Јас имам пасош. Со керка ми од 8 години (тогаш имаше 6) имавме интервју во Април 2017( преписка бр. 80xx/2017) и уште чекаме да се потпише указот. Живееме во Софија. Бев во општина и прашав неколку пати, дури ми го покажаа и компјутерскиот систем , мора да прикачат документ по која основа издаваат ЕГН( указ, удостоверение за раждане итн). Важното е дали детето се родило пред или после да станеш бг граѓанин. Ако се родило после тоа стандардна процедура тераш само што не вадиш происход туку го приложуваш својот пасош. Времетраењето е како за сите. Јас на керка ми и извадив лична карта додека чекаме потпис. Поздрав
 
Член од
2 февруари 2018
Мислења
72
Поени од реакции
144
Реалноста е друга. Јас имам пасош. Со керка ми од 8 години (тогаш имаше 6) имавме интервју во Април 2017( преписка бр. 80xx/2017) и уште чекаме да се потпише указот. Живееме во Софија. Бев во општина и прашав неколку пати, дури ми го покажаа и компјутерскиот систем , мора да прикачат документ по која основа издаваат ЕГН( указ, удостоверение за раждане итн). Важното е дали детето се родило пред или после да станеш бг граѓанин. Ако се родило после тоа стандардна процедура тераш само што не вадиш происход туку го приложуваш својот пасош. Времетраењето е како за сите. Јас на керка ми и извадив лична карта додека чекаме потпис. Поздрав
тоа ако едноот родител е бг државјанин,одговорот на процедурата погоре е ако двата родители на дететп се сп бг државјанство.
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
За подигање указ од Мин за правосудие,што е потребно ?
Писмо од закажан термин, пасош, копија од пасош, уплатница од 50 лева на жиро сметка на министерство на правосудие, 1 слика пасош формат, со потпишано цело име и презиме.

Имај си и извод преведен и легализиран ќе ти треба за во општина.
 
Член од
19 ноември 2009
Мислења
18
Поени од реакции
8
Здраво Никола.

Дали сега кога ќе одам да подигнам државјанството, и појдам со преведениот Извод, веднаш и изводите на децата (малолетни) да ги спремам и поднесам? Ако е тоа можно, дали знаеш што треба да се пополни (некој образец?) и сл?

Благодарам многу!


Безразлика дали двајцата или само еден родител има бугарско државјанство, за децата олеснителна околност (побрзо добивање на бугарско државјанство) важи само доколку децата се малолетни.
Во спротивно, си чекаат за пасош како и сите други со единствена разлика што сигурно ќе го добијат пасошот пошо имаат еден или двајца родители што веќе се БГ државјани.
 
Член од
5 декември 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo
Da prasam dali moze dodeka se ceka BgPasosot sakam da otidam vo Viena da podnesam za Visa no ke moram da sedam vo Viena dodeka ne mi ispadne Visata. A taa moze da se ceka i do 1.5godina znaci ke imam presedeno u slucaj da mi ispadne u megu vreme Bugarskiot Pasos sto znaci ne ke smeam da ja napustam Avstrija.
Prasanjeto mi e
dali moze dokolku ispadne Bugarskiot Pasos da se slikam i podnesam vo Viena vo Bugarska Ambasada?
Se izvinuvam za dolgiot post.
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Zdravo
Da prasam dali moze dodeka se ceka BgPasosot sakam da otidam vo Viena da podnesam za Visa no ke moram da sedam vo Viena dodeka ne mi ispadne Visata. A taa moze da se ceka i do 1.5godina znaci ke imam presedeno u slucaj da mi ispadne u megu vreme Bugarskiot Pasos sto znaci ne ke smeam da ja napustam Avstrija.
Prasanjeto mi e
dali moze dokolku ispadne Bugarskiot Pasos da se slikam i podnesam vo Viena vo Bugarska Ambasada?
Se izvinuvam za dolgiot post.
Ne smees da sedis poveke od 90 dena vo EU vo rok od 6 meseci, vizata mozes da ja cekas od ovde. Moze da dobies crn pecat sho znaci zabrana vo narednite 5 godini (ili poveke), a za pasos sekako ke te odbijat ako dobies crn pecat, ne rizikuvaj.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
A Dali ima vrska so dokumetite ? Jas sum preku pradedo...ili sepak vremenskiot period e IST za site?
Tie preku roditel samo cekaat poveke.
Inaku i jas sum preku pradedo so potvrda.
Автоматски споено мислење:

Здраво Никола.

Дали сега кога ќе одам да подигнам државјанството, и појдам со преведениот Извод, веднаш и изводите на децата (малолетни) да ги спремам и поднесам? Ако е тоа можно, дали знаеш што треба да се пополни (некој образец?) и сл?

Благодарам многу!
Mora prethodno da imas termin zakazano vo Ministerstvo za pravosudie, a toa bez posrednik ima tek maj 2020,a prasaj nekoj od posrednicite zakazuvaat za januar februar..... I ke nosis prevedeni i legalizirani izvodi od decata i tvoj izvod, no mora i soprugata da bide na intervju so vas. Spremete i vencanica.
 
Член од
20 ноември 2019
Мислења
5
Поени од реакции
2
Zdravo ve molam kazete mi prv pat idam za germanija so dvata pasosi sega makedonska granica ja pominuvam so maledonski a hrvatska so bugarski a vo srbija na srpskata granica ... so koj pasos da pominam....
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.106
Поени од реакции
3.952
Zdravo
Da prasam dali moze dodeka se ceka BgPasosot sakam da otidam vo Viena da podnesam za Visa no ke moram da sedam vo Viena dodeka ne mi ispadne Visata. A taa moze da se ceka i do 1.5godina znaci ke imam presedeno u slucaj da mi ispadne u megu vreme Bugarskiot Pasos sto znaci ne ke smeam da ja napustam Avstrija.
Prasanjeto mi e
dali moze dokolku ispadne Bugarskiot Pasos da se slikam i podnesam vo Viena vo Bugarska Ambasada?
Se izvinuvam za dolgiot post.
Не сфаќам - зошто година ипол ќе чекаш за виза? И како ќе живееш во Австрија толку долго без виза? И јас живеам во Виена но месец-два чекав на визата, знам некои до 3 месеци чекаат, не знам кај извади година ипол.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Член од
5 март 2018
Мислења
156
Поени од реакции
275
Ne smees da sedis poveke od 90 dena vo EU vo rok od 6 meseci, vizata mozes da ja cekas od ovde. Moze da dobies crn pecat sho znaci zabrana vo narednite 5 godini (ili poveke), a za pasos sekako ke te odbijat ako dobies crn pecat, ne rizikuvaj.
Kako misles deka ke go odbijat za pasos? Eve on e u eu veke 2 godini i mu izleva drzavjanstvoto. Faka let za sofija i tolku. Od kade oni je znaat deka e prekoracal ako si sede moten i ne go fatat?
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Kako misles deka ke go odbijat za pasos? Eve on e u eu veke 2 godini i mu izleva drzavjanstvoto. Faka let za sofija i tolku. Od kade oni je znaat deka e prekoracal ako si sede moten i ne go fatat?
A sho ako go fatat na ulica i mu pobaraat dokumenti i vidat deka ima presedeno poveke od 3 meseci? Direktiva go deportiraat i mu stavat crn pecat, a sekako deka Bugarite ke vidat deka ima crn pecat, bidejki koga podnesuvas za BG drzavjanstvo interpol te sledi i znaat se za tebe. Avtomatski ke go odbijat i za pasos.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
156
Поени од реакции
275
A sho ako go fatat na ulica i mu pobaraat dokumenti i vidat deka ima presedeno poveke od 3 meseci? Direktiva go deportiraat i mu stavat crn pecat, a sekako deka Bugarite ke vidat deka ima crn pecat, bidejki koga podnesuvas za BG drzavjanstvo interpol te sledi i znaat se za tebe. Avtomatski ke go odbijat i za pasos.
Znaci samo ako go fatat pred da mu izleze drzavjanstvoto. A od koa.ke mu izleze i koa ke ode op nego ako.go fatat togaj i ako mu stavat zabrana mozno li ed da mu go odzemat?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom