Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
7 октомври 2017
Мислења
15
Поени од реакции
8
Ако си преку родител ќе чекаш и до 18 месеци од интервју за промена.
Ако си преку прадедо ќе ти се смени за еден месец отприлика.
Ти благодарам на одговорот
Преку прадедо сум потчно преку документ од Струмица но имам и воен документ од дедо ми
Значи уште 2 години до пасош ?
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
282
Поени од реакции
299
Jas use ednas ke prasam, dali ima nekoj sto e odbien sto imal razlicni preziminja vo izvodite (primer edno prezime vo izvodot na dedoto, drugo prezime vo izvodot na pradedoto) no e zavereno na notar deka stanuva zbor za istoto lice?
 
Член од
2 јануари 2018
Мислења
49
Поени од реакции
60
за малолетни деца прашувам 4г и 16г
За детето до 4год. веднаш добиваш а за другото од 16год. Ќе мора да иде на интервју ама исто и за него ќе биде од 6 месеци па нагоре. Ова го знам од мој другарбја тера истата процедура моментално за две деца 10 и 16 год. Па така слободно поднеси си
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.065
Jas use ednas ke prasam, dali ima nekoj sto e odbien sto imal razlicni preziminja vo izvodite (primer edno prezime vo izvodot na dedoto, drugo prezime vo izvodot na pradedoto) no e zavereno na notar deka stanuva zbor za istoto lice?
Trebalo dosega da znaes deka se ima i se ova e lotarija,kakvi i da imas dokumenti nikogas ne mozes 100% da si siguren deka ke dobies drzavjanstvo,jas na notar mozam da dadam izjava so dva svedoci deka bugarskiot car Ferdinand mi e pradedo no toa neznaci deka ke mi veruvaat i dadat drzavjanstvo,znaci izjavata na notar vrsi rabota ako razlikite se mali inaku moze da odbiet.
 
Член од
27 март 2019
Мислења
280
Поени од реакции
263
Jas use ednas ke prasam, dali ima nekoj sto e odbien sto imal razlicni preziminja vo izvodite (primer edno prezime vo izvodot na dedoto, drugo prezime vo izvodot na pradedoto) no e zavereno na notar deka stanuva zbor za istoto lice?
Na mene vo posmrtnicata na pradedo mi kako prezime stoi Stoilov a tatko mu se vika Anastas, e potoa vo posmrtnicata na dedo mi pradedo mi mesto Stoilov go pisuva Anastasov.. Posrednikot mi rece deka toa ne e problem bidejki se gleda deka nagore imeto e smeneto po imeto na tatko mu Anastas... Anastasov...dali nekoj ima nekoj slicen slucaj, znam deka vo Bugarija preziminjata gi stavat po imeto na tatkoto.. Ako znae nesto poveke da mi kaze ve molam
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
282
Поени од реакции
299
Na mene vo posmrtnicata na pradedo mi kako prezime stoi Stoilov a tatko mu se vika Anastas, e potoa vo posmrtnicata na dedo mi pradedo mi mesto Stoilov go pisuva Anastasov.. Posrednikot mi rece deka toa ne e problem bidejki se gleda deka nagore imeto e smeneto po imeto na tatko mu Anastas... Anastasov...dali nekoj ima nekoj slicen slucaj, znam deka vo Bugarija preziminjata gi stavat po imeto na tatkoto.. Ako znae nesto poveke da mi kaze ve molam
I kaj mene e istiot slucaj.
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво. Ако може да ме насочите од почеток како оди постапката за Бугарско држављанство. или да ми предложите агент кој работи со тоа.
 
Член од
27 март 2019
Мислења
280
Поени од реакции
263
Drugari vie sto skoro zemavte ukaz so pomos na potvrda, da ve prasam dali nekoj od vas imal razlika vo preziminjata, pomina na sovet i zel ukaz? Fala mn
Автоматски споено мислење:

Drugari vie sto skoro zemavte ukaz so pomos na potvrda, da ve prasam dali nekoj od vas imal razlika vo preziminjata, pomina na sovet i zel ukaz? Fala mn
Posto Sega pravi moabet so posrednik, i mi vika deka vo Dabc Sega pocnale da praat problem, a dodeka vo pravosudie ne, t. E vo smisol mi vika ti cekas potpis nema da ima problemi
 
Последно уредено:
Член од
22 ноември 2019
Мислења
282
Поени од реакции
299
Drugari vie sto skoro zemavte ukaz so pomos na potvrda, da ve prasam dali nekoj od vas imal razlika vo preziminjata, pomina na sovet i zel ukaz? Fala mn
Автоматски споено мислење:


Posto Sega pravi moabet so posrednik, i mi vika deka vo Dabc Sega pocnale da praat problem, a dodeka vo pravosudie ne, t. E vo smisol mi vika ti cekas potpis nema da ima problemi
Ja pamtam eden sto dobi ukaz pred 2 meseci, bese samo so potvrda i imase razliki vo preziminja, bez izjava na notar.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.065
Drugari vie sto skoro zemavte ukaz so pomos na potvrda, da ve prasam dali nekoj od vas imal razlika vo preziminjata, pomina na sovet i zel ukaz? Fala mn
Автоматски споено мислење:


Posto Sega pravi moabet so posrednik, i mi vika deka vo Dabc Sega pocnale da praat problem, a dodeka vo pravosudie ne, t. E vo smisol mi vika ti cekas potpis nema da ima problemi
Posrednikot ubavo ti kazal,skoro imase i ovde objaveno edna bugarska statija kade pisuvase za lice od Makedonija odbieno od DABC so razlika vo prezimijna isto kako tebe,no nemame slusnato za odbieni od MP ili od Jotova,stom cekas potpis skoro sigurno bi trebalo bez problem da go dobies.
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom