Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
19 ноември 2009
Мислења
18
Поени од реакции
8
Децата се мали т.е. 15 месеци и 5.5. години .. синот од 5.5 год ќе треба да одговара нешто?
Сопругата нема основ за Бг. документи, но претпоставувам како втор родител, треба да е присутна заради дозвола (?)..


Tie preku roditel samo cekaat poveke.
Inaku i jas sum preku pradedo so potvrda.
Автоматски споено мислење:


Mora prethodno da imas termin zakazano vo Ministerstvo za pravosudie, a toa bez posrednik ima tek maj 2020,a prasaj nekoj od posrednicite zakazuvaat za januar februar..... I ke nosis prevedeni i legalizirani izvodi od decata i tvoj izvod, no mora i soprugata da bide na intervju so vas. Spremete i vencanica.
 
Член од
27 август 2019
Мислења
57
Поени од реакции
16
Veke imam ukaz napisi ja sifrata za molba I pinot ke ti pisuva proverka koga ke se sme I vo ceka he potpis toj den ili sledniot ke pisuva deka si vo ukaz broj primer 160
falaa mene. na molbata li stoi proverka a na prepiskata deka mi e prateno vo konz. vo bitola kafe što podnesiv..
Автоматски споено мислење:

До после или утре ќе имаш укаааз...и јас бев исто...со док од брат или сестра си...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Od pradedo
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Дечки дали знаете што значи Одобрено зајавление. В процес на издаване ова е за поднесен произход во ДАБЧ дали значи дека е одобрен произход и треба да се подигне @palekrstic
Происходот ти е одобрен, но не и издаден. Во моментов се издаваат оние што поднеле 11.02.2019.Статусот нема да се смени..... Туку ќе се јавуваш во ДАБЧ за да прашаш до каде се со издавање на происходи, односно до која дата се потпишани. Не се закажува, само има период на пр. Од 12 до 2 се подигнуваат.
Автоматски споено мислење:

Прочитав на https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html и видов дека е одобрен произход на жена ми поднесено на 08.04.2019 во Софија забележано денес.Сега кој знае дали работи ДАБЧ следната недела и дали може да се подигне произход ?Колку се чека за интервју во МП ви благодарам
За интервју во моментов се чека многу, тек јуни можеш сам да закажеш како што веќе знаеш. Пробај со посредник колку ќе ти побара само за интервју да ти закаже.
Автоматски споено мислење:

Децата се мали т.е. 15 месеци и 5.5. години .. синот од 5.5 год ќе треба да одговара нешто?
Сопругата нема основ за Бг. документи, но претпоставувам како втор родител, треба да е присутна заради дозвола (?)..
Ридителите ги одговараат прашањата, однодно едниот родител, и ги прашуваат истите прашања како за возрасни за интервју,а мајката е во улога на родител старател, нема врска дали има основ или не за бг државјанство.
 
Член од
29 септември 2018
Мислења
35
Поени од реакции
7
Dali imate promrna na status intervju 20 septemvri 2018 sofija status seuste prepiskata se namira vo zadolzitelno soglasuvajne
 
Член од
10 јануари 2019
Мислења
355
Поени од реакции
496
Происходот ти е одобрен, но не и издаден. Во моментов се издаваат оние што поднеле 11.02.2019.Статусот нема да се смени..... Туку ќе се јавуваш во ДАБЧ за да прашаш до каде се со издавање на происходи, односно до која дата се потпишани. Не се закажува, само има период на пр. Од 12 до 2 се подигнуваат.
Автоматски споено мислење:


За интервју во моментов се чека многу, тек јуни можеш сам да закажеш како што веќе знаеш. Пробај со посредник колку ќе ти побара само за интервју да ти закаже.
Автоматски споено мислење:


Ридителите ги одговараат прашањата, однодно едниот родител, и ги прашуваат истите прашања како за возрасни за интервју,а мајката е во улога на родител старател, нема врска дали има основ или не за бг државјанство.
Не можев вчера да го добијам посредникот сега ми се јави,ДАБЧ не работи до 12.01.2020 потпишано удостоверение може да се подигне секој ден од пон-чет. од 10-12 часот инаку тој имал термини закажани за интервју во април и мај.Инаку потпишани произходи има до 13-ти фебруари 2019
 
Член од
14 септември 2019
Мислења
53
Поени од реакции
22
Не можев вчера да го добијам посредникот сега ми се јави,ДАБЧ не работи до 12.01.2020 потпишано удостоверение може да се подигне секој ден од пон-чет. од 10-12 часот инаку тој имал термини закажани за интервју во април и мај.Инаку потпишани произходи има до 13-ти фебруари 2019
Ne rabotat za priemi a dali pravat obrabotka na odnesenite dokumenti?
 
Член од
10 јануари 2019
Мислења
355
Поени од реакции
496
Ne rabotat za priemi a dali pravat obrabotka na odnesenite dokumenti?
Не знам да ти одговорам,сигурен сум дека не примаат нови документи за произход за прв пат поднесени ама мислам дека потпишуваат
 
Член од
1 август 2019
Мислења
8
Поени од реакции
15
За интервју во моментов се чека многу, тек јуни можеш сам да закажеш како што веќе знаеш. Пробај со посредник колку ќе ти побара само за интервју да ти закаже.
@palekrstic Денес имаат изгледа пуштено нови термини за интервју во Софија, може да се закаже и за почеток на 2020 преку сајтот.
 
Последно уредено:
Член од
1 август 2019
Мислења
8
Поени од реакции
15
Ke ve molam za sovet, sto e podobro i pobrgu, da se zakaze intervju vo sofija ili preku bitola i skopje
Преку Софија е најбрзо зашто ќе ги заштедиш неколкуте месеца потребни да стигнат документите од амбасада/конзулат во Софија. Кај и да аплицираш, секако документите треба да ги препратат во Софија, така да најдобро е директно таму.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom