Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
8 јануари 2024
Мислења
3
Поени од реакции
1
iskustvo so drzaven arhiv vo sofija??
Автоматски споено мислење:

iskusttvo so drzaven arhiv vo Sofija?
kako da baram i podignam dokument?!
 
Последно уредено:
Член од
25 јуни 2021
Мислења
145
Поени од реакции
300
Konecno stasa pasosot.
Pocnata postaka na 05.04.2019, 25.06.2021-finalna, 17.03.2023-vrateno na zadolzitelna, 14.06.2023-povtorno na finalna, 08.08.2023- polozitelno, 13.11.2023- Ukaz, 10.01.2024-pasos.
Na site vi posakuvam da si dobiete, po moznost i za pokratko vreme.
Im blagodaram na Bibo, Alteir i ostanatite sto bea nesebicni da podelat informacii i iskustva.
Pozdrav
 
Член од
14 јануари 2019
Мислења
151
Поени од реакции
229
Zdravo decki,
Se vklucuvam po dve godini. Soprugata moja bese na dopolnitelna skoro dve godini i denes i se smeni statusot vo "По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство."
Pa se na devame na pozitivnosti.
Автоматски споено мислење:

Imam edno prasanje dali nekoj e zaposnat so vakva situacija:
Podnesovme dokumenti za sestra mi preku reditel so BG pasos, pomina intervju vo konzulat vo Bitola.
statusot se dvizese normalno, prvo obrazuvana prepiska pa sleden status "По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство."-Vaka i se promeni na 24.05.2022. No na 18.03.2023 statusot povtorno i se vrati na obrazuvana prepiska i do den denes e istiot status. Dali nekoj ima nekakvo iskustvo ili pak znae sto moze da bide?
Vi blagodaram od napred
 
Последно уредено:
Член од
26 јануари 2020
Мислења
724
Поени од реакции
956
Вака имам едно прашање, би сакал некој да ми го одговори, јас одам преку Битола, е сеа еден пријател, џомити пријател ми е, оти мене ми делува ко да сака само да ќари нешто плус пари од мене :), ми вели демек за бројчето -матичниот треба да му платиш на еден човек за тој да ти сврши работа побрзо и да не мораш да одиш ти во Софија (зошто во Софија кога цела работа ја почнав во Битола??), има некој некакво инфо, јас чекам сега указ да ми се потпиши.
 
Член од
14 јануари 2019
Мислења
151
Поени од реакции
229
Вака имам едно прашање, би сакал некој да ми го одговори, јас одам преку Битола, е сеа еден пријател, џомити пријател ми е, оти мене ми делува ко да сака само да ќари нешто плус пари од мене :), ми вели демек за бројчето -матичниот треба да му платиш на еден човек за тој да ти сврши работа побрзо и да не мораш да одиш ти во Софија (зошто во Софија кога цела работа ја почнав во Битола??), има некој некакво инфо, јас чекам сега указ да ми се потпиши.
Те лажи, никако пари да не му даваш ако чекаш указ. Кога ќе ти потпишат указ тогаш треба да закажиш за подигнување на државјанството, а потоа се пополнува документација за сликање на лична карта и пасош.
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
724
Поени од реакции
956
Те лажи, никако пари да не му даваш ако чекаш указ. Кога ќе ти потпишат указ тогаш треба да закажиш за подигнување на државјанството, а потоа се пополнува документација за сликање на лична карта и пасош.
Значи то се че си оди регуларно ко шо си тера досега во Битола? Матер да му ебам стопанкина, и помагаме се и сешто по дома и ми вели слушај ме ова она вака така, да дајш 150-200 еуро оти иначе нема да ти стигни бт еве ти број од чоеко итн. Као демек се заангажира да ми помогни. Знаев дека е нешто вакво, само сакав вака да прашам искуства итн.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom