Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
6 април 2015
Мислења
16
Поени од реакции
4
Носи го да, а таму кај шо се копии обавезно заварени на бугарски нотар и во молбата да стои оригинала се намира в преписка номер.... От 20хх год
А бидејќи е поминато доста време покрај тој документ, потребно е од ново лекарско и за неосудуваност,?? бидејќи од 2021 нема промена на статус(приета молба- за сличен пример прашувам), а сите документи се сеуште во конзулат вратени..
 
Член од
18 јануари 2023
Мислења
4
Поени од реакции
2
Drustvo, po mojoj proceni, oko 2 godine se ceka od zadolzitelno na finalno ukoliko nema dopune ( ako je dopuna u ovoj fazi ). Neko da ima precizniju analizu?
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
182
Поени од реакции
184
А бидејќи е поминато доста време покрај тој документ, потребно е од ново лекарско и за неосудуваност,?? бидејќи од 2021 нема промена на статус(приета молба- за сличен пример прашувам), а сите документи се сеуште во конзулат вратени..
Да ти требаат нови и добиваш ново бројче. Јас бев на интервју во конзулат 2021 Август (приета молба), а во Фебруари 2023 доставив стар документ. Добив ново бројче задолжителна 03/2023 и ми побараа како дополнителни документи лекарско уверение и потврда за неосудуваност за да почне постапката
 
Член од
7 ноември 2023
Мислења
2
Поени од реакции
3
Dobar dan! Pre par dana mi se promenio status u Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка,
46xx/2021
Sta raditi? Da li ostaje sad samo da cekam kada ce nesto da se promeni? Koliko moze da traje to? Da li su nekome odobrili posle ovog statusa? Hvala!
 
Последно уредено:
Член од
10 јули 2023
Мислења
33
Поени од реакции
52
Денеска радосна промена кај мене, преписка бр 54.. од 4 . 2021, вратен на задолжителна во 3. 2023, па повторно финална 10.10.2023 и денеска положително, преку родител /токму на празников Св,Димитрија кој го славиме /
 
Член од
7 јули 2023
Мислења
19
Поени од реакции
14
Денеска радосна промена кај мене, преписка бр 54.. од 4 . 2021, вратен на задолжителна во 3. 2023, па повторно финална 10.10.2023 и денеска положително, преку родител /токму на празников Св,Димитрија кој го славиме /
I saa za ukaz kolko

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Член од
7 ноември 2023
Мислења
2
Поени од реакции
3
Koliko se ceka na ovaj status,od danas je. Pre toga je bio finalno. Hvala
Da li vam se promenio status? I meni je isto, ne znam do kada.
Автоматски споено мислење:

Се надеваме дека е така, бидејќи неколку Срби ме контактираа дека контактирале со матичната служба и дека службата им потврдила дека бугарското министерство побарало од матичната служба потврда дека документите се автентични, а не дали е додадена националност.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Da li imate informaciju, da li je dobio neko sa takvim papirima ili su odbijeni?
 
Последно уредено:
Член од
11 март 2019
Мислења
25
Поени од реакции
29
Здраво колеги, Ве молам за инфо....На 10.02.2022 поднесовме за пасоши за двете деца(преписки 1641 и 1642).
За големата бидејќи беше над 14 год рекоа ќе чека редовна постапка,но за малата ќерка која беше тогаш 11 год рекоа дека ќе биде по "брза" постапка. До денеска сеуште на двете преписки стои Образувана преписка...Има ли можност да побарам инфо преку меил,бидејќи по тел не верувам да дадат инфо. Ви благодарам....Убава вечер
И кај моите 2 малолетни деца стои образувана преписка веќе една година
 
Член од
19 ноември 2022
Мислења
4
Поени од реакции
4
Пozdrav ljudi. Dal neko zna kad će biti potpisani ukazi. Ja čekam od nove godine i koji dan više. U statusu mi piše da je moj zahtev pregledao savet za državljanstvo sa pozitivnim mišljenjem i da se samo čeka ukaz podpredsednika republike Bugarske.
 
Член од
10 ноември 2023
Мислења
1
Поени од реакции
1
Zdravo mi treba bilo kakva pomosh informacija imeno treba da dostavam stari dokumenti do 15.11 a nemozam da najdam nisto pa dokolku moze nekoj da mi pomogne
 

Kajgana Shop

На врв Bottom