Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
8 септември 2018
Мислења
153
Поени од реакции
289
Дали може било кога да отиде човекот со документ од фзом и после тоа веќе нема да должи или само ќе му се избрише претходниот долг а понатаму пак ќе треба да плаќа или?
Зависи за шо ме прашуваш, реално ако имаш престој во Бугарија се дава на некаков основ, или како студент да дојдеш или со работна дозвола, но и во двата случаи фирмата или факултетот соодветно, ти плаќа осигуровки, проблемот со брат ми беше, заврши мај 2022 факултет па од мај 2022 до јуни 2023 беше во мк, сега пак се пресели во софија, тука работи и за тој период однесе од фзом документ дека имал осигурување во мк, за да си го префрли сега во Бугарија, одиш им носиш документ и им кажуваш дека ти треба без прек'сване, заради пасош и ќе ти го средат, за кој период им однесеш за тој ќе ти средат, другото треба да ти си го доплатиш
 
Член од
13 април 2010
Мислења
23
Поени од реакции
2
Kako bracen partner da se stekne so bg drzajvanstvo dokolku poseduva samo soprugot?
 
Член од
8 септември 2018
Мислења
153
Поени од реакции
289
Внесуваш брак во обредна зала во општина кај шо си заведен во Бугарија и 5 години престој и работа во бг, само на тој начин добива она по тебе пасош
Kako bracen partner da se stekne so bg drzajvanstvo dokolku poseduva samo soprugot?
 

MaxiDj

Top-notch Сasual Dating - Verified Maidens
Член од
23 ноември 2015
Мислења
15
Поени од реакции
4
Тоа е друго, рачунај на околу 3 месеци но може да варира.
А дали знаете како може да се провери дали ти е излезената адресата во општината ?
 
Член од
2 април 2020
Мислења
36
Поени од реакции
35
Здраво друштво, после некое време еве пак активен на форумот. На интервји со татко ми и брат ми бевме 03.06.2021 во конзулатот во Битола и после некои си 3-4 месеци ни излезе и бројчето. Но после толку време чекање статусот ни остана на Приета Молба по што се јавив во Битола и ми рекоа дека документите ми се вратени назад бидејќи немаме стар документ издаден од некои бугарски орган. По долго време најдов и добив стар бугарски докумемт Ванчило, некој попис каде е попишан Татко му, Мајка му и Брат му на прадедо ми(он не е бидејќи не бил тогаш сеуште роден) и сега планирам да внесам се како дополнителен документ за сите тројца. Е сега прашањето ми е, дали тој документ ќе ни биде уважен на мене и на брат ми (бидејќи идеме 4то колено) и дали би ни помогнал да добиеме ние државјанство. Некој по упатен или со сличен слувај да каже.

Фала ви многу однапред.
 
Член од
5 август 2020
Мислења
32
Поени од реакции
13
Здраво друштво, после некое време еве пак активен на форумот. На интервји со татко ми и брат ми бевме 03.06.2021 во конзулатот во Битола и после некои си 3-4 месеци ни излезе и бројчето. Но после толку време чекање статусот ни остана на Приета Молба по што се јавив во Битола и ми рекоа дека документите ми се вратени назад бидејќи немаме стар документ издаден од некои бугарски орган. По долго време најдов и добив стар бугарски докумемт Ванчило, некој попис каде е попишан Татко му, Мајка му и Брат му на прадедо ми(он не е бидејќи не бил тогаш сеуште роден) и сега планирам да внесам се како дополнителен документ за сите тројца. Е сега прашањето ми е, дали тој документ ќе ни биде уважен на мене и на брат ми (бидејќи идеме 4то колено) и дали би ни помогнал да добиеме ние државјанство. Некој по упатен или со сличен слувај да каже.

Фала ви многу однапред.

A oti ne si prashash vo ambasada vo bitola pa tie najdobro da ti objasnat .... Sepak tie go rabotat to i mislam deka najdobro ke ti odgovorat tie okolu tvojot slucaj.Pozdrav
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
732
Поени од реакции
967
После колку време се променува статусот и што е следно после положително?
 
Член од
8 септември 2018
Мислења
153
Поени од реакции
289
Здраво друштво, после некое време еве пак активен на форумот. На интервји со татко ми и брат ми бевме 03.06.2021 во конзулатот во Битола и после некои си 3-4 месеци ни излезе и бројчето. Но после толку време чекање статусот ни остана на Приета Молба по што се јавив во Битола и ми рекоа дека документите ми се вратени назад бидејќи немаме стар документ издаден од некои бугарски орган. По долго време најдов и добив стар бугарски докумемт Ванчило, некој попис каде е попишан Татко му, Мајка му и Брат му на прадедо ми(он не е бидејќи не бил тогаш сеуште роден) и сега планирам да внесам се како дополнителен документ за сите тројца. Е сега прашањето ми е, дали тој документ ќе ни биде уважен на мене и на брат ми (бидејќи идеме 4то колено) и дали би ни помогнал да добиеме ние државјанство. Некој по упатен или со сличен слувај да каже.

Фала ви многу однапред.
Носи го да, а таму кај шо се копии обавезно заварени на бугарски нотар и во молбата да стои оригинала се намира в преписка номер.... От 20хх год
 
Член од
2 април 2020
Мислења
36
Поени од реакции
35
Носи го да, а таму кај шо се копии обавезно заварени на бугарски нотар и во молбата да стои оригинала се намира в преписка номер.... От 20хх год
имам извадено 3 оригинали, за секој посебно по еден. Него муабетот ми беше дали ќе ми биде уважен бидејки 4ти степен ми доаѓа.
 
Член од
23 септември 2022
Мислења
8
Поени од реакции
6
имам извадено 3 оригинали, за секој посебно по еден. Него муабетот ми беше дали ќе ми биде уважен бидејки 4ти степен ми доаѓа.
Мислам дека само до трето колено може.
 
Член од
27 септември 2016
Мислења
175
Поени од реакции
90
Nekoj od da e preflen zadolzitelna na finalna? da znam do kade se jas sum 21xxx/2021 intervju sofija
 

Kajgana Shop

На врв Bottom