Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
29 јануари 2023
Мислења
37
Поени од реакции
39
Сите ние што аплициравме со документи издадени од нашите земји, а не од Бугарија би сакале да има законски рок, но нема. Ако аплицираш со бугарски документ, указот ќе го добиеш за неколку месеци, но ако аплицираш со документ издаден од твојата држава, којзнае кога и дали ќе бидеш потпишан. На форумот има луѓе кои речиси една година чекаат на потпис, но се пријавиле со документ издаден од нивната земја.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Aplicirano je sa bugarski dokument. U tom slučaju jel se zna koji je neki rok okvirno?
 
Член од
25 јули 2022
Мислења
46
Поени од реакции
60
Сите ние што аплициравме со документи издадени од нашите земји, а не од Бугарија би сакале да има законски рок, но нема. Ако аплицираш со бугарски документ, указот ќе го добиеш за неколку месеци, но ако аплицираш со документ издаден од твојата држава, којзнае кога и дали ќе бидеш потпишан. На форумот има луѓе кои речиси една година чекаат на потпис, но се пријавиле со документ издаден од нивната земја.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Nema to veze,moja vojna knjižica gde piše da je moj otac Bugarin kad su videli u ambasadi u Beogradu odma su prihvatili i rekli da je jako ozbiljan i jak dokument jer je ručno pisano...Sad što ja čekam to ne znam zbog čega 20613/2019 i 20614/2019 potpis...
 
Член од
22 октомври 2021
Мислења
113
Поени од реакции
447
Nema to veze,moja vojna knjižica gde piše da je moj otac Bugarin kad su videli u ambasadi u Beogradu odma su prihvatili i rekli da je jako ozbiljan i jak dokument jer je ručno pisano...Sad što ja čekam to ne znam zbog čega 20613/2019 i 20614/2019 potpis...
Сите што се пријавиле со документи кои не се издадени од Бугарија (тука спаѓате ти и брат ти затоа што воената книшка е издадена од Србија, а јас и затоа што аплицирав со извод од Босилеград) кои се на статус положително од почетокот на октомври. 2022 година, беа прескокнати за уредбите. И мене ме прескокнаа како тебе затоа што ги добија указите на луѓе кои су на положително од почетокот на април 2023. година, а јас сум од крајот на јануари. Министерот за правда на седницата на собранието рече дека ги запирале барателите со странски документи бидејќи нашле многу фалсификати и дека е свесен дека ќе ни се успори издавањето на уредби. Ако изјавата на министерот не ти е доволна, тогаш не знам како да ти докажам дека сум во право.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
31 јануари 2022
Мислења
20
Поени од реакции
50
Ево шта сам нашао у једној групи.Можда неког занима овај податак.
 

Attachments

Член од
28 ноември 2021
Мислења
9
Поени од реакции
1

Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка,
OKtobar 2020

 
Член од
1 февруари 2023
Мислења
52
Поени од реакции
47
358163223_824812375467760_4611815451298680648_n.jpg Dobar den na site sakam da pitam edno prasaje jas cekam vise 4 meseci moze i povise u grupata gledam kako na mojot status cekat po edna godina da kaze nekoj do so moze da bide dane treba nekoj dokumen dase odnese. Ako ima nekoj ifromacija neka pise
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.106
Поени од реакции
3.952
Прегледај го приврзокот 386274 Dobar den na site sakam da pitam edno prasaje jas cekam vise 4 meseci moze i povise u grupata gledam kako na mojot status cekat po edna godina da kaze nekoj do so moze da bide dane treba nekoj dokumen dase odnese. Ako ima nekoj ifromacija neka pise
За сега не треба да носиш дополнителни документи, тек ако ти побараат после финална. А на овој статус се чека подолго, уште ти е рано за промена.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom