Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
7 април 2019
Мислења
161
Поени од реакции
148
Освен документ кој потврдува дека барем еден предок е со бугарска народност треба да ги исполнува и следново:
".....како и дали за него е присутна барем една од следниве околности:
1. е дел од бугарска заедница или бугарско малцинство во друга земја;
2. потекнува од населба која во минатото била дел од бугарската држава или од Бугарската егзархија;"
Можеби сум грешка ама Бугарија нема никогаш стигнато до јадранско/јонско море
Тоа е за консултативниот совет за тие што ќе аплицираат во иднина без стари документи. Мало морген ќе го формираат, бидејќи тераат антибугарска политика. Они запнале да се исполни член 15 точка 2 од ЗБГ.
 
Член од
21 ноември 2021
Мислења
51
Поени од реакции
49
Тоа е за консултативниот совет за тие што ќе аплицираат во иднина без стари документи. Мало морген ќе го формираат, бидејќи тераат антибугарска политика. Они запнале да се исполни член 15 точка 2 од ЗБГ.
Веќе формиран
 
Член од
1 август 2019
Мислења
20
Поени од реакции
50
Здраво форумџии,
Дали има шанса мој брат да извади помене БГ паспорт со докажување роднинска врска од градот каде што се водам јас ?
 
Член од
26 април 2021
Мислења
10
Поени од реакции
22
Каде и на кој датум присуствувавте на интервјуто и дали тоа беше преку родителот? Можеш ли да ставиш скриншот?
Decembar 2020 u Beogradu, pin stigao u februaru 2021, aplikacija sa dedinom radnom/vojnom knjizicom.
 

Attachments

Член од
8 септември 2018
Мислења
153
Поени од реакции
289
Мајка ми аплицира по брат и, мој вујко, тој пред некој ден го смени бугарскиот пасош, дали треба да се внесе копија од новиот негов бугарски пасош?
 
Член од
22 октомври 2021
Мислења
113
Поени од реакции
447
Polozitelno. 100**/2020. Koliko se čeka na ukaz? Jel ima zakonski koliko traje ili ne?
Сите ние што аплициравме со документи издадени од нашите земји, а не од Бугарија би сакале да има законски рок, но нема. Ако аплицираш со бугарски документ, указот ќе го добиеш за неколку месеци, но ако аплицираш со документ издаден од твојата држава, којзнае кога и дали ќе бидеш потпишан. На форумот има луѓе кои речиси една година чекаат на потпис, но се пријавиле со документ издаден од нивната земја.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom