Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Neznam sega kako e ama jas na 20.09.2021 dostaviv dopolnitelno star dokument (rokot mi bese do 01.10.2021 ) na 06.10.2021 se promeni vo finalna pak ... i na 28.10.2021 se promeni za podpis ... momentalno nema promena nikakva uste stoj sa podpis
За тебе е лесно, ама другите сме у говна заглавени :) оригинален документ дали имат 2-3 луѓе во 100 апликанти. Ти си еден од малкуте среќни :) остатокот сме у проблем.
Da ama Bani i plus uste nekoi drugi so toj statusot od DABC so im bese ne odnele nikakov star dokument pa im se smeni vo finalna sega pred nekoj den. So toj statusot bese dopolnitelna proverka i ne velese ako do rokot ne gi odneses kje dobies otkaz. A kaj Altair tuka negoviot prijatel mu falel nekoj dokument bez koj ne moze ponataka i zatoa sovetot kje go odbie.

Eve i od zdruzenijava znaat i tuka sakale da podnesat zalba za baranje na star dokument iako zakonski ne trebalo.
Така е. Знам дека ние сме 100% во право и ова што го прават е нелегално и невидена глупост. Ама не можеме да знаеме што точно следи :)

Се додека не поминат со соодветен одговор првите такви случаи, може само да се молиме на ... нашиот Бог Кирил Петков.

И уште едно нешто ме утешува у целава работа. Што (по слободна проценка) во оваа каша се заглавени сигурно преку 10 000 луѓе што биле на интервју само у 2019та. А да не збориме за тие со интервју у 2020та што се многу повеќе... така да ваљда нема сите отказ да добиеме ...
 
Член од
7 април 2019
Мислења
161
Поени од реакции
148
За тебе е лесно, ама другите сме у говна заглавени :) оригинален документ дали имат 2-3 луѓе во 100 апликанти. Ти си еден од малкуте среќни :) остатокот сме у проблем.

Така е. Знам дека ние сме 100% во право и ова што го прават е нелегално и невидена глупост. Ама не можеме да знаеме што точно следи :)

Се додека не поминат со соодветен одговор првите такви случаи, може само да се молиме на ... нашиот Бог Кирил Петков.

И уште едно нешто ме утешува у целава работа. Што (по слободна проценка) во оваа каша се заглавени сигурно преку 10 000 луѓе што биле на интервју само у 2019та. А да не збориме за тие со интервју у 2020та што се многу повеќе... така да ваљда нема сите отказ да добиеме ...
Назначиле и трет заменик министер на правда. Вкупно се 3 заменици министри. Не знаеме кај кого од нив ќе се падне советот по гражданство. Колку ли време ќе се бираат советници ? Останаа уште 18000 од 2019 и 11000 предмети од 2020. Кога ли ќе ги обработат страшно. Досега отприлика потпишуваа по 2300 месечно предмети. Којзнае дали ќе забрзаат. Ќе испадне по 3 год ќе се чека државјанство. Ако фатат од март финална да ја убрзаат, а укази тек од април барем по 3000 предмети да потпишуваат...
 

Attachments

Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Назначиле и трет заменик министер на правда. Вкупно се 3 заменици министри. Не знаеме кај кого од нив ќе се падне советот по гражданство. Колку ли време ќе се бираат советници ? Останаа уште 18000 од 2019 и 11000 предмети од 2020. Кога ли ќе ги обработат страшно. Досега отприлика потпишуваа по 2300 месечно предмети. Којзнае дали ќе забрзаат. Ќе испадне по 3 год ќе се чека државјанство. Ако фатат од март финална да ја убрзаат, а укази тек од април барем по 3000 предмети да потпишуваат...
Епа ете за двете години скоро 30 000 предмети. Ептен малце луѓе имаат оригинал документи, а еве околу пола да се преку роднина (татко / мајка итн.), а реално не се толку, значи оваа глупост ќе ги кошта потенцијален отказ 15тина илјади луѓе ко ништо. Се надевам нема да се случи тоа :)
 
Член од
9 јуни 2021
Мислења
13
Поени од реакции
36
Докладите за гражданство

Окт-Дек
Придобиване на б'лгарско гражданство - на основание б'лгарски произход; родител...
38 бр. укази за придобиване на б'лгарско гражданство на обшто 3 456 лица
отказал
издаването на укази за промјана на гражданството на 559 лица
на 521 лица е отказано даване на б'лгарско гражданство по предложение на минист'ра на правос'дието
на 29 лица е отказано даване на б'лгарско гражданство по решение на вицепрезидента


2021
128 бр. укази за придобиване на б'лгарско гражданство на основание б'лгарски произход, родител б'лгарски гражданин, обшта натурализација, на основание чл.12а, чл. 14а и чл. 16 от ЗБГ за 15 171 лица;
Република Северна Македонија 7 696

отказал
издаването на указ за даване на б'лгарско гражданство на 2 988 лица
На 2 916 лица е отказано по предложение на минист'ра на правос'дието
На 72 лица е отказано по решение на вицепрезидента
 

Attachments

Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Dali nekoj skoro zakazuval intervju preku ambasada Skopje? Za kolku vreme otprilika zakazuvaat?

I dali dokolku se vrzuvame so predok so bugarski dokument treba potvrda od klub?

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
2 јули 2020
Мислења
28
Поени од реакции
52
Не сакам да звучам ко негативец или да ви ја одземам надежта, и се надевам нема да се налутите за ова што ќе го кажам, ама враќањево на финален статус само по себе не е никаков показател дали сега се вразумени или „задоволни“ со документацијата, туку чиста формалност. По предавање на дополнителни документи (без оглед на тоа какви документи си додал) они автоматски те враќаат на финална, па тек отпосле ќе ги разгледуваат и ќе одлучуваат дали е тоа доволно или не. Ако ги однесеш само истите со кои веќе си аплицирал/а тогаш тешко оти ќе смени многу и има шанси пак да те вратат на дополнителна, бар така беше случај со другар му Стеф на @Altair75 кој само по втор пат ги предаде истите документи со кои аплицирал и одма му се смеини статусот од дополнителна на финална, за да по 2-3 недели пак по втор пат го вратат на дополнителна оти реално не предал никаков нов додатен доказ за бугарско потекло. Да биле доволни документите кои ги предал на интервју тогаш немаше ни првиот пат да го стават на дополнителна.

Слично е и со тие што воопшто не предадоа документи и што автоматски ги вратија на финална откако апла им помина рокот, тоа што сега им се смени статусот значи само дека им помина шансата за достава на дополнителни документи и останува сега советот да донесе одлука дали ќе ги пушти, имам впечаток дека некои членови малку погрешно ја толкуваат промената на статусот како знак дека сега решиле да попуштат.

Не ме разбирајте погрешно, искрено се надевам дека стварно ќе се вразумат и дека сите ќе ве пуштат оти стварно е идиотизам што во сред процедура нив сеа им падна на памет да си менуваат правила, откако луѓе со години чекале на државјанството и се уредно и правилно си предале при аплицирање, но бар јас лично мислам дека враќањево на финална кај некои членови не е никаков показател за тоа дали ќе пројдат или не. Едино е мала утеха дека конечно малку мрднуваат со промени, јес да и ова едвај е некое мрднување напред во поглед на темпото.

PS: Еве го конкретно цитатот од Altair75 за другар му кога по втор пат го вратија на дополнителна и целото објаснување.
I mene me vratija po vtor pat na dopolnitelna , podnesov isti dokumenti kako sto sum apliciral prv pat
 

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
790
Поени од реакции
2.321
Dali ke mozam jas sum so mk vozacka a cekam bg pasos i sum vo Holandija.Od kako ke dobijam bg pasos ksko ponatamu za vozackata vo Holandija sum okolu godina dena ?
Treba da dobies 30% tax da plakas pomalce danok koga ke dobies za v Holandija mozes da ja smenis,ako si dobil 30% i sega mozes i so mk pasos da ja smenis za holandska ako rabotis so visa se razbira!
 
Член од
11 јуни 2013
Мислења
13
Поени од реакции
53
Укази нешто ептен слабо... 20 дена никој се нема пофалено со указ... таман малку убрзаа со укази изминативе месеци и сега пак застој... човек да не може ништо да испланира како што треба, одма некој застој се појавува :busi:
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
266
Поени од реакции
523
Укази нешто ептен слабо... 20 дена никој се нема пофалено со указ... таман малку убрзаа со укази изминативе месеци и сега пак застој... човек да не може ништо да испланира како што треба, одма некој застој се појавува :busi:
Ne e tocno toa barem si odi imase dosta ukazi.. od minatata godina ostanaa tie so cekaat od septemvri oktomvri i noemvri na status potpis..ke bide mora sekoe tromesecie da ima po nekolku ukazi i mislam ke gi sredat u dva sostanoka i ostanatite od minatata godina ke ima feb/mart :) rabotava e posle so ke potpisuvaat eden gospod znae haha loga se e zaglaveno na finalna
 
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186

Што од овие барања треба да се пополни и поднесе во Правосудие при Интервју?
Вака како што ги прочитав сите обрасци, треба само:

Молба за придобиване на б'лгарско гражданство
Автобиографија
Дали треба некоја Декларација и која? Ако има некој да ми ја прати, сакам да ги пополнам кај преведувач, да немам грешки со Гугл Транслејт.
Автоматски споено мислење:


И дали треба потврда од Клуб ако се врзуваме со предок со Бугарски документ?
 
Последно уредено:
Член од
28 октомври 2019
Мислења
266
Поени од реакции
523

Што од овие барања треба да се пополни и поднесе во Правосудие при Интервју?
Вака како што ги прочитав сите обрасци, треба само:

Молба за придобиване на б'лгарско гражданство
Автобиографија
Дали треба некоја Декларација и која? Ако има некој да ми ја прати, сакам да ги пополнам кај преведувач, да немам грешки со Гугл Транслејт.
Автоматски споено мислење:


И дали треба потврда од Клуб ако се врзуваме со предок со Бугарски документ?
Ako imas predok so bg dokument ne ti ni treba potvrda a patem veke potvrdite ne se ni priznavaat ..barem od iskustvo od drugar so ne go ni pustija da pravi intervju vo sofija bez original bg dokument.bese samo so potvrda i mk izvodi.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom