Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
16 март 2020
Мислења
77
Поени од реакции
161
Zdravo Dechki

dali sega za ppdneduvanje na BG Drzavjandtvo trebe pak da se odinvo Davc ili direktno vo Min Za Pravosudie se odi ?
 
Член од
13 декември 2017
Мислења
103
Поени од реакции
338
Дечки, јас сум при крај со процедурава, да не има инфо некој од понеделник како ќе иде со укази?
Имам чувство дека неделава ќе не биде.

УРАААААААААААААААААААААААААААААА.

(Едино малу ми е страв со избориве али нема ваљда сега да застанат, што викате)?

@МаријаОдМакедонија
Сигурно сега се осеќаш подобро. Знам, инстант среќа.
И ваквиот вид на постови ќе ти помогнат тебе и останатите ПОБРЗО да дојдете до информацијата што ја сакате.

Нема проблем, јас можам и вака. Наместо лектири со опомени ќе читаш „корисни“ постови со временска прогноза.

Па уште @Gogice ти лајкнала, што 50 пати се убедуваше дали да оди или да не оди бугарија и да не ја убедував во приватни пораки и јавно овде на тема да не ја повикував да оди пошто јузери како @Great Dragon ширеа ДЕЗИНФОРМАЦИИ како тоа не смее дупикат происход да се вади
И ДА НЕ ГО ПИШУВАВМЕ ТОА (да се оди Софија) СЕКОЈ ДЕН ТУКА... ЈАС, МАРИН, БИГО, МИСКОЛО кои истото го потенциравме, еден куп народ немаше да прочитаат дека СЕГА е време да одат.

Пар ликови како Путинот и слични, кои чекаат долго време писмо преку амбасада отидоа и си завршија работа. Откако се вратија си објаснија тука ТОКМУ она кон што повикуваме сите ние 20 страни наназад ДА СЕ ПИШУВА САМО тоа што е значајно за темата, а не како братот Очаен домакин му е страв да не се прекинат указите, не цинизмот на јузерот Блгарче или сега твојата НЕРВА зошто си чекала 4 години.

ШТО ти менува колку чекаш? Потполно и ИСТО право има да пишува тука некој и да е нервозен или НЕ некој што започнал СЕГА процедура, само работата е ШТО НЕМА РЕД.

Ќе си дојде кој сака, ќе си напише што сака (оти имал право - не дека го нема ама глупави испаѓаат прашањата), а истиот тој ГО МРЗИ да прочита пар страни наназад дали ИЛИ НЕ некој одговорил.

И сега ви смета оти во недостаток на модератор некој тука изиграва дежурен полицаец и ги опоменува СИТЕ кои се офтопик дека го прават тоа на погрешен начин и НЕ придонесуваат ниту за темата ниту за сами себе?

Супер.
Од денес пишувам временска прогноза и јас и предвидувања од тарот карти.

Укази кога?
Од другар братучед ми кажа дека од септември ќе има повторно. Сега нешто застој избори ќе имало. Вие што знаете?


p.s.

И ОДИМЕ:

Прегледај го приврзокот 298949

Прегледај го приврзокот 298950

Прегледај го приврзокот 298951

Прегледај го приврзокот 298952

Прегледај го приврзокот 298953

Прегледај го приврзокот 298954

Прегледај го приврзокот 298955

Прегледај го приврзокот 298958

Свесна си дека со твоето постирано од погоре на ваквите ОФТОПИК членови им даваш ветар во грб, така?
Свесна си дека заради ТАКВИ не може некој да прeлистува 50 страници додека дојде до инфо што му треба?
Сесна си дека тоа што им лаам нив на секое ти помага тебе или стана од сабајле нешто нервозна па ајде да видам на кој прва да се истурам?

Провери си ги приоритетите во животот.
Ако вакви луѓе сакаш во твоето опкружување и вакви „информации“ ти се корисни јас можам тука да застанам па продолжи ти и да ми ти е со среќа.

(со таа „мала“ разлика што ти ќе земеш пасош и ќе му ја дувниш од темава - ниту прва, ниту последна, а јас се расправам со години со будали како овие од погоре за ПОШТЕН народ да види некој ќар и да не биде лажен од посредници).
[/QUOTE
Дај смири го егото малку. Ама стварно. На крајот од мојот пост ти пишав другарски поздрав. Тоа значи дека моите укажувања треба да ги сфатиш добронамерно, ама не, ти ми викаш сум станала сабајле нервозна, немало на кого да се истурам, па тебе.

Ааа пфффффф .... Жити се' бе!

Ништо не постигнуваш со тоа што им р'жеш. Само нервоза ствараш на форумот. Јас и во приватна порака ти имам пишано ако се сеќаваш- мнозинството луѓе тука на форумот и општо во Македонија се со скромно IQ. Не може да ги смениш човек. Не знам како не ти е јасно. Како имаш нерви секојдневно да влегуваш во конфликти кои не вродуват со никаков резултат, не разбирам. Имаш изгледа коњски живци. Иначе, ниеден член после твоите опомени (кои се прилично дрски патем) не престана да пишува оф топик, напротив, навлегуваат во вербална конфронтација со тебе и ние останатите ни криви ни должни читаме мор булшит. Нема поента, како да ти кажам... Just let it go. Ништо нема да смениш, а не дека не си во право. На некои луѓе толку им е дадено од дедо боже, криво дрво не се исправа.

Освен тоа, никој нема право да дискредитира и шиканира некого, само затоа што е интелектуално супериорен. А пак ќе речам, не дека не си во право.

Peace, brotherS.
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
715
Поени од реакции
1.232
A ko sto gledam, posto drugive sme so mal IQ, ti vaka barem so golem IQ, Da prestanese so Of Topic muabet, I Da Se raspravate so @Генерал vo poraki, otruvte tuka cel den, I kje prasam pak, dali frustraciite gi lecite nekade osven ovde, I ZOSTO NE? Sekoe dobro, i golem pozdrav P. S Se siri negativna energija od vasite off Topic muabeti :(
 
Член од
28 октомври 2018
Мислења
33
Поени од реакции
58
Здраво дечки, некој да ми објасни како е процедурата за да ја сменам македонската возачка во бугарска? Пасош имам

благодарам и поздрав
 
Член од
13 февруари 2021
Мислења
23
Поени од реакции
31
Мислам дека уште не може. Внесија закон за УСЕДНАЛОСТ, демек треба да имаш престој во Бугарија најмалку 6 месеци. Не сум сигурен дали сеуште е така, но пред година-две беше.

Изпратено от мојат SM-G955F с помоштта на Tapatalk
 
Член од
13 април 2008
Мислења
3.998
Поени од реакции
1.086
Дали некој планира среда да оди за Бугарија, за превоз каде може да се најде или ако има некој што оди. Фала
Автоматски споено мислење:

 
Член од
13 декември 2019
Мислења
715
Поени од реакции
1.232
Мислам дека уште не може. Внесија закон за УСЕДНАЛОСТ, демек треба да имаш престој во Бугарија најмалку 6 месеци. Не сум сигурен дали сеуште е така, но пред година-две беше.

Изпратено от мојат SM-G955F с помоштта на Tapatalk
Seuste e taka.Provereno, vo prevod 6 meseci prestoj vo Bg pa posle menjas :)
Автоматски споено мислење:

Дали некој планира среда да оди за Бугарија, за превоз каде може да се најде или ако има некој што оди. Фала
Автоматски споено мислење:
Na fejsbuk grupata, sigurno Ima uste nekoj prolistaj
 

Attachments

Rabrobil

Seduce and Destroy
Член од
1 јули 2010
Мислења
886
Поени од реакции
294
Decko koj bil na intervju na 07.02.2019 zema ukaz a jas bev na intervju so brat mi na 03.04.2019 e jas so brat mi uste sme na finalna a razlikata e 2 mesec pa bi sakal da prasam dali ukazot ako prodolzi vaka a nas ako ni se smeni vo skoro vreme vekje 8 mesec cekam finalna dali bi imalo sansi polozitelno da se ceka pomalku zosto tuka ne mi se uklopuvat mamematikite ili pa nasive dokumenti se staveni nekade u fijoka? + toa tie sto bea na intervju 16.04.2019 pred 1 mesec im se smeni vo polozitelno a ja uste sum zagalaven inace preku tatko sme so brat mi nekoj nekakvo mislenje u pozitiva da dade? Nema trpenie ova vekje no preostanuva da cekame
Ako ti znaci nesto, drugarov e preku roditel so intervju na 16.04.2019 i seuste e na finalna
 
Член од
19 март 2018
Мислења
14
Поени од реакции
2
Почитувани колеги, едно прашање...Како да си го подигнам назад стариот документ? Преку СК амбасада сум, а претпоставувам дека треба да го барам во МП Софија... Има некој искуство да ме упати? Моментален статус: Подигнат указ во април, чекам да стигне писмо во Средец...Фала.
 
Член од
13 февруари 2021
Мислења
23
Поени од реакции
31
Почитувани колеги, едно прашање...Како да си го подигнам назад стариот документ? Преку СК амбасада сум, а претпоставувам дека треба да го барам во МП Софија... Има некој искуство да ме упати? Моментален статус: Подигнат указ во април, чекам да стигне писмо во Средец...Фала.
За кој документ станува збор

Изпратено от мојат SM-G955F с помоштта на Tapatalk
 
Член од
13 февруари 2021
Мислења
23
Поени од реакции
31
Почитувани колеги, едно прашање...Како да си го подигнам назад стариот документ? Преку СК амбасада сум, а претпоставувам дека треба да го барам во МП Софија... Има некој искуство да ме упати? Моментален статус: Подигнат указ во април, чекам да стигне писмо во Средец...Фала.
За кој документ станува збор

Изпратено от мојат SM-G955F с помоштта на Tapatalk
 

Půtîñöt

Претседател
Член од
2 април 2020
Мислења
733
Поени од реакции
496
So sreka, kolku godini go cekase?
Fala, da docekate site. Epa vaka podneseni dokumenti vo ministerstvo 17.01.2017, intervju 24.05.2018. Ukazot izleze 30.11.2020, prativ molba preku dhl istiot den i za nedela se smeni deka e vo konzulat, go podignav vo BT konzulat 14.12.2020. Cekav da stigne pismoto do 10.06, nemase aber i zaminav sofija i zavrsiv u dva dena se.

Znaci cela postapka preku Sofia, samo na kraj konzulat. Dokumenti preku roditel. Idev so advokatka od Bugarija, zadovolen sum od nea i mnogu ne sum dal, za razlika od nekoi posrednici so gi slusam od forumov cepat.

Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
18 мај 2021
Мислења
14
Поени од реакции
13
Jas vtornik ke brkam rabota Sofija ke vi kazam kako ke pominam.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom