Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
25 ноември 2019
Мислења
101
Поени од реакции
108
Треба да одите во општината каде што е регистриран вашиот татко и тој да извади документ РОДСТВЕНИ ВРЗКИ и во тој документ да бидете ВПИШАНА како ЌЕРКА. Тој документ ќе го доставите како дополнителен. Во спротивно ќе ве одбијат.
Kasno e sega, veke ja odbile na sovetot. Ne mi e jasno zosto vo avgust 2023. god. ne go podnese dokumentot, mozebi ne pratese redovno statusot. Od pocetok mora da odi.
 
Член од
25 јули 2022
Мислења
46
Поени од реакции
60
I ja čekam već 15-16 meseci ukaz, stari izvod rođenih od oca gde mu piše nacionalnost bugarin. Nama iz 2019 god izgleda ne daju uopšte ukaze...
Ja i brat čekamo isto preko godinu dana
Mi smo 20613 i 20614/2019
Haos
Kad sam pre par meseci zvao posrednika jer idem preko ambasade u Beogradu kaže mi nemaju vladu nema ko da potpiše stripljenje samo
A ovamo vidim ljudi dobijaju ukaze ko njima potpisuje?
Ne znam baš se odužilo mnogo
 
Член од
19 март 2024
Мислења
5
Поени од реакции
0
Kasno e sega, veke ja odbile na sovetot. Ne mi e jasno zosto vo avgust 2023. god. ne go podnese dokumentot, mozebi ne pratese redovno statusot. Od pocetok mora da odi.
На статусот не пиштиваше само велеше дека е пред финално и ви амбасада прашав не ми побараа таков документ сега ова излезегло пред 6 дена немаше ништо претходно редовно проверувам
 
Член од
25 ноември 2019
Мислења
101
Поени од реакции
108
Ne znam kako, na statusot sega pisuva deka dokumentot pobarale na 18.08.2023. godina so rokot do oktomvri. Mozebi posle oktomvri te prefrlile vo finalna i go cekale sovetot. Sigurna li si deka go proveri statusot vo toj period od avgust do oktomvri?
 
Член од
19 март 2024
Мислења
5
Поени од реакции
0
Ne znam kako, na statusot sega pisuva deka dokumentot pobarale na 18.08.2023. godina so rokot do oktomvri. Mozebi posle oktomvri te prefrlile vo finalna i go cekale sovetot. Sigurna li si deka go proveri statusot vo toj period od avgust do oktomvri?
Да го приверив стоев на пред финална со тоа да се разгелда овој документ никој не ми го побара
Автоматски споено мислење:

Да го приверив стоев на пред финална со тоа да се разгелда овој документ никој не ми го побара
И тоа со посредник беше Зоран од Гевгелија и рече дека се е во ред и не треба никаков друг документ и се што побара од документи јас дадов се регуларно ваков документ не ми побара
 
Член од
25 ноември 2019
Мислења
101
Поени од реакции
108
Prasaj go posrednik mozda moze da pomogne, ama za zal mislam deka e kasno. Daj boze da ne sum vo pravo.
 
Член од
19 март 2024
Мислења
5
Поени од реакции
0
Еве го претходното што беше до минатата недела
 

Attachments

Член од
17 септември 2019
Мислења
40
Поени од реакции
45
Да го приверив стоев на пред финална со тоа да се разгелда овој документ никој не ми го побара
Автоматски споено мислење:


И тоа со посредник беше Зоран од Гевгелија и рече дека се е во ред и не треба никаков друг документ и се што побара од документи јас дадов се регуларно ваков документ не ми побара
epa sega prasaj si go posrednikot sto te poebal.. nie nikako ne mozeme da ti pomogneme
 
Член од
30 мај 2018
Мислења
50
Поени од реакции
27
Koga aplicirav predadov izvod od maticna kniga na rodeni na tatko mi. Skoro tatko mi pocina. Dali nekoj znae dali treba da odnesam izvod od maticna kniga na umreni kako dopolnitelen dokument? Vrskata za poteklo e dedo mi (tatko na tatko mi). Blagodaram
 
Член од
12 септември 2023
Мислења
24
Поени од реакции
32
Ja i brat čekamo isto preko godinu dana
Mi smo 20613 i 20614/2019
Haos
Kad sam pre par meseci zvao posrednika jer idem preko ambasade u Beogradu kaže mi nemaju vladu nema ko da potpiše stripljenje samo
A ovamo vidim ljudi dobijaju ukaze ko njima potpisuje?
Ne znam baš se odužilo mnogo
Tu sam slicno i ja taj broj,ali nema nista,bila je ta prica nema vlade nema potpisa,oni svi dobise
 
Член од
22 март 2022
Мислења
11
Поени од реакции
19
Ja i brat čekamo isto preko godinu dana
Mi smo 20613 i 20614/2019
Haos
Kad sam pre par meseci zvao posrednika jer idem preko ambasade u Beogradu kaže mi nemaju vladu nema ko da potpiše stripljenje samo
A ovamo vidim ljudi dobijaju ukaze ko njima potpisuje?
Ne znam baš se odužilo mnogo
Ja čekam sa sestrom bili smo na intervjuu 16.5.2019 u Beogradu a na polozitelno smo od oktobra mislim 7. 2022,
mi smo 20614 i 20615/2019
Автоматски споено мислење:

Ja čekam sa sestrom bili smo na intervjuu 16.5.2019 u Beogradu a na polozitelno smo od oktobra mislim 7. 2022,
mi smo 20615 i 20616/2019
 
Член од
22 јули 2020
Мислења
52
Поени од реакции
27
Се чувствувам фрустрирано и речиси се откажувам од надежта. Имам стари југословенски документи, националноста на мајка ми и на двајцата нејзини родители наведени како „Бугарка“. Мајка ми имаше чудни промени на името (еден брак, развод, но не сменет назад, втор брак и промена на името). Многу документи. Сега е на дополнителна проверка со запирка веќе една година. Јас сум во овој процес од 2017 година со стариот документ за потекло. Искрено сакав да пробам да живеам во Бугарија за да го научам јазикот (користам google translate) и повторно да се поврзам со моето минато. Јас живеам во западна Европа и можам да добијам постојан престој, но САКАМ да бидам Бугарин и тоа ебано ми го отежнуваат. Ви благодариме што дојдовте на мојот ТЕД говор ;) Само се испуштам.
 
Член од
22 март 2022
Мислења
11
Поени од реакции
19
Izgleda mi 2019 smo zaboravljeni
Verovatno postoji neki problem,nemoguće je da se toliko čeka na potpis,mislim da na potpis nije niko toliko čekao,mi smo svaki korak predugo čekali, dokumenta smo u ambasadi u Beogradu predali početkom jula 2017 i samo za proveru dokumentacije trebalo im je godinu i po dana.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom