Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
10 јануари 2022
Мислења
15
Поени од реакции
20
Здраво,

Да прашам при подигање указ и адреса, меѓународните изводи извадени во Скопје дали треба да се преведат и легализираат, и ако треба некој контакт од Софија да завршиме работа!
Фала
 
Член од
29 октомври 2017
Мислења
2
Поени од реакции
0
Пасошите ни се истечени пред една година. Може ли некој да пише која е процедурата да ги обновиме во бугарска амбасада во Скопје
Автоматски споено мислење:


Колку се стари децата, сопругот има ли бг пасош?
Soprugot nema bugarski pasos. A decata se pod 14 god
 
Член од
11 март 2019
Мислења
25
Поени од реакции
28
Образувана преписка N:19×××/2022/25.11.2022 г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.

Уште колку време би го добил документите, потеклото е докажано преку татко?
И мене истото ме интересира, колку време се чека на овој статус...искуство од некој скоро што му се сменал
 
Член од
17 јануари 2023
Мислења
4
Поени од реакции
1
И мене истото ме интересира, колку време се чека на овој статус...искуство од некој скоро што му се сменал
Мислиш воопшто? Други велат од 2 до 2,5 години на овој статус. А 2022 година сè уште не е започнатa
 
Член од
30 мај 2018
Мислења
50
Поени од реакции
27
Momentalno oktomvri 2021 preminva na finalna, posleden broj so go imam e 1611x. Po nekoja moja procenka juni bi trebalo da pocni 2022 da preminva vo finalna.
 
Член од
23 март 2024
Мислења
4
Поени од реакции
4
Пасошите ни се истечени пред една година. Може ли некој да пише која е процедурата да ги обновиме во бугарска амбасада во Скопје
Автоматски споено мислење:


Procedura je sledeća: Ponesite stare bug. pasoše i u ambasadi popunićete na bugarski jezik formular (zahtev za izdavanje ličnih dokumenata), potom će Vas slikati i platićete taksu za izdavanje novog dokumenta. Za ličnu kartu taksa je 25 evro a za pasoš 46 evro (ukupno 71 evro). Uzeće Vam stare pasoše i čekaćete za nove oko 3-4 meseca. Isto to možete uraditi i u Bugarskoj (u tamošnoj policiji) u zavisnosti od Vaše adresne registracije u Bugarskoj.
 
Член од
21 ноември 2009
Мислења
182
Поени од реакции
315
Soprugot nema bugarski pasos. A decata se pod 14 god
Ние вадевме пред пет години за децата. Двајцата имаме пасоши и веднаш им дадоа државјанство, немаше интервју. За вашиот случај не знам како оди постапката.
 
Член од
27 декември 2022
Мислења
6
Поени од реакции
2
Momentalno oktomvri 2021 preminva na finalna, posleden broj so go imam e 1611x. Po nekoja moja procenka juni bi trebalo da pocni 2022 da preminva vo finalna.


Jas sum 17xxx septemvri 2021 Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване. Nema nikakva promena od dekemvri 2022
 
Член од
19 октомври 2005
Мислења
30
Поени од реакции
17
  • С'вет'т по гражданство не е уважил молбата. Не е удостоверено изп'лнението на § 2, т. 1 от ДР на ЗБГ.
  • С'обштението е публикувано на 25.03.2024 г.
Без никаква опција за дополнителни документи , пред пола месец на финална и сега ова
 
Член од
25 март 2024
Мислења
4
Поени од реакции
6
  • С'вет'т по гражданство не е уважил молбата. Не е удостоверено изп'лнението на § 2, т. 1 от ДР на ЗБГ.
  • С'обштението е публикувано на 25.03.2024 г.
Без никаква опција за дополнителни документи , пред пола месец на финална и сега ова
ви посредува некој? најубаво да си прашате посредникот ..
 
Член од
30 мај 2018
Мислења
50
Поени од реакции
27
Jas sum 17xxx septemvri 2021 Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване. Nema nikakva promena od dekemvri 2022
Verojatno najdocna za mesec ke stignat do tebe
Автоматски споено мислење:

  • С'вет'т по гражданство не е уважил молбата. Не е удостоверено изп'лнението на § 2, т. 1 от ДР на ЗБГ.
  • С'обштението е публикувано на 25.03.2024 г.
Без никаква опција за дополнителни документи , пред пола месец на финална и сега ова
Po objasnuvanjeto te odbile zaradi poteklo. Dokolku imas dokument rasprasaj se vo ministerstvo zosto ne si staven posle finalna na dopolnitelna za dostavuvanje na dokument za poteklo i dali ima opcija da si ja poprat greskata zosto realno trebalo da ti dat moznost da dostavis dokument a ne da te odbijat direktno.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom