Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
23 април 2019
Мислења
73
Поени од реакции
148
Decki vaka sega, denes pristignav so Sofija sabajleto kaj 8:30 pred nas imase 10tina nekoj so termin zakazan nekoj ne e vaka prioritet imat tie sto imat zakazano za datata, tie sto nemat zakazano ili imat za vo 2022 vlevat po redosled kako ke si dojdite. Nie bevme preku 50 site zavrsime rabota do 11-12h. Zatoa preporaka ne cekajte uste vo ponedelnik doagjate po drzavjanstvoto!!!
Pozz na site da si docekate !
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
6
Поени од реакции
15
Decki vaka sega, denes pristignav so Sofija sabajleto kaj 8:30 pred nas imase 10tina nekoj so termin zakazan nekoj ne e vaka prioritet imat tie sto imat zakazano za datata, tie sto nemat zakazano ili imat za vo 2022 vlevat po redosled kako ke si dojdite. Nie bevme preku 50 site zavrsime rabota do 11-12h. Zatoa preporaka ne cekajte uste vo ponedelnik doagjate po drzavjanstvoto!!!
Pozz na site da si docekate !

A tie sto zedovme drzavjanstvo preku konzulat, dali ima sansi da ni izdadat duplikat, ne vidov nekoj da spodeli tocni informacii.
 
Член од
12 февруари 2020
Мислења
30
Поени од реакции
18
Zdravo
Prv pat podadov dokumenti vo dekemvri 2017
Intervju na 14 Fevruari 2019
Plus odneseni dopolnitelni dokumenti
Polozitelno sum od 11 Dekemvri 2020
Odprilika koga da ocekuvam ukaz? Poz
 
Член од
26 септември 2019
Мислења
71
Поени од реакции
212
brat nemoj vaka site sme pod stres narocito jas, lesno e da kazes dajte malku pozitiva site nie saakame da dobieme ukaz sto poskoro
Abe vo pravo si ama vekje nemam nervi,postapkata ja pocnav vo 2017 i uste cekam i cekam,vekje ne mene na site im e smaceno.
Vekje ne komentiram
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.011
Поени од реакции
3.573
Видите бе луѓе, нормално е сите да сакате пасош и ќе добиете. Без паники само.

Си имаат таму некој ред и ние се обидуваме цело време да им влезиме во "шемата" - но очигледно си тераат работа луѓето.

Ете кој очекуваше толку укази веднаш да се објават. Јас не. Вие?

Значи си потпишуваат и прават измени во процедурата за и самите тие да си олеснат.

Така да, помалку нервоза, помалку споделувања инфо од "посредници" и претпоставки - повеќе инфо од на терен.

Како што и Биго ви кажа, како што и јас ви пишав погоре... читајте малку меѓу редови и НЕ прашувајте исти прашања по 5 пати. Кој има потпишан указ патот под него правец Софија. Ете толку е едноставно.

Другите мукла и чекајте ред.

Дајте еднаш како возрасни да се понашаме.
Нека пишат тука само инфо од терен оние кои биле или веќе се Софија, а останатите дајте да се стрпиме малку.

Сите ќе не/Ве биди.
Трпение само (и без офтопик).
 
Член од
7 јануари 2021
Мислења
25
Поени од реакции
49
Zdravo
Prv pat podadov dokumenti vo dekemvri 2017
Intervju na 14 Fevruari 2019
Plus odneseni dopolnitelni dokumenti
Polozitelno sum od 11 Dekemvri 2020
Odprilika koga da ocekuvam ukaz? Poz
Nikoj so tocnost ne moze da ti kaze. Pogotovo posle poslednite nekolku turbulentni meseci kade imase periodi so meseci da ne potpisat ukaz i posle vo 2 nedeli 2 meseci da iscisat naednas. Imas lista na site na forumot sto cekame pratija ja listata si odi so red i cekaj si da dojde tvojot datum.

Najdov interesna slika za site sto prasuvatso so moze so so nemoze bugarija.(ima i za drugite zemlji)
 

Attachments

Член од
13 декември 2019
Мислења
656
Поени од реакции
1.172
Видите бе луѓе, нормално е сите да сакате пасош и ќе добиете. Без паники само.

Си имаат таму некој ред и ние се обидуваме цело време да им влезиме во "шемата" - но очигледно си тераат работа луѓето.

Ете кој очекуваше толку укази веднаш да се објават. Јас не. Вие?

Значи си потпишуваат и прават измени во процедурата за и самите тие да си олеснат.

Така да, помалку нервоза, помалку споделувања инфо од "посредници" и претпоставки - повеќе инфо од на терен.

Како што и Биго ви кажа, како што и јас ви пишав погоре... читајте малку меѓу редови и НЕ прашувајте исти прашања по 5 пати. Кој има потпишан указ патот под него правец Софија. Ете толку е едноставно.

Другите мукла и чекајте ред.

Дајте еднаш како возрасни да се понашаме.
Нека пишат тука само инфо од терен оние кои биле или веќе се Софија, а останатите дајте да се стрпиме малку.

Сите ќе не/Ве биди.
Трпение само (и без офтопик).
Pa barem tagni me :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom